Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

0202 – מבט מירושלים המזרחית

"יותר משבועיים מאז הכרזתו של טראמפ על אל-קודס [ירושלים] כבירתו של האויב, עודנה נמשכת התנועה העממית נגד הכרזה זו. זאת אף שהחברה הפלסטינית ובמיוחד המקדסית [הערבית המזרח ירושלמית] מותשת מצעדי הדיכוי שנוקט האויב, צעדים המסתייעים בתפקיד הביטחוני-תפעולי שממלאת הרשות [הפלסטינית] בעלת האוטונומיה המוגבלת.

פעם נוספת מוכיחה החברה הפלסטינית שכוחה עוד במותניה להיאבק בכל דרך שתוכל, והיא ממשיכה בהתקוממות עממית רצופה מזה שלוש שנים. התקוממות זו קיבלה צורה של גלי התנגדות העולים זה אחר זה, והיא שילבה עשייה הציבורית עם פעולת המתנגד ה'בודד'. ניתן לומר כי ממדי התגובה הציבורית ומשכה עלו על ציפיות האויב, שהימר כי תדעך לאחר יום השישי הראשון שלאחר ההכרזה.

אנו בפתחו של השבוע השלישי של התנועה העממית, וחשוב להדגיש את הנקודות הבאות:

ראשית: הכרזתו של טראמפ על אל-קודס כבירתו של האויב אינה אלא הוצאתו לפועל של 'מבצע אסטרטגי', כפי שכינה אותו שגריר ארצות הברית בתל אביב דיוויד פדרמן, שתכליתו לחסל את הסוגיה הפלסטינית; החל מהכרעת גורלה של אל-קודס בהכרזה על יהדותה, וכלה בביטול זכות השיבה וחיסול הנוכחות הפלסטינית באדמות שנכבשו בשנת 1948, על ידי הכרה ב'ישראל' כמדינה יהודית. כל שנותר הוא סידורים לוגיסטיים, מנהלתיים וביטחוניים בהסכמה סעודית-מפרצית – כחלק מתכנית השלום של טראמפ, שיכריז עליה במחצית הראשונה של שנת 2018 הקרבה.
סעודיה ובנות בריתה משחקות תפקיד מרכזי בתכנית זו, והן מתואמות עם עמדתו של טראמפ כפי שהופיעה במסמך [המועצה ל]ביטחון לאומי של ארה"ב שפורסם לפני שלושה ימים. מסמך זה מציע פתרון מדיני לסוגיה הפלסטינית, במסגרת הברית הסעודית-הציונית נגד איראן והתפשטותה באזור.

שנית: לא נוכל להיות תלויים, במסגרת המאבק במבצע החיסול הזה, בעמדתה של הנהגת הרשות הפלסטינית. אין באפשרותה לעשות דבר מעבר לנקיטת עמדה, שכן היא לא תוכל להיות – ומצד שני לא תוכל שלא להיות, אפילו על חשבון העם שלה – חלק מברית ציונית-מפרצית. מה שכן, התפקיד הסעודי, על כל כובד המשקל שהוא מייצג, יכול לתת להנהגה זו את הלגיטימציה להצטרף למבצע הזה, בכדי להגן על תפקידה הביטחוני-תפעולי – בייחוד בצל קיומו של גורם חלופי שיקבל תמיכה מפרצית וציונית.

לאמתו של דבר, החלטתו של טראמפ ממחישה כי אין עוד היגיון במסלול של הסדר אמריקאי – מסלול שכפתה הנהגה זו באש ובברזל – בתור האפשרות היחידה עבור העם הפלסטיני."

– רשת קודס לחדשות

#הכרזת_טראמפ #מדיני

بعد مضي أكثر من أسبوعين على إعلان ترامب القدس عاصمةً للعدو، لا زال الحراك الشعبيّ مستمراً ضدّ هذا الإعلان، وذلك على الرغم من كون المجتمع الفلسطيني وخاصة المقدسي، منهكاً من إجراءات العدو القمعية والتي يساندها الدور الوظيفي الأمني لسلطة الحكم الذاتي المحدود.
مرةً أخرى، يُثبت المجتمع الفلسطيني أنه لا زال قادراً على المواجهة بما تيسر له من سبل، ومستمراً في هبته الشعبية المتواصلة منذ سنواتٍ ثلاث، هذه الهبة التي اتخذت شكل الموجات النضالية المتتالية، وجمعت ما بين الفعل الجماهيري والعمل المقاوم “الفردي”. يمكن القول بإن حجم واستمرارية ردة الفعل الجماهيرية لم تكن متوقعة عند العدو، حيث راهن العدو على اضمحلالها بعد يوم الجمعة الأول التالي للإعلان.
ونحن على أبواب الأسبوع الثالث من الحراك الشعبي، من المهم التأكيد على النقاط التالية:
أولاً: إنٰ اعلان ترامب القدس عاصمةً للعدو، ما هو إلا إطلاقٌ فعليٌّ “لعملية استراتيجية”، كما سماها السفير الأمريكي في تل أبيب “ديفيد فيردمان”، والتي تهدف إلى تصفية القضية الفلسطينية، ابتداءً بحسم مصير القدس بإعلان يهوديتها، وصولاً إلى إسقاط حق العودة وتصفية الوجود الفلسطيني في الأراضي المحتلة عام 1948 عن طريق الاعتراف بيهودية “إسرائيل”. وما تبقى فهي ترتيبات لوجستية وإدارية وأمنية يجري التوافق عليها برعاية سعودية-خليجية ضمن خطة ترامب للسلام، والتي سيعلن عنها في النصف الأول من العام القادم 2018.
تلعب السعودية وحلفاؤها دوراً محورياً في هذه الخطة، وذلك اتساقاً مع رؤية ترامب في وثيقة الأمن القومي لأمريكا والتي صدرت قبل ثلاثة أيام والتي تشير إلى حلٍّ سياسيٍّ للقضية الفلسطينية في سياق الحلف السعودي- الصهيوني في مواجهة إيران وامتداداتها في المنطقة.
ثانياً: لا يمكن التعويل على موقف قيادة السلطة الفلسطينية في مواجهة هذه العملية التصفوية، ولا يمكنها الذهاب بعيداً أكثر من تسجيل موقف، فهي لن تكون، ولا تقدر إلا أن تكون-ولو على حساب شعبها- جزءاً من التحالف الصهيوني الخليجي، بل يمكن للدور السعودي بما يمثله من ثقل أن يقدم غطاءً وتبريراً لهذه القيادة بالانخراط في هذه العملية، حفاظاً على دورها الأمني الوظيفي وخاصة في ظل وجود بديل يحظى بدعم خليجي وصهيوني.
في الحقيقة، إنّ قرار ترامب ما هو إلا النهاية المنطقية لمسار التسوية الأمريكي الذي فرضته هذه القيادة بالحديد والنار خياراً وحيداً للشعب الفلسطيني.

https://www.facebook.com/QudsN/posts/1859965184080374

https://www.facebook.com/1403064266655095/posts/1778426982452153