Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

מאחורי המסכה של חיים ולדר [*]

מאחורי המסכה של חיים ולדר [*]

האיש ששינה את פניו של המגזר החרדי ולימד ילדים ומבוגרים לדבר על רגשותיהם, המיט עליו במעשיו ובמותו טראומה קולקטיבית. בקריאה חוזרת בסיפוריו של חיים ולדר, קשה שלא למצוא בהם איתותים לסודות האפלים שהסתיר.

כדורי האקדח שירה חיים ולדר בעצמו ביום שני שעבר, פילחו את ליבו של הציבור החרדי כולו. סערת הרגשות שמטלטלת מאז את המגזר מכילה את כל סימניה של טראומה קולקטיבית: חוסר אמון, בהלה, אבל, זעם, הכחשה ועוד.

מה היה עבורנו חיים ולדר, שחשיפת מעשיו ובעקבותיה התאבדותו עוררו תגובה כה עזה? בדברים הבאים אנסה להשיב על כך באמצעות תיאור נסיקתו הציבורית של ולדר, הקריירה הספרותית שלו והמהפכות שהוביל בשורה של תחומים. ולדר, אטען, היה אחד ממעצבי הציבור הליטאי של ימינו, לא פחות.

בעידן שלפני חיים ולדר, ספרות חרדית לגברים לא ממש הייתה קיימת. ספרות הילדים הייתה מורכבת בעיקרה משלוש סוגות: סיפורי ההרפתקאות של שמואל ארגמן,[**] מעין הגרסה החרדית לספרי חסמבה ודנידין; סיפורים דידקטיים בעיתון "זרקור"; וביוגרפיות של גדולי ישראל, שתיארו דמויות על־אנושיות, נטולות פגמים. למעט הסוגה האחרונה, הסופרים החרדים של אותם ימים כתבו בשם בדוי, שהרי אין לך בושה גדולה מהידיעה שאנשים זרים קוראים את ההבלים שאתה מפריח לחלל העולם, במקום לשבת וללמוד גמרא.

בכלל, לגבר חרדי ראוי אין זמן לשטויות, וגם חיי הרגש הפנימיים בגדר שטויות המה. הדבר היחיד שלמדנו עליהם הוא החלוקה החז"לית בין היצר הטוב והיצר הרע. כל דבר שחורג מהנורמה היה מקור לבושה. בזיכרוני עולה כעת ספר ישן שקראתי ובו הגיבורה מסתירה סוד אפל הקשור במשפחתה, וכמעט אינה יוצאת מהבית. בסיום הספר מתגלה שאחותה, הו כמה מצמרר, היא חירשת.

לתוך העולם הזה הופיע חיים ולדר.

ולדר היה "מודרני": בגדיו חרגו מקוד הלבוש החרדי, הוא קרא ספרות חילונית והתמצא בתרבות כללית. אבל ולדר הצעיר היה גם מורה כריזמטי, ותלמידיו העריצו אותו. הוא האזין לבעיותיהם, סיפר להם סיפורים משלו וביקש מהם לספר לו על עצמם.

ולדר חשף את הילדים החרדים לעולם חדש ומופלא, והם השיבו לו בהערצה. הוא מינף אותה ופתח את קייטנת "ילדים מספרים על עצמם", שהייתה הדבר הכי מגניב בשביל ילד חרדי בשנות התשעים. אני זוכר כמה קינאתי בחברים שהלכו אליה. אירוע השיא של הקייטנה היה כאשר הילדים התאספו ברחבה, מסוק היה נוחת מול פניהם, וממנו היה יוצא חיים ולדר. הילדים היו צווחים ומשתוללים, מסתערים על הידוען שירד משמיים בדמות אדם, והוא היה מחלק להם ספרים בחתימת ידו, חרות על הלוחות.

האיש שבקיר [***]

נישא על גלי ההערצה, הרחיב ולדר את מניפת הכתיבה שלו והחל לפרסם סיפורים קצרים למבוגרים. הנה שמותיהם של כמה מספריו הראשונים בסוגה הזו: "שימו לב אל הנשמה", "יש דברים נסתרים", "מאחורי המסכה", "אנשים ללא מסכות", "אל תוך עצמך". קשה להחמיץ את המוטיב החוזר, שכעת מקבל משמעות אפלה יותר.

ואכן, הנרטיב הקבוע בספרים הללו הוא העולם כנשף מסכות, שבו התמונה המוצגת לעולם אינה דומה לרבדים הנסתרים שבמעמקים. התמה שחרזה את ספריו של ולדר הוא שאנשים נוטים לייצר לעצמם תדמית נוצצת, שלרוב אין קשר בינה ובין אישיותם האמיתית, המעלה אבק במעמקי התת־מודע. בספריו ביקש ולדר לחשוף את אותה אישיות פנימית, וכמו שעשה בספריו לילדים – לדבר בקול על רגשות.

עם השנים הלכו מסריו של ולדר והתקבלו בציבור, והוא הפך לאחת הדמויות החשובות בעולם החרדי: הוא נעשה לאיש חינוך בולט, הקים את "המרכז לילד ולמשפחה" של עיריית בני־ברק, והוביל מסעות הסברה שהשרישו את תפיסתו בציבור. הוא החדיר בחברה החרדית את מושגי הייעוץ החינוכי, הזוגי, הרגשי, ההורי וכן הלאה; הוא הטיף נגד הכאת ילדים; למען חינוך מותאם ללקויי למידה; למען פתיחות לילדים חריגים ושילובם בחברה; למען הקשבה לרגשות הילד והמתבגר; וכן, הוא גם דיבר, כמה אירוני, על מוגנות מפני פגיעות מיניות.

המושך בחוטים [***]

באחד מסיפוריו של ולדר, הקרוי "ניסוי במדעי החברה" ("אל תוך עצמך", עמ' 26), מתוארת נערה כריזמטית בשם עמליה, המכנה את עצמה "מהנדסת אנוש" ומשתמשת בכריזמה שלה כדי לתמרן את החברה. יש אנשים שיודעים למשוך בחוטים ולהפעיל את זולתם כבובות משחק, אומרת מורתה הקשישה, אך כאלה שעושים זאת ברמתה של עמליה היא איננה מכירה. בסוף הסיפור, כאשר המניפולציה שלה נחשפת, חברתה מטיחה בה: "את, עמליה, היית ההונאה. את זו שממנה פחדנו. זו שהתחברנו אליה משום שכך היה כדאי לעשות, ולא מפני שהלב רצה לעשות… משעה ששיחקת בנו כביכול, והשתמשת בכוחך… הייתה לנו האפשרות להשוות בין הזיוף לבין הדבר האמיתי".

האם עמליה היא בעצם בת דמותו של ולדר? האיש ששינה את החברה ועיצב אותה מחדש בצלמו. בידע שחשף בפנינו הוא השתמש כדי לצבור כוח, ובכוח שצבר השתמש כדי לחולל דברים נסתרים ואפלים, אפלים מאוד.

◀מתוך טורו של: Shmuel Shai Ben Shalom

◀לטור המלא: https://bit.ly/33nc3BI

◀קרדיט תמונה: פלאש 90

======

הערות מערכת

[*] רפרנס לאחד מספריו הפופולריים שנקרא "מאחורי המסכה"

[**] עוד על ספריו של שמואל ארגמן ז"ל ראו כאן: https://bit.ly/3zOmavv

[***] שמות של ספרים של חיים ולדר.

#ולדר #ספרים

@img td:`https://scontent-atl3-2.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/p480x480/271720742_5120852417933425_6514944835941956226_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-5&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=RxZGe18oefAAX90MU2c&_nc_ht=scontent-atl3-2.xx&edm=AKK4YLsEAAAA&oh=00_AT_BQmoncKav8xmSipBjt7CfCUVc0uLXFhJFEkwaixs1iA&oe=61E1D3BA`@


https://www.facebook.com/1262665537085485/posts/5120853184600015/