Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

הבוקר, פרסמנו בעמוד פוסט עם ביקורת פנים מזרח-ירושלמית על האירועים בשער שכם, לפיה כל הבלאגן התחיל מקבוצות של צעירים "שרצו להיות גיבורים" וזרקו בקבוקי מים על כוחות הביטחון שנכחו ברחבה, מה "שהרס לכל המשפחות את החגיגות של אל-אסראא' ואל-מעראג'" [1].

הבוקר, פרסמנו בעמוד פוסט עם ביקורת פנים מזרח-ירושלמית על האירועים בשער שכם, לפיה כל הבלאגן התחיל מקבוצות של צעירים "שרצו להיות גיבורים" וזרקו בקבוקי מים על כוחות הביטחון שנכחו ברחבה, מה "שהרס לכל המשפחות את החגיגות של אל-אסראא' ואל-מעראג'" [1].

מנגד, נשמעו ברשתות החברתיות גם קולות אחרים, שמבקשים מתושבי מזרח ירושלים לא לקחת על עצמם את האשמה על פרוץ העימותים ומטילים אותה על החיילים והשוטרים.

עורך דין מזרח ירושלמי, שמפרסם לא מעט פוסטים על המתרחש בעיר, כתב ש"לכל פעולה אמורה להיות תגובה מידתית", ולכן, זריקה של בקבוק מים מידי ילד קטן על שוטר לא אמורה להוביל לתגובה של "אלף חיילים, מכת"זית, רימוני גז והלם, מעצרים ומכות אכזריות" [2]. לדבריו, תושבי מזרח ירושלים לא אשמים, אלא הכיבוש, שמהווה "גוף זר ובלתי רצוי", והוסיף שסילוקו יפתור את כל הבעיות. הוא מציין ש"קיומו של הכיבוש ומעשיו הם הבעיה היחידה", ולכן, הוא סבור שאין להאשים את הצעירים המזרח ירושלמים אלא את הכיבוש – "שמכה, עוצר, ומתעלל במשפחות שלנו ובאורחים שלנו".

בתגובות, נשמעו קולות דומים (וגם קולות אחרים):
– "הכוח המופרז שהיה מוכן לכל "קליק" הוא זה שהתגרה באנשים. היו היום הרבה מבקרים, למה היו בכלל כוחות [ביטחון] בצורה הזאת ובכזאת רמת כוננות? הגיוני שתהיה התחככות וכוח מופרז… הכיבוש הוא זה שהתגרה באנשים."
– "אני הייתי שם, והם הכינו את עצמם לדיכוי [האנשים]. הם גירשו נשים עם הילדים שלהן, וגירשו את כל האנשים שחיכו [לצעדה] של הצופים. למה אני צריכה להגן על ילד שלא ירביצו לו? תקפו אותו, קיללו אותו, לכלכו לו את הבגדים, הכו בנות וילדים שלא עשו כלום.. זה הכנה לרמדאן, והפחד שלנו הוא שמי שמאשים את הילדים שלנו בבגידה הוא הבוגד, כי אלו שזרקו את הבקבוקים הם ילדים שסובלים יום-יום מהכיבוש".
– "האמת היא שהכיבוש, המשטרה שלו, משמר הגבול שלו והממשלה שלו זעמו על הנוכחות של ההמונים הפלסטינים שעלו לרגל למחוז חפצם [ירושלים ואל-אקצא], עם [הצעדה] של הצופים, המוזיקה היפה והמורל הגבוה. אלה דברים שלא מוציאם חן בעיני הכיבוש והשליחים האלימים שלו, אז הם זייפו [מהומות] וירו [רימוני] גז, מים [מהמכת"זית] ורימוני [הלם] כדי לקלקל את האירוע הפלסטיני השמח."
– "הנוכחות היפה של העם שלנו בירושלים הטרידה והפחידה אותם [את כוחות הביטחון]… חלק מהקולות שהאשימו את הצעירים לא מבינים שהמטרה של הכוחות היא להתגרות בצעירים ובמבקרים בירושלים. ירושלים שלנו והם הכובשים והפולשים, וזכותנו להתנגד להם בכל זמן."
– "אתה צודק אחי. אבל הגדול, הקטן, מי שלא מבין ומי שמבין, צריכים לדעת שבימים אלו, וגם ברמדאן, עדיף שנהיה שמחים ושלא ניתן להם [לכוחות הביטחון] הזדמנות לעשות ככה. בקבוק מים ריק הרס הכל. אנחנו צריכים להיות מודעים לזה ולחיות את החיים שלנו בטוב. יומם של הבנים הציונים יגיע, ואללה שלנו."
– "למה בכלל היו שם כוחות בהיקף כזה גדול? גם אם צעירים זרקו 100 בקבוקים לא צריך לעשות טבח."
– "כל הדברים שלך נכונים, אבל התזמון היה לא טוב ואנחנו צריכים לקחת יותר אחריות."

📷 קרדיט צילום: מרכז המידע וואדי חילווה – אל-קודס

#עימותים #שער_שכם

👇👇 הפניות למקורות בתגובות 👇👇
—–
💬 من التعليقات 💬
-لا القوة المفرطة اللي كانت جاهزة لأي نقرة هي اللي كانت تستفز الناس …. اليوم هذا مشهوود بكثرة الزوار … معناه ليش وجود قوة بهالشكل وعلى اهبة الاستعداد … طبيعي يصير احتكاك وقوة مفرطة ….الاحتلال هو من استفز الناس
-انا كنت موجوده يخالتي محضرين حالهم للقمع واجو طردو نسوان مع اطفالهم وطردو كل الناس اللي بتستنى الكشافه ونا ليش احمي طفل من الضرب تم الاعتداء عليه بالضرب وكمان سب الفاظ وسخه زيهم وضرب بنات واطفال مش عاملين اشي كله هاذا تحضير لرمضان وتخويفنا اللهي بخون اطفالنا هوه الخاين لانه اللي ضربو القناني اطفال بعانو من الاحتلال يوميا
– الحقيقة أن الإحتلال وشرطته وحرس حدوده وحكومته كانوا في أشد درجات الغضب لتواجد كل هذه الجموع الفلسطينية التي حجت لمهوى أفئدتها المزينة بكشافتها وموشيقاها العذبة ومعنوياتها العالية. هذا أمر لا يروق للإحتلال وزبانيته فافتعلوا غازا وماء وقنابل ليفسدوا الحدث الفلسطيني السعيد
– هذا الحضور الجميل لشعبنا في القدس هاجسا يرعبهم .. وبعض الاصوات التي تعالت باللوم للشباب لم يدركوا ان هدف وجود تلك القوات هو استفزاز الشباب وزوار القدس … القدس النا وهم المحتلين والغزاة ومن حق شعبنا مقاومتهم باي وقت
– كلامك دهب يا اخوي. بس لازم كبير وصغير وجاهل ولواعي يعرف انو بهيك ايام او برمضان بكلشي منيح النا انو نبسط حالنا وما نعطيهم فرصه يعملو هيك قنينت ميي فاضيه خربت الدنيا لازم نوعا لهادا الايشي ونعيش حالنا بخير وبني صهيون جايي يومو والنا الله يا صاحبي
– وبالاصل ليش موجود قوه بهادا الحجم …. وخلي الاولاد ضربو ١٠٠ قنينه لازم اعمل مجزره ….
– كل كلامك صح ولكن التوقيت غلط ولازم يكون عنا مسؤولية اكثر من هيك

@img td:`https://scontent-iad3-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/274898748_2788174018144106_5071183549999643331_n.jpg?stp=dst-jpg_s720x720&_nc_cat=108&ccb=1-5&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=_bmOpLOGLVQAX8SAF7I&_nc_ht=scontent-iad3-1.xx&edm=AKIiGfEEAAAA&oh=00_AT_C7FeDa8JbqcYgfoKUAFJe6rsGPKbAU3iFXwoinvscZQ&oe=62245DF0`@


https://www.facebook.com/1403064266655095/posts/2788174224810752/