Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

0202 – מבט מירושלים המזרחית

[תרגום קטעים נבחרים מכתבה באל-ג'זירה:]

"הירושלמי בן השמונים יוסרי אבו אל-עז יושב בעיר העתיקה ומחזיק את עיתון "אל-קודס" כדי לעקוב אחר ההתפתחויות האחרונות בפרשת העברת השגרירות האמריקאית מתל אביב אל העיר הכבושה, וחוזר שוב ושוב "המצב מחפיר, שאללה ישמור ממה שיביאו הימים הבאים".

הוא מתלחשש עם קשישים נוספים ודן איתם במאפייני השלב הבא. הוא אומר לאל-ג'זירה נט "בימי חיינו לא ראינו ימים שחורים כמו אלה שאנו עוברים מאז גל ההתקוממות באל-קודס ב-2015. איש אינו שם לב לסבלם של הירושלמים או מרגיש את אכזריות חייהם, ועכשיו טראמפ הזה רוצה להעביר את שגרירות ארצו לאל-קודס כדי למרר את חיינו יותר ויותר."

"ההמתנה והחשש מהימים הבאים הן סימן כללי הניכר בכל מי שמסתובב בעיר העתיקה באל-קודס וסביבותיה. הסוחר הירושלמי איסמאעיל סעיד היושב בפתח חנותו שבשוק חאן א-זית הוא מבין אלה שפגשו את אל-ג'זירה נט, ואמר כי הזמין סחורה לחנותו לחודש רמדאן, אך חזר בו מכך וכעת הוא שוקל לבטל אותה מחשש ממה שאולי יקרה בגלל המצב הביטחוני בעיר עם העברת השגרירות וציון יום הנכבה.

"סעיד נזכר בחגיגות רמדאן המרעננות בעיר העתיקה לפני עשורים, ומפגין את מורת רוחו מביטול אישורי הכניסה לאל-קודס לאנשי הגדה המערבית כמדי שנה בחודש [רמדאן] רב החסד, בשל ביצוע הפעולות הפידאיות, ומצפה שגם השנה הם יתבטלו אם המחאות על העברת השגרירות יסלימו.

לא רחוק משם, הסוחר ריאד דעיס אומר שהסוחרים מדברים ביניהם על האפשרות שההנהגה הפלסטינית תכריז על שביתה כוללת, מה שישפיע עליהם עמוקות באופן שלילי, אם "ההנהגה שלנו לא מצטיינת בבגרות ומודעות. הם לא יודעים שהכרזה על שביתה תסגור את דלת הפרנסה של ילדינו? עלינו להגיב על החלטת העברת השגרירות ולציין את יום הנכבה אבל לא בהכרזה על שביתה והישארות בבתים."

דעיס, כמוהו כיתר הסוחרים, ממתין לעונת חודש [רמדאן] רב החסד להחייאת תנועת הקונים ולו באופן חלקי, שכן זה עדיף על גסיסת השווקים בשאר חודשי השנה. אך נדמה שהוא פסימי כמו האחרים ואינו מצייד את חנותו בסחורה חדשה, מחשש שלא יהיה לה ביקוש ותתבלה."

– אל-ג'זירה דף ירושלים

#רמדאן #העברת_השגרירות #מסחר

يجلس الثمانيني المقدسي يُسري أبو العز في البلدة القديمة حاملا صحيفة القدس لمتابعة آخر التطورات في قضية نقل السفارة الأميركية من تل أبيب للمدينة المحتلة، ويردد بين الفينة والأخرى "الوضع مزرٍ، الله يستر من قادم الأيام".
يتهامس مع مسنين آخرين ويناقش معهم ملامح المرحلة المقبلة، ويقول للجزيرة نت "لم نعش أياما سودا كهذه التي نمر بها منذ انطلاق هبة القدس عام 2015، لا أحد يلتفت لمعاناة المقدسيين أو يشعر بقسوة حياتهم، وها هو ترامب يريد نقل سفارة بلاده للقدس لتنغيص حياتنا أكثر فأكثر".
الترقب والقلق من الأيام القادمة سمة عامة يلمسها كل من يتجول في البلدة القديمة بالقدس وما حولها، وكان التاجر المقدسي إسماعيل سعيد الذي يجلس أمام حانوته في سوق خان الزيت من بين الذين التقت بهم الجزيرة نت، وقال إنه طلب بضاعة لعرضها في حانوته خلال شهر رمضان، لكنه تراجع ويفكر حاليا بإلغائها خوفا مما قد تؤول إليه الأوضاع الأمنية في المدينة مع نقل السفارة وإحياء ذكرى النكبة.
واستذكر سعيد مواسم رمضان المنتعشة في البلدة القديمة قبل عقود، مبديا استياءه من إلغاء تصاريح الدخول إلى القدس لأهالي الضفة الغربية كل عام خلال الشهر الفضيل بسبب تنفيذ العمليات الفدائية، ويتوقع أن تلغى هذا العام أيضا إذا تصاعدت الاحتجاجات على نقل السفارة.
ليس بعيدا عن ذلك، قال التاجر رياض دعيس إن التجار يتهامسون هذه الأيام حول إمكانية إعلان القيادة الفلسطينية الإضراب الشامل، مما يؤثر بشكل سلبي وعميق عليهم إذ "لا تتسم قيادتنا بالنضج والوعي، ألا يعلمون أن إعلان الإضراب يغلق باب رزق أطفالنا؟ علينا الرد على قرار نقل السفارة وإحياء ذكرى النكبة لكن ذلك لا يكون بإعلان الإضراب والنوم في المنازل".
وينتظر دعيس كغيره من التجار موسم الشهر الفضيل لانتعاش الحركة الشرائية فيه وإن كانت جزئية، ويعتبرونه أفضل من الاحتضار الذي تمر به الأسواق بقية أشهر السنة، لكنه بدا متشائما كغيره ولم يرفد حانوته بأي من السلع الجديدة خوفا من تلفها أو كسادها.

https://goo.gl/b6Tbgj

https://www.facebook.com/1403064266655095/posts/1834789030149281