Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

0202 – מבט מירושלים המזרחית

"פרופ נוסייבה: יוזמה פוליטית מירושלים כמענה להשלכות של הצהרת טראמפ

ירושלים – מוחמד זחאייכה – מי שמתעניין ועוקב אחר הסוגייה הפלסטינית מבחין בפער הולך ומתרחב בהדרגה בין האזרח הפשוט והאיש מהרחוב מצד אחד, ובין ההנהגה, המפלגות והפלגים מצד שני.

פער זה מתבטא בצורות שונות של אדישות ותסכול, בתקיפה – מוצדקת ולעתים לא מוצדקת – של מצבו הנוכחי של העניין הפלסטיני, והטלת האחריות המלאה על מקבלי ההחלטות הפלסטינים בעניין ההידרדרות החמורה הזו, המתרחשת לאחר תקופה ארוכה של מאבקים וקרבנות, שנראה כי נשכחו ואינם.

מהי הדרך לגשר ולהקטין את הפער הזה? בייחוד לאחר שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הכריז על ירושלים כבירת ישראל, ובכך העמיד את ירושלים, רוחה ולבה של הסוגייה הפלסטינית, על הגרדום? כיצד נוכל להגן על ירושלים מפני הסכנה הממשמשת ובאה? מה יש לעשות כדי לצאת מתוך צוואר הבקבוק, ולשחרר את המקום הזה מעול החורבן? איך נוכל לאסוף את הכוחות ולנשום שוב, וליישר את המצפן לעבר ירושלים?

ראינו לנכון להפנות שאלות אלה ועוד רבות, לאחד מענקי ההגות הפלסטינית, בעל דעות ברורות ותובנות לגבי סכנות העתיד: פרופ' סרי נוסייבה. הוא עשוי להאיר כמה ציוני הדרך ולצייר לנו מפת דרכים שתוביל אותנו לגישה הטובה ביותר בשלב מורכב ורגיש זה.

יוזמה פוליטית
נוסייבה תוהה: "מה מונע מאיתנו לגבש יוזמה שמטרתה להרכיב גוש אלקטורלי מירושלים, הכולל את כל המולדת הפלסטינית ואת כל הקבוצות והמגזרים – ללא קשר לעמדותיהם האידיאולוגיות והפוליטיות, ללא יריבות או שנאה אישית, כזה שיהיה פתוח לכולם – כדי להביא לבחירות של מועצה מחוקקת חדשה, שבאמצעותה תיווצר מנהיגות הרגישה יותר לנושאי היומיום וחיי אנשים, בתחום הבריאות, הדיור, החינוך, התעסוקה והמטלות המשפיעות ישירות על חיי העם?"

הוא מסביר: "צעד זה נועד להביא לתזוזה וליצור תנועה פוליטית דינאמית, ולשבור את הקיפאון שבין בני העם. אין המטרה ליצור סמכות מדינית חלופית – אש"ף הוא ההנהגה המדינית והסמכותית העליונה – אבל גוף חדש זה, המועצה המחוקקת, יהווה הנהגה עצמית של העם למען העם שבשטחים הכבושים, שתתעסק במציאת פתרונות במהירות האפשרית לצרכים של הציבור הרחב, הסובל ממצב של דיכוי ותסכול בשל היעדרו של אופק מדיני לפתרון כולל."

נוסייבה מאמין כי "העיקר כי הדבר הבולט ביותר ביוזמה מדינית זו היא שהיא תושק מירושלים, כדי שתהיה בדרך כזו או אחרת מענה ליוזמה של דונלד טראמפ, בכך שתתמקד בירושלים, בירת פלסטין, המהווה קו אדום שאי אפשר לדלג מעליו או לעקוף אותו בשום דרך שהיא. הרי ירושלים מבחינה היסטורית היא המרכז והלב של פלסטין, מבחינה פוליטית, תרבותית, חברתית, וכו'… היא התחילה לאבד את התפקיד הזה כתוצאה מכישלון החלת הסכמי אוסלו, הסכמים שלא הצליחו להביא אותנו לכך שירושלים תהיה עיר הבירה כפי שקיווינו, כתוצאה מכך שהישראלים הכשילו את תהליך השלום והתחמקו מהכרה בזכויותינו המדיניות, עד שהגענו להצהרה המסוכנת של טראמפ. כאן אנו חייבים להשיב לירושלים את תפקידה ולשים אותה באור הזרקורים, בתור החלוצה ביצירת גוש האומה לקראת שינוי."

מי מצלצל בפעמון?
נוסייבה מדגיש שוב את הרעיון המרכזי במילים אחרות: "מי מצלצל בפעמון? מי שיצא מליבה של ירושלים ביוזמה מדינית וליצור גוש אלקטורלי שיכלול את כל בני המולדת, במטרה להניע את הרחוב הפוליטי לפעולה ולמשוך אזרחים מן השורה, ללא כל לחץ פוליטי, לקיים בחירות. הגוש יאלץ את הרחוב לנוע לפעולה ויהווה תגובה מעשית שתדגיש ותאשש מחדש כי ירושלים היא הבירה, היא הלב וההנהגה האמתית והמרכז הפוליטי האמתי של העם הפלסטיני. בסופו של היום, היא המקום שעליו חלם אבו עמאר המנוח [יאסר עראפאת] כי בו תתרכז המדינית של עמנו, זאת ירושלים… בואו נזכור את צעקתו המהדהדת: 'לירושלים צועדים מיליוני שהידים'."

כשד"ר נוסייבה הגיע בשיחה איתנו לדיבור על הרעיון הזה או היוזמה החדשה, הוא בישר לנו כי יש תיאום ועבודה על גיבוש הגוש הזה. בכוונתו להציג אותו בפני עמיתיו וחבריו, על מנת לבצע הליך של הגהה, ביקורות וגיבוש המתכונת הסופית, ולאחר מכן יציג אותו בפני הציבור ויעביר אותו לשלב החשיבה והיתכנות. כמו כן, הוא סיפר לנו כי יש דיונים בנושא בקרב אנשים מחוגים פוליטיים שונים ולא לאחד מהם בלבד, כי אם בקרב עצמאיים ואנשים אחרים השייכים למספר מסגרות ותנועות פוליטיות, וישנה מחשבה להרחיב אותו על ידי יצירת קבוצות ברמת השטח הכבוש שבגדה המערבית ובעזה.

פת"ח, חמאס והקולקטיב הפלסטיני
נוסייבה סבור כי "ההנהגה הפלסטינית, המפלגות והפלגים הפלסטיניים מעוניינים בכך ללא ספק, והם הביעו את התעניינותם בכמה דרכים: למשל, תנועת הפת"ח, הסיעה הלאומית הגדולה ביותר, תמיד באה בלב פתוח ורוצה להשתתף, וכך גם תנועת החמאס, וחשוב מכול – הדור הצעיר. אנחנו יודעים שרוב העם שלנו עצמאים מבחינה פוליטית. המטרה היא למשוך את כל הקבוצות האלה ולהידבר זה עם זה כמה שנרצה, ולהשיג את המטרה של התנעת הזירה הפוליטית וטלטול הכיסאות של אלה שממשיכים להישאר על הכיסאות שלהם עם המשרות שלהם מבלי לשרת את העם שלהם, כפי שמוטל עליהם."

נוסייבה הדגיש כי "לאחר תקופת המבחן והקיפאון שעברנו, יש לבחון שוב כיצד לנהל את ענייני היומיום שלנו בתחומים שונים של בריאות, דיור, תברואה, תעסוקה, כלכלה ומצב כלכלי ותכנות מחדש של פתרונות מעשיים לתחומים אלה, בהתאם לצרכים הפלסטינים.

לא לבחירות הישראליות לעיריית ירושלים
מאידך גיסא, נוסייבה מתנגד להשתתפותם של מקדסים [ירושלמים ערבים] בבחירות הישראליות לעיריית בירושלים, שיתקיימו באוקטובר הבא, משום ש"אנו נמצאים בשלב שבו אנו מדגישים כי תושבי ירושלים משתייכים לתנועה הלאומית וללגיטימיות של הפלסטינים ולמועצה המחוקקת הפלסטינית ולזהותנו הלאומית והלגיטימית, בייחוד לאחר הצהרתו של טראמפ הידוע לשמצה. המצב המדיני הנוכחי מחייב אותנו להתמקד בשייכותנו למועצה המחוקקת שלנו, להנהגה הפלסטינית שלנו, למפעל הלאומי שלנו ולמרכזיותה של הבירה ירושלים, כפי שהדגיש זאת יאסר ערפאת, מנהיגנו המנוח."

נוסייבה מסר כי הוא משוכנע כי על הרשות השופטת הפלסטינית להיות עצמאית לחלוטין מהרשות המבצעת, "אם ברצוננו להתאושש מהמצב שאנו עדים לו כעת, של התפוררות ונסיגה אחורה", וכי "המועצה המחוקקת היא אבן הפינה בגיבוש יסודות הממשל התקין והצודק." הוא סיכם, "השלב הבא צריך להיות הדגרה של הרעיון הזה ושל מנגנון עבודה להוציא אותו לפעול, על בסיס מחויבות לערכים ולעקרונות הומאניים המושלים בחברות דמוקרטיות, בכל עת ובכל מקום."

– אל-קודס

#פוליטיקה

البروفيسور نسيبة: مبادرة سياسية من القدس للرد على تداعيات اعلان ترامب

القدس – "القدس" دوت كوم – محمد زحايكة – يلمس المهتم والمتابع للشأن الفلسطيني، فجوة وهوة تتسع تدريجيا بين المواطن العادي ورجل الشارع من جهة والقيادة والسلطة والاحزاب والفصائل من جهة اخرى.

وتعبّر هذه الفجوة عن نفسها بأشكال مختلفة من اللامبالاة والاحباط والهجوم بمبرر ودون مبرر احيانا على الوضع الذي آلت اليه القضية الفلسطينية وتحميل صانع القرار الفلسطيني كامل المسؤولية عن هذا الانحدار والتراجع الخطير، بعد مراحل وحقب طويلة حافلة بالنضالات والتضحيات التي يبدو انها قد ذهبت ادراج الرياح.

فما السبيل لردم هذه الهوة وتضييقها خاصة بعد اعلان الرئيس الاميركي دونالد ترامب القدس عاصمة لاسرائيل حيث وضع القدس روح وقلب القضية على مقصلة الاعدام . كيف السبيل لحماية القدس من هذا الخطر الداهم ؟ ما العمل للخروج من عنق الزجاجة ومراوحة المكان في ظل هذا الانهيار ؟ وكيف يمكن لنا تجميع القوى والتقاط الانفاس مجددا وتصويب البوصلة نحو القدس .

هذه التساؤلات وغيرها الكثير ،ارتأينا ان نتوجه بها الى احد اعمدة الفكر الفلسطيني صاحب الرؤى السديدة الثاقبة واستشراف مخاطر المستقبل .. انه البروفيسور سري نسيبة ، لعله يضيء لنا بعضا من المعالم ويرسم لنا خارطة طريق تقودنا الى النهج الاصح والاسلم في هذه المرحلة المعقدة وشديدة الحساسية .

مبادرة سياسية …

يتساءل نسيبة " ما المانع وأين الخطأ في التحضير لانطلاق مبادرة بهدف تشكيل كتلة انتخابية من القدس تشمل الوطن الفلسطيني جميعه ومن جميع الفئات والشرائح بغض النظر عن اتجاهاتها وخلفياتها الفكرية والسياسية وبدون اية خصومة او عداوة مع احد وانما انفتاح على الجميع.. بهدف الدفع نحو انتخابات مجلس تشريعي جديد يتم من خلالها تشكيل قيادة ذات حساسية اكبر لقضايا الناس اليومية والحياتية من صحة واسكان وتعليم وعمل ووظائف تمس حياة الناس المباشرة .

ويوضح :" هذا الاجراء هدفه تحريك الوضع وخلق حراك سياسي حيوي وكسر حالة الجمود بين الناس ولا يهدف الى خلق مرجعية سياسية بديلة .. فمنظمة التحرير هي القيادة السياسية والمرجعية العليا .. ولكن هذا الجسم الجديد – المجلس التشريعي- هو قيادة ذاتية من الناس وللناس في الاراضي المحتلة تنشغل بايجاد حلول سريعة قدر الامكان لاحتياجات وهموم الجماهير العريضة التي تعاني من حالة قهر واحباط من جراء غياب افق سياسي للحل الشامل .

ويعتقد نسيبة " المهم ، وابرز شيء في هذه المبادرة السياسية ان تنطلق من القدس حتى تكون بشكل او بآخر ردا على مبادرة دونالد ترامب من خلال التركيز على القدس عاصمة فلسطين التي هي بيضة القبان وخط احمر لا يمكن تجاوزه او القفز عنه بأي حال من الاحوال او اي شكل من الاشكال . فالقدس تاريخيا هي مركز وقلب فلسطين سياسيا وثقافيا واجتماعيا وخلافه .. وهي بدأت تفقد هذا الدور نتيجة للفشل في تنفيذ اتفاقيات اوسلو التي لم تنجح في ان تقودنا لتصبح القدس العاصمة المنشودة نتيجة لهذا الحجز او العجز في المسيرة السياسية بفعل الاسرائيليين وتهربهم من دفع الاستحقاقات السياسية الى ان وصلنا اليوم لتصريح ترامب الخطير . وهنا لا بد من استعادة دور القدس والقاء الضوء عليها في هذا الاتجاه ، كرائدة في اطلاق كتلة الوطن نحو التغيير .

من يعلق الجرس ..؟!

ويعيد نسيبة التأكيد على الفكرة المحورية بكلمات اخرى" من يقرع الجرس ؟ ومن قلب القدس لاطلاق مبادرة سياسية وتشكيل كتلة انتخابية تضم كل ابناء الوطن هدفها تحريك الشارع السياسي وجذب المواطنين العاديين بدون اي ضغط سياسي لاجراء انتخابات وان تفضي هذه الكتلة الى تحريك الشارع وتخلق ردة فعل عملية لابراز التأكيد من جديد على ان القدس هي العاصمة والقلب والقيادة الحقيقية والمركز السياسي الحقيقي للشعب الفلسطيني الذي في نهاية المطاف هي المكان الذي كان يحلم به الراحل "ابو عمار" في ان تتمركز القيادة السياسية لشعبنا فيه الا وهو القدس .. ولنتذكر هتافه المدوي .. ع القدس رايحين شهداء بالملايين ".

وفي حديثنا مع د. نسيبة الذي تطرق الى هذه الفكرة او المبادرة الجديدة علمنا ان هناك تنسيقا وعملا على بلورة هذه الكتلة حيث انه بصدد طرحها على زملائه واصدقائه لتتم عملية تنقيحها وتدقيقها وبلورتها بصورتها النهائية ثم عرضها على الملأ ونقلها الى حيز التفكير والجدوى منها . كما علمنا انه يتم تداولها بين الناس من مشارب سياسية مختلفة وهي ليست مقتصرة على احد وانما من قبل مستقلين واخرين منتمين الى عدة اطر وحركات سياسية ، مع الاخذ بعين الاعتبار التوسع فيها من خلال تشكيل مجموعات على صعيد الارض المحتلة في الضفة وغزة.

فتح ..وحماس والكل الفلسطيني ..

ورأى نسيبة ان القيادة الفلسطينية والاحزاب والفصائل مهتمة ولا شك وهي تعبر عن اهتمامها هذا من خلال عدة جوانب ، على سبيل المثال حركة "فتح" كبرى الفصائل الوطنية تأتي دائما بقلب منفتح وترغب في ان تشارك وكذلك حركة "حماس" والاهم جيل الشباب وكما نعلم فان غالبية شعبنا هم من المستقلين.. والهدف هو جذب كل هذه الفئات والتحاور فيما بينها كيفما تريد وتحقيق هدف تحريك الساحة السياسية وهز الكراسي من تحت الذين استمرأوا البقاء على كراسيهم وفي مناصبهم دون خدمة شعبهم كما يجب .

وأكد نسيبة " انه بعد فترة ركود والتجربة التي مررنا فيها ، من الضروري اعادة النظر في كيفية ادارة شؤوننا اليومية في مختلف القطاعات من صحة وسكن وصرف صحي وعمالة واقتصاد ووضع مالي واعادة برمجة حلول عملية لهذه القطاعات تتناسب مع الاحتياجات الفلسطينية.

لا.. لانتخابات بلدية القدس الاسرائيلية …

من جهة اخرى، عارض نسيبة مشاركة المقدسيين في انتخابات بلدية القدس الاسرائيلية المقررة في شهر تشرين اول القادم ، لاننا في مرحلة تأكيد على انتماء اهل القدس للحركة الوطنية وللشرعية الفلسطينية وللمجلس التشريعي الفلسطيني وهويتنا الوطنية الشرعية وتحديدا بعد تصريح ترامب المشبوه .. فالوضع السياسي الحالي يحّتم علينا التركيز على انتمائنا لمجلسنا التشريعي ولقيادتنا الفلسطينية ومشروعنا الوطني ومحورية القدس العاصمة كما كان يؤكد دائما زعيمنا الراحل ياسر عرفات .

وعبر نسيبة عن قناعته في ان القضاء الفلسطيني يجب ان يكون مستقلا تماما عن السلطة التنفيذية اذا اردنا التعافي والنهوض من حالة التشظي والتراجع والانقسام التي نشهدها حاليا وان يكون المجلس التشريعي حجر الاساس في تثبيت دعائم الحكم الصالح والرشيد . وختم بأن المرحلة القادمة يجب ان تشهد حاضنة لهذه الفكرة وآلية عمل للانطلاق بها على قاعدة الالتزام بالقيم والمبادئ الانسانية التي تحكم المجتمع الديمقراطي في كل زمان ومكان .

https://goo.gl/5RqFZk

https://www.facebook.com/1403064266655095/posts/1801579263470258