Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

0202 – מבט מירושלים המזרחית

"הצעת החוק מגבילה את סמכויות בית המשפט העליון, ומעניקה חסינות לחוקים שמחוקקים חברי כנסת, אפילו אם בית המשפט רואה שהם מהווים עבירה על חוקי יסוד במדינה או מהווים הפרה של זכויות אדם."

– אלג'זירה – עמוד אל-קודס

[תרגום הכתבה המצורפת:]
"פחד בקרב הפלסטינים מחוק ישראלי שעוקף את בית המשפט העליון

הכנסת הישראלית תצביע ביום רביעי הבא על הצעת חוק של מפלגת 'הבית היהודי' שעוקפת את בית המשפט הישראלי העליון. ההצעה מאפשרת לשוב ולחוקק חוקים שבית המשפט העליון פסל ברוב של 61 חברי כנסת.
מטרת החוק היא להחליש את הרשות השופטת ולתת לרשות המחוקקת השפעה וסמכויות לעקוף את החלטות בית המשפט ולא ליישמן.
הפלסטינים דואגים מכך שהצעת החוק תיצור כלי חדש לרדוף אותם בבית המשפט, שמהווה מפלט אחרון, אם לא תהיה שביעות רצון בנוגע לנושאים רבים הקשורים אליהם בעיר אל-קודס [ירושלים].
ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול בערב את הצעת החוק בהסכמה של כל חברי הוועדה, המונה 11 חברים.
הצעת החוק מגבילה את סמכויות בית המשפט העליון ונותנת חסינות לחוקים שחברי הכנסת מעבירים, אפילו אם בית המשפט רואה שהם מהווים עבירה על חוקי יסוד במדינה או מהווים הפרה של זכויות אדם.
הפלסטינים סבורים כי המטרה העיקרית של החוק הזה היא להכניע את בית המשפט העליון, למנוע מהרשות השופטת להתגבר על הרשות המחוקקת ולתת מרחב פעולה להעברת חוקים שהקואליציה רואה לראויים, גם אם הם מפרים זכויות, באמצעות הוספת תיקון שנותן אפשרות לתת חסינות לכל חוק שמועבר, זאת באמצעות הסכמה של מספר מסוים (שטרם הוגדר) של חברי כנסת.
כתבת אלג'זירה נט, היבה אסלאן, מסרה בשם עו"ד מוחמד עליאן כי החוק החדש יאפשר לכנסת לשוב ולחוקק כל חוק שבית המשפט העליון ביטל אם היא מצליחה להשיג רוב של 61 חברי כנסת, כשרוב החוקים הללו הינם חוקים גזעניים.
עליאן אמר כי החוק לשלילת אזרחות שהועבר לאחרונה מהווה פגיעה בזכויות האדם וכבודו, אך אם הצעת החוק תעבור אזי תפקיד בית המשפט יסתכם בהבעת דעה בלבד, ללא כל סמכות לבטלו.
כמו כן, הוא ציין כי בית המשפט הישראלי העליון אינו המושיע של הפלסטינים אך החלטותיו פותחות לעיתים צוהר לנהוג עימם בצדק בכמה חוקים שאינם הוגנים, והעברת החוק תבטל את תפקידו זה. בנוסף, הוא הביע את חששו מיישום החוק על גופות השהידים המוחזקות אצל מדינת הכיבוש."
– אל-ג'זירה

[תרגום תגובה נבחרת:]
"פחד פלסטיני 😂 מה זה החוק הזה שנפחד ממנו?"

#פסקת_ההתגברות #כנסת

مشروع القانون يقيد صلاحيات المحكمة العليا، ويمنح القوانين التي يسنها أعضاء الكنيست حصانة، حتى في حال رأت المحكمة أنها مخالفة لقوانين أساسية في الدولة، أو أنها تنتهك حقوق الإنسان.

تخوف فلسطيني من قانون إسرائيلي يتخطى المحكمة العليا
يصوّت الكنيست (البرلمان) الإسرائيلي الأربعاء القادم على مشروع قانون لحزب "البيت اليهودي" يتخطى المحكمة الإسرائيلية العليا، وينص على السماح بإعادة سن القوانين التي رفضتها المحكمة العليا بأغلبية 61 عضوا بالكنيست.
ويهدف القانون إلى إضعاف سلطة المحكمة ومنح السلطة التشريعية النفوذ والصلاحيات لتجاوز القرارات الصادرة عن المحكمة وعدم تطبيقها.
ويبدي الفلسطينيون قلقا من أن يشكل مشروع القانون أداة جديدة لملاحقتهم في المحكمة التي تعد ملجأ أخيرا وإن لم يكن مرضيا في كثير من شؤونهم بمدينة القدس.
وصادقت اللجنة الوزارية الإسرائيلية للتشريعات مساء أمس على مشروع القانون، وتم التصويت عليه بإجماع أعضاء اللجنة الوزارية وعددهم 11 عضوا.
ويقيد مشروع القانون صلاحيات المحكمة العليا، ويمنح القوانين التي يسنها أعضاء الكنيست حصانة، حتى في حال رأت المحكمة أنها مخالفة لقوانين أساسية في الدولة، أو أنها تنتهك حقوق الإنسان.
ويعتقد الفلسطينيون بأن الهدف الأساسي من هذا القانون هو إخضاع المحكمة العليا، ومنع السلطة القضائية من التغلب على السلطة التشريعية، وإتاحة المجال لسن القانون الذي يراه الائتلاف مناسبًا، مهما انتهك من حقوق، من خلال إضافة تعديل يتيح إمكانية تحصين أي قانون يُسن، من خلال موافقة عدد معين (لم يحدد بعد) من أعضاء الكنيست.
ونقلت مراسلة الجزيرة نت هبة أصلان عن المحامي محمد عليان أن القانون الجديد سيسمح للكنيست بإعادة سن أي قانون أبطلته المحكمة العليا في حال نجح في الحصول على أغلبية 61 عضوا، وأغلبها قوانين عنصرية.
وقال عليان إن قانون سحب الإقامة الذي سُنّ مؤخرا، يعتبر مسًّا بحقوق وكرامة الإنسان، لكن في حالة إقرار مشروع القانون فإن دور المحكمة سيقتصر على إبداء الرأي فقط، دون أي صلاحية للإلغاء.
ويشير إلى أن المحكمة العليا الإسرائيلية وإن لم تكن المنقذ للفلسطينيين لكن قراراتها أحيانا تشكل نافذة لإنصافهم في بعض القوانين الجائرة، وإقرار القانون سيلغي دورها هذا، كما يبدي تخوفه من تطبيق القانون على جثامين الشهداء المحتجزة لدى دولة الاحتلال.

– تخوف فلسطيني 😂 ليش هو شو ضل نخاف عليه ؟

https://bit.ly/2rrElEM

https://www.facebook.com/1403064266655095/posts/1834311566863694