Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

יום האם מנקודת מבט מזרח ירושלמית [נשלח למערכת]

יום האם מנקודת מבט מזרח ירושלמית [נשלח למערכת]

חלק ממדינות העולם חוגגות את יום האם ב-21 במרץ כל שנה, על מנת לכבד את האימהות ולהודות להן. האם היא מקור לאהבה וסמל לנתינה, המורה הראשונה והמודל לחיקוי החשוב ביותר של ילדיה. המשורר חאפז אבראהים אמר: "האם היא [כמו] בית ספר, אם מכינים אותה היא תהיה מוכנה לגדל עם בעל שורשים חזקים". היא זו שמתאמצת וטורחת בבניית המשפחה שלה, בגידול [הילדים] ובחינוכם.. לצד מילוי הצרכים של הבית שלה – בלי להתעייף או להשתעמם. אללה, ישתבח ויתעלה, נתן לה כוח וסבלנות כדי לשאת את המאמצים האלה, הניח את גן העדן לרגליה, והמליץ בספרו היקר על כיבוד הורים – ביותר מפסוק אחד – על מנת להעצים את מעמדה, את תפקידה החשוב, ואת האחריות הגדולה שלה כלפי ילדיה, כלפי ניהול המשפחה וכלפי פתרון בעיותיה.

[הנביא מוחמד] עליו הברכה והשלום אמר: "כולכם רועים, וכל אחד אחראי על צאן מרעיתו… אבל בבית בעלה, האישה היא הרועה, והיא אחראית על צאן מרעיתה". האחריות הדתית, החברתית, המוסרית והאנושית נמצאת על כתפי האם, ועליה לשתול בלב ילדיה ערכים של ידידות, חיבה, בינה, [ואבחנה בין] נכון ולא נכון [ובין] מותר ואסור. עליה לחנך אותם לתרבות של כבוד הדדי, של מודעות לתפקיד של כל אחד מהם, לזכויות ולחובות שלו, שכן היא "יצרנית הגברים". כמו שאמר נפוליאון בונפרטה – "עתיד הילד נוצר על ידי אימו".

חגיגות יום האם בירושלים האהובה שלנו הן מיוחדות. כל בתי הספר, גני הילדים, המרכזים הקהילתיים והמוסדות בעיר חוגגות את היום הזה. בנוסף, מכבדים את האימהות ונותנים להן מתנות. מתקיימים פסטיבלים עם ריקודי דבקה מסורתיים ופעילויות מגוונות, על מנת לשמח את ליבן של האימהות. התלמידים בבתי הספר מכינים בעצמם כרטיסי ברכה, וגם קונים לאימהות שלהן מתנות ומקבלים את פניהן איתן [כשהן חוזרות הביתה]. האם מהווה את אחד מעמודי התווך שעליה מבוססת ההצלחה, ההתקדמות וההתפתחות של כל חברה, ואם היא מצליחה למלא את תפקידה ואת האחריות שלה בתוך המשפחה, יש לכך השפעה על ההצלחה של החברה כולה, משום שתפקיד האם בהתקדמות החברה הוא החשוב והבולט ביותר.

#משפחה #תרבות
—–

عيد الأم
تحتفل بعض دول العالم بيوم الأم في الحادي والعشرين من شهر آذار كل عام، لتكريمها والعرفان بفضلها. فالأم هي نبع الحنان ورمز العطاء هي المعلم الأول والقدوة والمثل الأعلى لأبنائها. يقول الشاعر حافظ إبراهيم: "الأم مدرسة إذا أعددتها أعددت شعبا طيب الأعراق" هي التي تتحمل مشقة وعناء بناء ـسرتها، من تربية وتعليم .. بجانب قضاء متطلبات واحتياجات منزلها دون كلل أو ملل. لأن الله سبحانه وتعالى منحها قوة صبر وتحمل لتلك المشقات فجعل الجنة تحت أقدامها وأوصى في كتابه العزيز ببر الوالدين في أكثر من آية، وذلك لعظم منزلتها ولدورها المهم ومسؤولياتها الضخمة تجاه ابنائها. وادارة الأسرة وحل المشكلات.
يقول عليه الصلاة والسلام: (كلكم راع وكلكم مسؤول عن رعيته .. الى ان يقول والمرأة في بيت زوجها راعية وهي مسؤولة عن رعيتها ) ويقع على عاتق الأم المسؤولية الدينية والإجتماعية والاخلاقية والإنسانية ؛ حيث يجب عليها زرع قيم الألفة والمحبة والصواب والخطأ والحلال والحرام في نفوس ابنائها، وتعليمهم ثقافة الاحترام المتبادل ومعرفة دور كل فرد منهم وحقوقه وواجباته، فهي صانعة الرجال. يقول نابليون بونابرت ( مستقبل الولد من صنع أمه ).
وللاحتفال بالأم في قدسنا الحبيبة شكل مميز .. فجميع المدارس ورياض الأطفال والمراكز الجماهيرية والمؤسسات في المدينة تحتف بهذا اليوم. ويتم تكريم الأمهات وتقديم الهدايا لهن. وتقام المهرجانات الخطابية والدبكات الشعبية والفعاليات المتنوعة لإدخال السرور على قلب الأمهات. ويقوم الطلاب في المدارس بعمل كروت معايدة من صنع أيديهم، كما يقومون بشراء الهدايا لأمهاتهم إحتفاء بهن. الأم هي أحد الأعمدة الأساسية التي يقوم عليها نجاح أي مجتمع ورقيه وتطوره، فإذا نجحت في القيام بدورها ومسؤوليتها داخل الأسرة، امتد أثر هذا النجاح ليشمل المجتمع كله، حيث أن دور الأم في رقي المجتمع هو الدور الأهم والأبرز.

@img td:`https://scontent-lga3-2.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/276140509_2801451113483063_4346967379395144545_n.png?stp=dst-png_s720x720&_nc_cat=107&ccb=1-5&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=CNAUmVn-PygAX8fykyx&_nc_ht=scontent-lga3-2.xx&edm=AKIiGfEEAAAA&oh=00_AT8bYCPiGjemfhEScq2i-K9c3MdiF2fM89x1YkbsNjGe0g&oe=623DDEA6`@


https://www.facebook.com/1403064266655095/posts/2801451280149713/