Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

0202 – מבט מירושלים המזרחית

"מסר לאמריקה במהלך איפטאר [הארוחה לשבירת צום הרמדאן] במנזרי אל-קודס

קול פעמוני הכנסיות בעיר העתיקה של אל-קודס התמזג עם קול תותח רמדאן שנורה כדי לבשר על זמן ארוחת האיפטאר; את ההרמוניה הזו עיבד היועץ לשמירה על האדמות הקדושות, האב אבראהים פאלתאס, כשהזמין מוסלמים ונוצרים לאכול את ארוחת האיפטאר של הרמדאן, שהוא מקפיד לערוך באל-קודס זו השנה ה-13 ברציפות. אולם השנה, נשאה הארוחה מסר לאמריקה.

בבית המלון 'קזנובה' ששייך למנזר הפרנציסקני בעיר העתיקה קיבל פאלתאס את פניהם של כמאה אנשי דת ופוליטיקאים מוסלמים ונוצרים, יחד עם ראשי הכנסיות הקתולית, האורתודוכסית והפרוטסטנטית. על השולחנות שקושטו בפנסי הרמדאן לצד שרשראות צלבים נהנו האורחים מהמראה של הכנסיות הסמוכות וכיפת הסלע המכובדת, שרחבתה הייתה מלאה מתפללים עד אפס מקום.

בנאום קצר שהוא נשא לפני האיפטאר אמר האב אבראהים פאלתאס כי אל-קודס היא תושביה, המגינים עליה, שומרים על אבניה ומכירים בערכה, בחשיבות קיומה ובכך שהיא לא תיעלם.

חודש רמדאן חל השנה לאחר שנסיבות אכזריות עירערו את היציבות בעיר: החל מההתקוממות על המגנומטרים, דרך הכרזת טראמפ על ירושלים כבירת ישראל וכלה בהחלטת הכיבוש להטיל מיסים על רכוש הכנסיות. נציג הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי בפלסטין, אחמד א-רווידי, הגיב על כך באומרו כי 'אמריקה וישראל מעוניינות להפוך את הסכסוך לדתי, חרף עמדתנו הברורה כי העיר הזאת היא ערבית-פלסטינית, בירתה של מדינת פלסטין שנושאת את הרוח המוסלמית והנוצרית. שום אדם או מדיניות לא ישנו לעולם את האמת על המקום הזה ואת ההיסטוריה שלו'."

– אל-ג'זירה

#רמדאן #דת #נוצרים #ארצות_הברית #מגנומטרים

رسالة لأميركا بإفطار في أديرة القدس
ينسجم صوت أجراس الكنائس في البلدة القديمة بالقدس مع صوت مدفع رمضان الذي ينطلق إيذانا بحلول موعد الإفطار، ويكمل هذا الانسجام دعوة مستشار حراسة الأراضي المقدسة الأب إبراهيم فلتس المسلمين والمسيحيين لتناول طعام الإفطار على المائدة الرمضانية التي حرص على إعدادها في القدس للعام الثالث عشر على التوالي، لكنها حملت هذا العام رسالة لأميركا.
في فندق كازانوفا التابع للرهبان الفرنسيسكان بالبلدة القديمة، استقبل فلتس نحو مئة شخصية دينية وسياسية إسلامية ومسيحية، بالإضافة لرؤساء كل من الكنيسة الكاثوليكية والأرثوذكسية والبروتستانتية، وعلى الطاولات التي زينت بالفوانيس الرمضانية جاور الصليب المسبحة ومتّع الضيوف أنظارهم بالكنائس المحيطة وبقبة الصخرة المشرفة التي عجت ساحاتها بالمصلين.
وفي كلمة مقتضبة له قبيل الإفطار، قال الأب إبراهيم فلتس إن القدس هي أهلها الذين يحافظون عليها ويصونون حجارتها ويعرفون قيمة وأهمية وجودها وعدم اندثارها.

ويحل شهر رمضان هذا العام بعد ظروف قاسية عصفت بالمدينة بدءا من هبة البوابات الإلكترونية مرورا بإعلان ترامب القدس عاصمة لإسرائيل وليس انتهاء بقرار الاحتلال فرض الضرائب على ممتلكات الكنائس.
وعقب ممثل منظمة التعاون الإسلامي لدى فلسطين أحمد الرويضي على ذلك بقوله "أميركا وإسرائيل تريدان تحويل الصراع إلى ديني، لكن موقفنا واضح بأن هذه المدينة فلسطينية عربية، عاصمة لدولة فلسطين تحمل الروح الإسلامية والمسيحية، ولن يغير أي شخص أو سياسة من حقيقة وتاريخ هذا المكان".
– الجزيرة

https://bit.ly/2Hgvdsk

https://www.facebook.com/1403064266655095/posts/1845525122409005