Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

0202 – מבט מירושלים המזרחית

"#שווקינו_הפלסטיניים

הופעת החברות הישראליות (בזיכיון פלסטיני) ברחובות אל-קודס היא תופעה שאין להקל בה ראש, אלא חלק מתכנית יהוד הטומנת בחובה השפעה שאינה רק כלכלית על המסחר הפלסטיני. מטרת הופעת החברות הללו שצצות ברחובות היא להרגיל את העין של הפלסטינים לנוכחות הקולוניאליסטית בכל מקום וכתוצאה מכך לוותר על החלומות שנותרו באשר לחירות.

הסרטון הזה הוא חלק מקמפיין להעלאת המודעות לתופעה הזו, וניסיון לעצור אותה כדי להציל את האופי הפלסטיני שנותר בעיר אל-קודס.

ואתה, מה דעתך?
עקבו אחר הקמפיין ותהיו חלק ממנו באמצעות ההאשטאג #שווקינו_הפלסטיניים"

[תרגום השאלות והתשובות בסרטון:]

"1. האם אתה קונה מהחנויות החדשות שנפתחו ברחוב סלאח א-דין?
[תשובות:]
– כן.
– לעתים רחוקות.
– נכון לעכשיו לא קניתי, ואני חושבת שלא אקנה מהם.
– לא לא.
– האמת שכן אני קונה.
– כן.
– כן אני קונה מהם.

2. האם אתה יודע שחנויות אלה הן סניפים של חברות ישראליות?
[תשובות:]
– כן אני יודע לכן אני לא תמיד פונה לחנויות אלה.
– כן אני יודעת.
– לא, לא ידעתי.
– כן בטח.
– לא.
– כן אני יודע.

– אני אישית זה לא מעניין אם זה ישראלי או ערבי, אני מעניין אותי איפה יותר זול. למשל כשאתה קונה ממקומות אחרים, למשל בקופיקס או קופיז, הכוס עולה 5-6 ש"ח, אבל אם אתה הולך לקנות מחנויות של ערבים זה יעלה לך בסביבות 10-15 ש"ח.

– אני לא מחפש איפה יותר זול, מה שחשוב מבחינתי זה לקנות מהתושבים המקומיים.

– בטח שלילי, בטח שלילי. מכיוון שיש הרבה חנויות שכבר לא באים אליהן.

-היהודים, עשו לנו הרבה דברים, והרגו את בן-דוד שלי השהיד מוחמד אבו-ח'דיר, ואנחנו אחרי מה שהיה החרמנו את הסחורה הישראלית, אנחנו הפסקנו לקנות מהם.

– כשאתה בא לקנות מהחנויות של הערבים, אז דופקים אותך במחיר, המחיר גבוה. אבל כשאתה קונה מהם הכוס תעלה לך 6 ש"ח, ככה אתה חוסך לעצמך. אם לערבים היו את אותם המחירים אין ספק שהיינו קונים מהם.

3. האם הופעת החנויות המסחריות האלה באמצע רחוב סלאח א-דין ורחוב א-זהראא הוא דבר מקרי?

4. מה ההשפעה של פתיחת חנויות מסחריות אלה ברחובות אלה ובמחירים כאלה, על הסוחר הפלסטיני?"

– פורום הנוער 'נבד'

[תרגום תגובות נבחרות:]

– "אני בעד כל הסיפור ובאמת זה לא מקרי שנפתחו חנויות כאלה. לפני כמה זמן חשבתי על הנושא ורציתי להגיד משהו לכל העם: אף אחד לא אוהב את הכיבוש, אבל אנחנו כל חיינו הולכים עם הכיבוש. אנחנו חיים בסיטואציה שאנחנו לא יכולים להחרים, עם כל הקמפיינים לחרם שיש עכשיו יוצא שצריך להחרים איזה עשירית מהעולם. אנחנו משלמים [לישראל] מיסים, חשמל ומים, ועכשיו עם החנויות האלה אני יודעת שזה רק עוזר להם.
פשוט המצב של העם ממש על הפנים והגיוני שאנשים ילכו לאיפה שהכי זול… אם החנויות הערביות היו זולות יותר, כולם היו הולכים לקנות אצלם.
אני לא תומכת בתופעה הזו, אבל אני מבינה את האנשים שלא יודעים מה לעשות. אני מתנגדת לפוליטיקה הזאת כי נראה שהולכים לפתוח עוד חנויות באל-קודס, אבל מבחינת ההיגיון זו המציאות ואף אחד לא יכול לשנות אותה. תודה."

[בתגובה:] "אבל החנויות האלה דופקות את החנויות הפלסטיניות! המחירים הזולים שתמצא אצלם הם לא נועדו להקל עליך כצרכן פלסטיני, אלא למשוך אליהם עוד קונים. ברור שהחיים של עם שחי תחת כיבוש לא יהיו קלים… ההשלכות של החנויות האלה הן הרבה מעבר לכלכליות בלבד."

– "עם כל הכבוד למי שהכין את הכתבה, זה לא פרקטי וממש חסר טעם. לפני שמדברים על חרם צרכנים או לנסות לפגוע בבעלי החנויות הנזכרות בכתבה, שאגב בכלל לא הזכירו את שמותיהם אלא רק צילמו אותם… לפני כל זה בואו נדבר על השחיתות המנהלתית בממשלה הפלסטינית, על אלה שרק מדברים ומרוויחים על חשבון אל-קודס ופלסטין, על האנשים שיושבים על כיסאות גבוהים במשרדים מפוארים.

דבר שני: לגבי הדרך הנכונה להחרים מוצרים וחברות ישראליות, צריך שקודם כל תהיה אלטרנטיבה למוצר, באותו מחיר או זולה יותר, כך שצרכן בעל הכנסה מוגבלת יוכל לקבל את אותו המוצר. ושהאלטרנטיבה לא תהיה במחיר כפול…

דבר שלישי: התושב המקדסי [ירושלמי] מפוזר בין שני אזורים מסחריים: אל-קודס המזרחית והמערבית, כשיש הבדלים גדולים במחירים ובהיצע. תושב ערבי שנמצא במערב העיר, ברחוב יפו או בקניון יעדיף לקנות מהם. עכשיו בא בעל עסק מקדסי, שהשיג זיכיון ופתח חנות באל-קודס כדי לעבוד ולהרוויח, ואתם הפכתם את זה לסיפור של ייהוד האזור ותמיכה בנורמליזציה!"

#סלאח_א_דין #עסקים #מסחר #נורמליזציה

اسواقنا_فلسطينية

لم يكن ظهور الشركات الاسرائيلية (بوكالة فلسطينية) في شوارع القدس ظهوراً عبثيّاً، بل جاء ضمن مخططاً لتهويد القدس يحمل في طيّاته ما هو أعظم من التأثير الاقتصادي على التاجر الفلسطيني. فإن ظهور هذه الشركات في هذه الشوارع هدفه جعل عين الفلسطيني تألف على وجود الاستعمار في كل مكان وبالتالي التخلّي عن الحلم بالحريّة المتبقيّة.

هذا الفيديو هو جزء من حملة تقوم بلفت الانتباه حول هذه الظاهرة ومحاولة ايقافها لانقاذ ما تبقى من طابع فلسطيني لمدينة القدس.

وانت ما رأيك؟
تابعوا هذه الحملة وكونوا جزء منها باستخدام هاشتاج اسواقنا_فلسطينية.

ملتقى_نبض
اتجاه

– انا مع الحكي الى صار و الامر مش عبثي انو ينفتح هيك محلات و قبل فترة فكرت بالقصة بس انا بدي اوصل شغلة كل الشعب يعني ما في بحب الاحتلال بس احنا كل حياتنا ماشية مع الاحتلال احنا تحت وضع ما بنقدر نقاقطع اكم حملة صارت للمقاطعة مين بقاطع ١٠ ٪؜ من العالم الي بقاطع و احنا بندفع ضرايب و كهرباء و مي و قفنا على المحلات هدول بعرف انو زي الدعم بكون الهم بس احنا شعب ماكل هوااا الحال على قدو اشي طبيعي الناس تتروح للارخص لو المحلات العربية ترخص وقتهااا الكل بروح انا مش مع الاشي هاد بس انا مع الناس الى مش عارفين شو يعملو و انا مش مع السياسة هاي لانو مبين شو هي بدها تبلش تفتح محلات تانية بالقدس و لكن الحكي بشكل منطقي و هاد واقع وما حد بقدر يغيروا و شكراا

– بس هاي المحلات بتضرب المحلات الفلسطينية، والاسعار الرخيصة اللي بتلاقيها عندهم مش عشان يخففوا عليك كمستهلك فلسطيني بس عشان يسحبوا الناس عليهم. وطبيعي شعب واقع تحت احتلال ما تكون حياته سهلة، ووجود هاي المحلات بيحمل تفسيرات اكبر من التفسيرات الاقتصادية.

– مع احترامي الشديد لمنتج التقرير والعاملين عليه . تقرير غير عملي وغير هادف بالمره . قبل ما تحكو عن المقاطعه التجاريه ومحاولة المساس باصحاب المحال المذكوره . اللي مش زاكرين اسمائهم بس مصورينهم !! ، احكو عن الفساد الاداري والداخلي في الحكومه الفلسطينيه والمتحدثين المتربحين باسم القدس وفلسطين والناس اللي عل الكراسي العاليه وورا المكاتب الفخمه .
ثانياً : ازا بدنا نرجع للاسلوب الصحيح لمقاطعة المنتجات والشركات الاسرائيليه يجب اولا ان يكون هناالك بديل للمنتج ويا اما بنفس السعر يا اما ارخص . عشان يتوفر للمستهلك ذو الدخل المحدود نفس المميزات . مش يكون البديل ضعفين السعر .

ثالثاً . المواطن المقدسي بالذات مشتت ما بين منطقتين تجاريتين اللي هم القدس الشرقيه والغربيه وتفاوت كبير بالاسعار والعروض . والمواطن العربي ليكون متواجد بالمنطقه الغربيه وشارع يافا والكنيون بيروح وبيشتري منهم . وهلأ لاجى تاجر مقدسي اخد وكاله وفتح بالقدس عشان هو يستفيد ويشتغل قلبتوها تهويديه وغير عبثيه وتطبيعيه !!
https://goo.gl/oyr6bK

https://www.facebook.com/1403064266655095/posts/1775276832767168