Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

חוויותיהם של תושבי מזרח ירושלים במשרד הפנים [נשלח למערכת 0202]

חוויותיהם של תושבי מזרח ירושלים במשרד הפנים [נשלח למערכת 0202]

"הפלסטיני מתעורר מוקדם, בשעה שש בבוקר, מתלבש מהר ומנסה למצוא דרך להגיע בזמן לתור שלו במשרד הפנים הישראלי – המקום שבו אתה צריך לשלם בבריאות שלך כדי לקבל יחס. כשהוא מגיע, הוא רואה תור ארוך. השמש קופחת וכולם טובעים בזיעה. החום מבשל וצולה אותנו, בזמן שאנחנו עומדים בצפיפות אחד אחרי השני.

זה מה שקורה יום יום במשרד הפנים הישראלי. אחרי שהפלסטיני סבל בתור הארוך, בו הוא עמד בין שעתיים לארבע שעות על הרגליים, בחום של הקיץ או בקור של החורף, אך לפני שהוא יכול להרשות לעצמו לנשום לרווחה מתחיל קרב נוסף – ההתמודדות עם העובדים היהודים של המשרד.

פלסטיני מגיע למשרד כדי להוציא דרכון או תעודת זהות, אבל הפקיד היהודי שואל שאלות מוזרות שאין להן קשר לסיבה שלשמה הפלסטיני הגיע. הוא שואל על מקום המגורים של כל בן משפחה, כולל בני הדודים, הדודים עצמם מכל הצדדים, בנות הדודות ועוד ועוד ועוד, עד שהוא מגיע לסבא השביעי של המשפחה. אם הפלסטיני ייטעה או יישכח את אחד מבני משפחתו צפוי לו אסון, כי יאשימו אותו שהוא שיקר ורימה את ממשלת ישראל. הפקיד ממשיך לשאול את הפלסטיני מה הצבע שהוא הכי אוהב, מה המשקל והגובה שלו… הוא שואל על הכל, חוץ מעל העניין שלשמו הפלסטיני בא למשרד.

בסוף כל השאלות האלה מגיע עוד שאלה – מה המדינה שלך? אם הפלסטיני עונה "פלסטין", הפקיד היהודי ירתח מכעס, ויחזור שוב על השאלה כשהוא משחק בידיו עם הדרכון מול הפלסטיני. בגלל שהפלסטיני רוצה לסיים עם זה כבר, ובגלל שכדי להגיע למשרד פעם נוספת צריך מאמצים אדירים, הפלסטיני יאלץ להנהן בראשו ולענות: "ישראל". בליבו, הוא יודע שהתשובה שלו לא מבטלת את האמת, לא מוחקת את ההיסטוריה. ברוב המקרים הפלסטיני חוזר הביתה מבלי שהצליח להשיג את מה שרצה, ככה שכל היום שלו נשרף סתם.

כל העובדים היהודים במשרד הזה מדברים ערבית, כי האנשים שמגיעים אליו הם רק פלסטינים, אבל רבים מהם מתגרים בפלסטיני ומדברים איתו בעברית כשהוא מנסה להסביר מה הוא צריך. אולי לפקיד אין כוח לעבוד באותו זמן, וזה שהפלסטיני לא יודע עברית מהווה עבורו חומר עשיר להתגרות. רוב הפלסטינים לא יודעים עברית. אתה רואה אותם מתבלבלים ולא מבינים כלום, והפקיד היהודי ממשיך לדבר עברית, להתעצבן ולהאשים את הפלסטיני על כך שהוא לא מדבר בשפה הזאת – עד שהתור מסתיים, והפלסטיני עוזב את המקום חסר אונים ועלוב.

באחת מהפעמים, אישה פלסטינית אחת, שבתעודת הזהות שלה היה רשום שהיא גרה ברובע המוסלמי, בתוך חומות העיר העתיקה. כנראה שהכתובת שלה עצבנה את הפקידה היהודית, משום שהיא קרעה את הספח של תעודת הזהות שלה ושינתה את הכתובת שלה לכתובת שנמצאת מחוץ לחומות, למרות שהפלסטינית הביאה הוכחות ומסמכים רשמיים שמוכיחים איפה היא גרה.

הדוגמה הזאת היא רק טיפה בים הייאוש שבו חיים הפלסטינים בירושלים. הם צריכים להילחם כדי לקבל את זכויותיהם, את השירותים הפשוטים שמגיעים להם, את המסמכים הרשמיים שהם מבקשים. הם לא מצליחים לקבל אישור לשום דבר מטעם ממשלת ישראל, שמערבבת בין גזענות ופוליטיקה ביחס שלה לירושלמים. משרד הפנים הוא מקום שבו מתגרים ומדכאים את הפלסטיני, את החירות שלו ואת הדעות והרעיונות שלו, בתמורה למסמך רשמי כלשהו, תעודה, דרכון, קצבת נכות וכו'. בתמורה לזכויות שלו!"

◀️ מקור: נשלח למערכת 0202
📷 קרדיט צילום: לא ידוע

—–
הערות מערכת 0202:
השימוש בתמונה נעשה בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים. בעל הזכויות מוזמן לפנות אלינו ולבקש שנסיר את התמונה או לשם קבלת קרדיט.

#משרד_הפנים #מזרח_ירושלים

يستيقظُ الفلسطينيُّ مبكراً في الساعةِ السادسةِ صباحاً، يلبسُ مسرعاً ويُحاولُ إيجاد وسيلة مواصلاتٍ في هذا الوقت ليلحق دوراً في وزارةِ الدّاخلية الاسرائيلية، هذه الوزارة الّتي تدفع صحتك ثمناً مقابل المعاملة المهمة الّتي تود إنجازها.
مع ذلك، يجدُ الفلسطينيّ طابوراً طويلاً بانتظاره، تتربّص الشّمس بالجميع لنجدنا نغرقُ في العرق، والحرّ يستمتعُ في سلقنا وشوينا ونحن مرصوصون وراء بعضنا البعض.
هذا حال وزارة الدّاخلية الاسرائيليّة كلّ يوم، وبعد أن يُعاني الفلسطينيّ في الطّابورِ الطّويل الّذي يقفُ فيه على قدميه لساعتين أو ثلاثة وقد تمتدّ لأربعة وهو يذوب من حرارةِ الشمس، أو يتجمدُ من صقيعِ الشتاء، وقبل أن يزفر الرّاحة، تبدأ معركة أخرى يخوضها مع تعامل العاملين اليهود في الوزارة.
يأتي الفلسطينيّ ليصدرَ جواز سفره أو هويته، لتبدأ أسئلة غريبة ولا دخل لها بالمعاملة من قبل الموظف اليهوديّ، فيسأله عن أماكن سكن كلّ فرد من عائلته ابتداءً من أبناء عمومته، حتى أعمامه وأخواله وأبناء خالته ووو، وقد يصلُ اليهوديّ إلى جد العائلة السّابع، وكارثة حين يقع الفلسطينيّ في خطأ النسيان حتى يضع أحد أفراد عائلته في مأزق الكذب والخداع أمام الحكومة الاسرائيلية.
وقد يسأل الموظف الفلسطينيّ عن لونه المفضل، عن وزنه أو طوله
أي يسأله عن كلّ شيء باستثناء ما يخصّ المعاملة الشخصية.
وقد يتخلل تلك الأسئلة، سؤالاً أخيراً، ما هي دولتك؟، فإذا أجاب الفلسطينيّ : (فلسطين)، يستشيط الموظفُ اليهوديّ غضباً، ويكرّر السؤال وهو يلعبُ بجواز السّفر أمام الفلسطينيّ، ولأنّ إنهاء المعاملة مهمة، ويتطلب الأمر جهداً عظيماً للمجيء هنا مرّة أخرى، يضطرُ الفلسطينيّ أن يطأطئ رأسه ويجيب: (اسرائيل).
وهو يعلمُ أنّ اللفظ لا يلغي الحقيقة، لا يلغي تاريخاً بأكمله.
وكثيراً ما يعود الفلسطينيّ إلى بيته وهو لم يقضِ حاجته المرادة، وقد انحرق يومه لسببٍ تافهٍ أنهى الموظف اليهودي كل المعاملة لأجله.
جميع العاملين اليهود في تلك الوزارة، يتكلمون اللغة العربيّة، لأنّ من يرتادون تلك الوزارة هم فلسطينيون فقط، لكن كثيراً ما يتمّ استفزاز الفلسطينيّ من قبل العامل اليهوديّ والتحدث إليه باللغة العبريّة أثناء إنجاز معاملته، لربما حينها – لا يرغب الموظف بالعمل في ذلك الوقت- ، أو قد أحسّ أنّ الفلسطينيّ الّذي أمامه لا يجيد التحدث باللغة العبريّة، وهذه مادة دسمة له (للاستفزاز)، وأكثر الفلسطينيون لا يجيدون هذه اللغة، فتراهم يتخبطون ولا يفهمون شيئاً، يستمرّ الموظف اليهوديّ بذلك، ويغضب، يلقي اللوم على الفلسطينيّ جراء عدم تحدثه بهذه اللغة، حتى ينهي المقابلة. فينسحب الفلسطينيّ من المكان عاجزاً وبائساً.
في إحدى تجارب أحد الفلسطينيات، كان مُسجّل في هويتها المقدسية، أنّ مكان سكنها (باب حطة- داخل أسوار القدس)، ولأنّ الموظفة اليهوديّة استفزها مكان السكن بأنّه -داخل أسوار البلدة القديمة- ، قامت بتمزيق الملحق واستبداله بمكان سكنٍ خارج أسوار المدينة.
رغم أنّ الفلسطينية قدّمت دلائل وأوراق رسمية تُثبت سكنها وإقامتها.
هذه التّجارب الواقعية نقطة في بحر المأساة التي يعيشها الفلسطينيون في مدينة القدس، كي يأخذوا حقوقهم وخدماتهم البسيطة، وأوراقهم الرّسمية الواجبة عليهم، وينهوا معاملاتهم الّتي تتطلب موافقة الحكومة الاسرائيلية الّتي تمزج العنصرية والسياسة في تقديم خدماتها الواجبة عليها للمقدسيين.
إنّ وزارة الدّاخلية هي مكان الاستفزاز والقهر للفلسطينيّ، مكان لكبت حريته وآرائه وأفكاره، مقابل الحصول على ورقة رسمية أو هوية، أو جواز سفر، أو ضمان للعجز والدخل وما يتبع.
مقابل الحصول على حقه!

@img td:`https://scontent-iad3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.6435-9/235392401_2653900521571457_1453055653371613403_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-5&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=tcRw5SdX1GkAX8MyvRv&_nc_ht=scontent-iad3-1.xx&edm=AKK4YLsEAAAA&oh=29809640e0b74003d34e854d64b2c70d&oe=6145DCA6`@


https://www.facebook.com/1403064266655095/posts/2653900748238101/