Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

אמ;לק: המוזיקה היהודית עברה שינוי בשנים האחרונות ואני די אוהב את זה.

אמ;לק: המוזיקה היהודית עברה שינוי בשנים האחרונות ואני די אוהב את זה.

כבר בתור ילד תמיד אהבתי לפרוץ גבולות, מלא שטויות עשיתי, עפתי כמה וכמה פעמים מהחיידר אם זה על נפצים או על עוד אלף ואחת דברים שלא תאמו את רוח המקום והזמן.
וזה התבטא גם במוזיקה.
אני לא אשכח את זה שזימזמתי איזה שיר של חיים ישראל [1] באחד השיעורים בכיתה ד' והרב'ה [2] חשב שזה איזה שיר גוי (או שהוא לא חשב את זה…) ובכל אופן נשלחתי אחר כבוד לבלות את שארית השיעור בחוץ (אין צורך לרחם גם ככה זה היה שיעור דבילי שלא אהבתי) או שהייתי שומע את אחותי של שולי רנד מתחת לשמיכה מפוחד ומבוהל והאצבע מוכנה ללחוץ על שיר של שטרייכר [3] להעביר במידה ויהיה צורך.

בתור ילד מי שהיה לנו לשמוע זה היה מרדכי בן דוד (המלך הבלתי מעורער עד היום ואחד שאומר פריד נחסם) פריד, שטרייכר קצת, שוואקי (של רחם הישן והטוב [4]) וליפא [5] שהוא יכל להיות הזמר הכי טוב במוזיקה החרדית אבל…

ובמזרחי היה לנו את חיים ישראל ואשל, יניב בן משיח וקצת אורלב ועוד כמה.
בקיצור, היו שתי ז'אנרים, חסידי ומזרחי. זהו.

[קצת יותר מאוחר הגיע יידל (ולמה הוא לא מוציא אלבוםםם) וקצת אחריו שלמה כהן (שלמה אם אתה פה שתדע שאמא שלי אוהבת אותך ממש) והקומזיצים של המנגנים (שהיו מעולים) והכניסו לנו קצת גיוון למוזיקה.
ואיך אפשר לדלג על אוף שימחס והקינדרלך ודדיה ושינפלד הילד שהיו נחלתם של הילדים המודרנים בכיתה (לא קשור לשבאבניקים תנוחו)]
היו הרזאלים בנאי ואודי דווידי אבל הם עדיין לא היו מיינסטרים חרדי בזמני (גם היום לא בטוח..)
כשאני מסתכל כיום על עולם המוזיקה החרדי השינוי שהוא עבר זה לא יאומן.
דבר ראשון המוזיקה המזרחית כמעט ולא קיימת, וחבל שכך.
ואפילו חיים ישראל שעדיין חי ובועט שינה סגנון לחלוטין גם בדיסקים שלו שהפכו לפחות מזרחיים ויותר ישראלים וגם בזה שהוא גילה שהוא ישיבישער לא קטן (החל בקאבר שלו לרבה של יהודה גרין ממשיך בקאבר ליואלי וויס לאבא אני נותן לך את כל ליבי ובדואט המצוין שלו עם ארי היל)
וגם המוזיקה החסידית התפתחה ברמות מטורפות.
עכשיו זה לא שלא נשארו מרדכי בן דוד פריד ושוואקי (הם גם עברו שינויים וחבל…) אבל התווספו עוד מלא.
א. אם בסגנון החסידי שהביא לנו את ה'קידוש' של גרומן ואת 'אבא' של בנצי שטיין שהכניס לחיינו את ארי היל (איזה כיף) ועוד מלא פופ חסידי כיף ונעים לאוזן סטייל זאנוויל, מנדי וויס, אהרלה סאמט, יואלי קלין ועוד.
וכמובן בערי וובר, לוי פלקוביץ, שמילי אונגר ודומיהם.
שבערי אגב הביא סגנון מוזיקה שונה ויחודי שלא היה במוזיקה החסידית, לא מכיר עוד זמר חסידי שעושה שיר שלם עם פסנתר… הוא הביא מקצועיות למוזיקה חוץ מהקול הנעים שלו שפשוט אפשר לשמוע אותו שעות.
[ואי אפשר להתעלם גם מהשינוי שעבר עולם העיבודים של המוזיקה החסידי, מעיבודים די פשוטים של לאפר ומונה [6] התקדם לעולם מקצועי לחלוטין של דיקמן (שהוא דומה מאוד למונה רק מתקדם יותר) קליין ברי שמביאים פופ יפה וחמוד, וגלילי.
וגם בארצות הברית עם שניצלר ועוד.
זה על קצה המזלג]
ב. ישי ריבו. כל כך הרבה כתבו עליו, פרץ כל תקרה בארץ ופשוט הצליח להיכנס לפליליסט החרדי שזאת הצלחה מטורפת. אפשר שלא לאהוב אותו ואת הטקסטים הלעיתים מידי 'מתוחכמים' שלו אבל אי אפשר לקחת ממנו את הז'אנר החדש שהוא ייצר והכניס אותו גם לציבור החרדי.
ואחריו גם עקיבא המעולה ממש.
ובשולי הז'אנר הזה גם נכנסים משה פלד (שרק יבא) ודוד בן ארזה, צעירים חרדים ומוכשרים שכותבים ושרים לא דווקא פסוקים וכדו'. (הם לא ממש הסגנון של ריבו אבל זה נכנס בז'אנר של הכתיבה החרדית העצמאית)
את שולי רנד אני לא כל כך יודע איפה להכניס אז אני שם אותו פה. מה שהוא עשה זה גם לא ברור מאליו בכלל. הוא מביא טקסטים כואבים על החיים ואפילו על הציבור החרדי ועושה את זה ללא מורא, ואפילו יצאו נגדו על השיר 'צדיק'. והאלבומים שלו מוכרים בכל עולם הישיבות מילה במילה.
ג. הפופ החרדי גם חי ובועט החל בקובי ברומר, משה קליין, אבי אילסון, שרולי ונתנאל, שיינפלד שחזר אלינו בגירסא בוגרת ו(לטעמי) יפה יותר, ועוד הרבה זמרים מעולים ומוכשרים. זה בארץ.
וגם בארה"ב לא חסר יש את מרדכי שפירא שהוא פצצת אנרגיה ופופ שאין לתאר, בני פרידמן ועוד..
ד. בשולי המוזיקה הפחות חרדית אבל כן ישיבתית אפשר למצא את ביני לנדא שכמעט ואין בחור ישיבה שמתעניין קצת במוזיקה שלא מכיר את 'משכן' והמוזיקה שלו פשוט מרפא לנפש (למי שאוהב את הסגנון כמובן)
את הראל טל (תעיתי ועוד) ואת יאיר אלייצור עם לרוץ אחריך ולא חוזר לרחובות שתתפלאו אבל בפנימיות ובקעמפים השירים האלו מוכרים בהחלט.
ה. עוד תופעה מעניינת מהשנים האחרונות, רבי שלמה קרליבך [7] חי וקים. אם בארועי סליחות שהולכים ונהיים פופולארים משנה לשנה, אם ביארצייט שלו שמגיעים אליו הרבה בחורי ישיבות. וכמובן מנייני קבלת השבת שקיימים בכל חור.
ומנצחים על זה זלמן שטוב (שהוא יוצר מכובד בפני עצמו עם שירים מעולים) חיזקי סופר, כמובן יהודה גרין שאף פיתח תת ז'אנר לר' שלמה, וקצת קמפה.
אגב קמפה הוא גם הביא ז'אנר מסוים ומקסים שלא היה קיים עד היום בכלל.

‼דרך ישיבישער בנשמה בפייסבוק: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=328246042330303&id=100054347297370

‼צילום: מרדכי בן דוד מגדולי הזמר החרדי. צילום מסך מתוך סרטון

=====

הערות מערכת 0202

[1] יש בפוסט שמות רבים של זמרים רבים מתוך המוזיקה החרדית. אני אתייחס אל כאלו שחוזרים בפוסט כמה פעמים וכאלו שבעיניי משמעותיים ביותר בתוך המוזיקה החרדית. חיים ישראל הוא זמר חרדי מזרחי שהתפרסם בזכות כמה שירים שהפכו ללהיטי ענק. ביניהם "מלאכים" "יתגדל ויתקדש" "בגן של החיים", שהוציא ביחד עם אחיו איציק אשל שגם מוזכר בפוסט, ועוד רבים וטובים

[2] כינוי למורה בחיידר (תלמוד תורה)

[3] מיכאל שטרייכר. מגזולי הזמר החסידי, ידוע בכך שמשלב קטעי חזנות בתוך השירים שלו. בין השירים המפורסמים שלו "נחמו", "רזא דשבת", "תפילת הדרך" ועד רבים

[4] השיר "רחם" של יעקב שוואקי היה לאחד הלהיטים החרדים הגדולים בכל הזמנים. מוצב קישור לשיר https://youtu.be/hLQ0yOuwbmI

[5] ליפא שמלצר. זמר חרד אמריקאי. ליפא הכניס למוזיקה החסידית סגנונת שלא היו קיימים כמו פופ ראפ וכדומה. הוא עורר התנגדות נרחבה בתוך הציבור בכך ששיריו לא מתאימים לעולם החרדי, אולם נחשב זמר פופולרי מאד בתוך העולם החרדי

[6] משה לאופר ומונה רוזבלום. שניים מגדולי היוצרים והמלחינים במוזיקה החסידית

[7] קרליבך – הרב שלמה קרליבך, הידוע בכינויו "הרבי המרקד", הוא מבשר ומייסד ז'אנר מוזיקלי הקרוי על שמו, ונחשב לאחד מגדולי הזמרים החסידיים של המאה ה-20. הלחין מאות שירים והפך לתופעה בעולם הדתי והחרדי. בתי כנסיות רבים שרים את שיריו בעיקר בקבלת שבת שלפני תפילת ערבית בשבת.

#מוזיקהחסידית

@img td:`https://scontent-lga3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.6435-9/s720x720/217411119_4564178540267485_6398188405050199168_n.jpg?_nc_cat=108&ccb=1-3&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=Wjnceri1alEAX_l5XrI&_nc_ht=scontent-lga3-2.xx&edm=AKK4YLsEAAAA&oh=673c76ceb0019659ca0f2a5ee3af1e94&oe=612209E5`@


https://www.facebook.com/1262665537085485/posts/4564221860263153/