Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

0202 – מבט מירושלים המזרחית

"כיצד השתלטה עמותת המתנחלים אלע"ד על בתי משפחת רווידי בסילוואן?

ביום שני (8.4.2018) [למעשה ה-9.4, הטעות במקור] השתלטה עמותת המתנחלים אלע"ד על שלושה בתים של משפחת רוויידי ברחוב אל-עין שבכפר סילוואן, הנמצא דרומית למסגד אל-אקצא.

עמותת אלע"ד הצליחה להשתלט על שלושת הבתים בדרכים מפותלות. עשרות חיילי כיבוש, קצינים ומשת"פים גירשו את תושבי הבתים ורוקנו אותם מכל תכולתם. המשפחה הדגישה כי היא לא קיבלה שום החלטה לפנות את הבתים וכי כבר שנתיים שהיא מנהלת מאבק בבתי המשפט כדי להוכיח את זכותה על בתיה.

מחמוד רווידי מסר שכוחות הכיבוש הטילו אתמול סגר מלא על רחוב אל-עין וסגרו את הדרכים המובילות אל הבתים, מה שאיפשר לכוחות לפלוש לשלושת הבתים ולהוציא משם בכוח את דייריהם, זאת לאחר שהם החרימו את הטלפונים הניידים שלהם. לאחר מכן, המשת"פים פינו את תכולת הבתים באמצעות משאיות ובמקביל החליפו את המנעולים שבדלתות. בין התושבים לכוחות הכיבוש התנהלו חילופי דברים קשים, והכוחות הכו ודחפו כמה מהנוכחים על מנת לכפות עליהם לצאת מהבתים ולהתרחק מסביבתם.

[מחמוד] רווידי הסביר כי עמותת אלע"ד מנסה זה כשלוש שנים להשתלט על הבתים בטענה שאחיו, ריזק רווידי, מכר אותם לעמותה לפני שנרצח ע"י אלמונים. מאז, המשפחה הגישה את המסמכים הנחוצים, ובאמצעותם היא הבהירה כי ריזק לא החזיק בבתים אלא חי באחד הבתים, שעה שהבית שייך לאביו, עטאללה רווידי, וניתן בירושה לשבעה אנשים – "ריזק, אחיו ואחיותיו" – ואין לו זכות "לקנות או למכור" אותו כרצונו.

מחמוד רווידי הוסיף ואמר כי בתוכנית אחרת להשתלטות על הבתים נטען כי לריזק היה חוב לעמותת אלע"ד, ולאחר שהכריז על פשיטת רגל העמותה הגיעה להסכם עם האפוטרופוס שמינה בית המשפט המחוזי במסגרת 'תיק פשיטת הרגל' כי הבתים יינתנו לעמותה בנוסף לתשלום כספי לקופת פשיטת הרגל.

רווידי הסביר כי עורך הדין של המשפחה פנה אתמול לבית המשפט העליון בערעור דחוף ודרש ממנו לעצור את צעדי הפינוי, ואכן בית המשפט העליון הוציא פסיקה לפיה יש לעצור את צעדי הפינוי, אלא שהקצינים טענו שהפינוי הסתיים לפני שההחלטה הגיעה מבית המשפט העליון ולכן מצב הבתים יישאר כמות שהוא: "ריקים, ולבעליהם לא יתאפשר להיכנס אליהם" עד שבית המשפט העליון יקבל החלטה סופית.

מחמוד רווידי אמר: "נמנע מאיתנו להיכנס אל הבתים, אך המתנחלים ושומריהם נמצאים בתוך הבתים. אתמול לאורך כל שעות היום שמענו בהם דפיקות."

אום עטא רווידי, אשתו של ריזק רווידי, אמרה: "ההשתלטות על הנכסים התבצעה בטענה כי בעלי צבר חובות בסך 7 מיליון שקל, זאת על אף שבעלי אינו הבעלים של הבתים הללו." כמו כן, היא הסבה את תשומת הלב לכך שהמשטרה סירבה אתמול לפרסם את ההחלטה על פינוי הבתים.

הוועד של שכונת ואדי חילווה שבכפר סילוואן התריע מפני הדרכים המפותלות שבאמצעותן עמותת אלע"ד השתלטה על בתי משפחת רווידי. עמותות המתנחלים מנסות לטעון כי הן לא משתלטות על בתי פלסטיניים אלא אם יש להם מסמכים משפטיים, אך בתי משפחת רווידי חושפים את השקר שבטענות המתנחלים. הנכסים אינם בבעלותו של ריזק רווידי שנרצח בכפר סילוואן, וכתוצאה מכך אין לו זכות לבצע פעולות באף טפח ממנו. בנוסף, למרות פסיקת בית המשפט העליון להפסיק את צעדי הפינוי, למעשה המשטרה סירבה להוציא את הפסיקה אל הפועל בטענה כי "תם הפינוי".

הוועד דרש ממחוז ירושלים [ברשות הפלסטינית] לפעול על מנת לחשוף את התנאים ואת הנסיבות של הסוגייה באמצעות צוותים של עורכי דין, כך שיושבו הבתים לבעליהם."

– מרכז המידע של ואדי חלווה – סילוואן

—-
הערת מערכת 0202:
לידיעה על פסיקת בג"ץ להפסיק את פינוי משפחת רווידי ראו: https://bit.ly/2v1snXf.

#סילוואן #חוק_ומשפט

كيف سيطرت جمعية العاد الاستيطانية على منازل عائلة رويضي في سلوان ؟
استولت جمعية إلعاد الاستيطانية يوم الاثنين (8/4/2018) على ثلاثة منازل تعود لعائلة رويضي في شارع العين ببلدة سلوان، جنوب المسجد الأقصى المبارك.
وتمكنت جمعية إلعاد من السيطرة على المنازل الثلاثة بطرق ملتوية، وقام العشرات من جنود الاحتلال والضباط والعمال بطرد سكان المنازل وإخلائها من محتوياتها بالكامل، وأكدت العائلة إنها لم تتسلم أي قرار لإخلاء المنازل وأنها تخوض صراعا في المحاكم لإثبات حقها بمنازلها منذ حوالي عامين.
وأضاف محمود رويضي أن قوات الاحتلال فرضت إغلاقا كاملا على منطقة شارع العين يوم أمس، وأغلقت الطرقات المؤدية الى المنازل فيما شرعت القوات باقتحام المنازل الثلاثة وأخرجت بالقوة ساكنيها بعد مصادرة هواتفهم المحمولة ثم فرغ العمال محتويات المنازل بشاحنات، وخلال ذلك قاموا بتغيير أقفال الأبواب، وجرت مشادات كلامية بين السكان وقوات الاحتلال واعتدت القوات بالضرب والدفع على عدد من المتواجدين لإجبارهم على الخروج من المنازل والابتعاد عن محيطها.
وأوضح رويضي أن جمعية إلعاد تحاول منذ حوالي ثلاث سنوات السيطرة على المنازل بدعوى أن شقيقه "رزق رويضي" قام ببيعها للجمعية قبل مقتله من قبل مجهولين، ومنذ ذلك الوقت قدمت العائلة الأوراق اللازمة التي أكدت من خلالها أن رزق لا يملك المنازل وإنما كان يعيش بأحد المنازل وهو منزل والده عطالله رويضي، وهو ميراث لسبعة أشخاص "رزق وأشقائه وشقيقاته" وليس له حق التصرف بها "البيع أو الشراء".
وأضاف أنه وفي خطة أخرى للاستيلاء على المنازل تم الادعاء أن رزق كان مديناً لجمعية إلعاد وبعد إعلان إفلاسه اتفقت الجمعية مع القيّم الذي عينته المحكمة المركزية في "ملف الإفلاس" بإعطاء المنازل للجمعية بالإضافة الى دفعها لمبلغ مالي لخزينة الإفلاس.
وأوضح رويضي ان محامي العائلة توجه يوم أمس للمحكمة العليا باستئناف مستعجل وطالبها بتوقيف إجراءات الإخلاء، وبالفعل أصدرت المحكمة العليا قرارا يقضي بتوقيف إجراءات الإخلاء، الا ان الضباط ادعوا ان الإخلاء قد انتهى قبل وصول القرار من المحكمة العليا، وعليه سيبقى وضع المنازل على ما هو "فارغة ولا يمكن لأصحابها الدخول إليها" الى حين صدور القرار النهائي من المحكمة العليا.
وقال محمود رويضي :"نحن نمنع من الدخول الى المنازل لكن المستوطنين وحراسهم داخل المنازل، وطوال أمس ونحن نسمع أصوات دق فيها".
ام عطا رويضي زوجة رزق رويضي قالت :"تمت السيطرة على العقارات بحجة تراكم الديون على زوجي وقيمتها 7 ملايين شيكل، رغم أن زوجي لا يملك هذه المنازل"، لافتة أن الشرطة رفضت يوم أمس إبراز قرار إخلاء المنازل.
من جهتها حذرت لجنة حي وادي حلوة ببلدة سلوان من الطرق الملتوية التي استولت من خلالها جمعية إلعاد على منازل عائلة رويضي، في وقت تحاول الجمعيات الاستيطانية الادعاء بأنها لا تستولي على منازل الفلسطينيين الا بأوراق قانونية، فمنازل عائلة رويضي تكشف زيف ادعاءات المستوطنين، لأن العقارات لا يملكها رزق رويضي الذي قتل في بلدة سلوان وبالتالي لا يحق له التصرف بأي شبر منها، ورغم قرار المحكمة العليا بإيقاف إجراءات الإخلاء الا ان الشرطة على الأرض رفضت تنفيذ القرار بحجة "انتهاء الإخلاء".
وطالبت اللجنة من محافظة القدس العمل على كشف ظروف وملابسات القضية من خلال طواقم المحامين، من أجل استرداد المنازل.

– مركز معلومات وادي حلوه -سلوان

https://bit.ly/2Juad3A

https://www.facebook.com/1403064266655095/posts/1822798058015045