Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

הכירו את מסעדת דויטש במאה שערים.

הכירו את מסעדת דויטש במאה שערים.

אל המסעדה הגעתי ביום חמישי בערב, ליל שישי בהגייה החרדית. הרחבות כבר התמלאו באלפי בני הישיבות שלומדים באזור ומחפשים מקום להשביע את רעבונם.

כשנכנסתי למקום הרגשתי בבת אחת כאילו חזרתי בזמן. ריחות מהבית של סבתא וניחוח שכאילו שייך לעולם אחר, מן מנהרה בזמן אל תוך עולם שכבר לא קיים כמעט.
המקום מאופיין באווירה ייחודית שרק במאה שערים אפשר לחוות. הקירות מתקלפים ודהויים, חלקים מהם לא שופצו כבר עשרות שנים, ריח של אוכל יהודי באוויר ומגוון אנשים שונים ומשונים מכל המינים והסוגים שמתמזגים ביחד במין הרמוניה מיוחדת.

בפינה עומדת בביישנות בחורה דתיה לאומית בשמלה פרחונית ומחכה בסבלנות לתורה. בצד יושבים זוג אברכים ירושלמיים עבדקנים שמדברים באידיש עסיסית תוך כדי אכילה של טשולנט וקוגל, ובין לבין, ילדים וזקנים, אמריקאים וישראלים, דתיים וחילונים, קבצני מאה שערים ואנשי עסקים מעונבים, המקום מנקז לתוכו את כל התמצית והייחודיות של ירושלים, מין מיקרוקוסמוס של העיר בתוך חנות קטנה וישנה, האופי של הירושלים עם הכיעור והיופי, הקודש והחול.

בכניסה למקום קיבל אותי בחיוך מבויש יוסי דייטש, הוא ושני אחים שלו מנהלים את המקום בשנים האחרונות אחרי שאביהם, שניהל את המקום עשרות שנים, נפטר לפני כמה שנים. במקום מוכרים אוכל יהודי אותנטי מאירופה. טשולנט, קוגלים, גפילטע פיש, רגל קרושה וכל מה שיש למטבח היהודי להציע.

יוסי מספר: אבא שלי הקים את המקום לפני 46 שנים. הייתה לו בהתחלה חנות של תשמישי קדושה, רוב רחוב מאה שערים היה כזה, היו מגיעים המון תיירים לאזור ומחפשים לקנות תשמישים.

לאבא שלי עלה פתאום רעיון: למה הוא צריך להתחרות על תשמישי קדושה עם שאר החנויות באזור, הרי כל התיירים הללו צריכים גם לאכול איפשהו. באותו זמן המחשבה לפתוח חנות אוכל באמצע שערים הייתה מחשבה הזויה.
הוא רצה להקים חנות אוכל עם הכשר מהודר אז הוא הלך אל ההכשר של העדה החרדית[1] ושאל אותם כמה הוא צריך לשלם בשביל לפתוח חנות עם הכשר שלהם. החנות הראשונה בירושלים עם תעודת העדה. הכל היה רק רבנות.

בשעתו הייתה התנגדות גדולה לחנות, בעיתון של הנטורי קרתא [2] הייתה כתבה נגד החנות ונגד התרבות החילונית שזה יביא למאה שערים. אחד האדמו"רים פה באיזור נכנס לכאן בכדי לבדוק מה קורה במקום והוא אמר לאבא שלי שהוא שהגיע לחזק אותו ושיתעלם מכל הקולות. כיום זה מקובל וכל האזור מלא בחנויות אוכל יהודי.

המון אנשים מפורסמים עברו במקום בעשרות השנים הללו. לפני ישיבות ממשלה של אריאל שרון היו מגיעים לפה העוזרים שלו לקנות אוכל. אשתו של יצחק נבון, אופירה, הייתה שולחת לכאן אנשים באופן קבוע לקנות אוכל. הגאב"ד [3] של העדה החרדית היה מגיע לכאן רבות, הפסיכיאטר החרדי הרב טברסקי, רבי שלמה קרליבך [4] היה אוכל כאן באופן קבוע.

פעם ארי קליין החזן הנודע בא לכאן לפני הופעה בבנייני האומה ואשתו רצתה נורא את המתכון של מרק ירקות שהיה במקום. אבא אמר לו: תשיר קטע חזנות ואני אגלה לך את המתכון. הוא נעמד כאן ממש באמצע הרחוב ושר. כל השכונה באה לראות אותו שר. אבא נתן לו את המתכון, אחרי זה הוא צחק ואמר לו כמו שאני לא יודע לשיר את "כל מקדש" [5] כמו שאתה יודע לשיר אותו ככה אשתך לא תדע להכין את המרק באותה הדרך שאני מכין אותו.

=====

הערות

[1] העדה החרדית היא קבוצה חרדית המתייחדת בהתנגדותה לציונות ולשיתוף פעולה עם מדינת ישראל ומוסדותיה. העדה מורכבת ממספר קהילות וחסידויות, רבות מהן מאיזור שכונת מאה שערים והסביבה. בין השאר היא מחזיקה גם בגוף כשרות גדול

[2] נְטוּרֵי קַרְתָּא (מארמית: 'שומרי העיר') – קבוצה חרדית קטנה המוכרת בהתנגדותה החריפה למדינת ישראל ולציונות.
חלקם הגדול של נטורי קרתא בישראל (כ-400 משפחות) מתגוררים בשכונת מאה שערים בירושלים, המהווה את מרכז קהילתם.

[3] ראשי תיבות של: גאון אב בית דין. אחד התפקידים החזקים בתוך העדה החרדית

[4] מורה רוחני, זמר, מלחין ומספר סיפורים יהודי אמריקאי. הרב קרליבך, הידוע בכינויו "הרבי המרקד", הוא מבשר ומייסד ז'אנר מוזיקלי הקרוי על שמו, ונחשב לאחד מגדולי הזמרים החסידיים של המאה ה-20.

[5] פיוט עתיק מהמאה ה-11. בקהילות אשכנז נהוג לשיר אותו בסעודת ליל שבת

@img td:`https://scontent-iad3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.6435-9/s720x720/214590292_4531619203523419_8586747243463666705_n.jpg?_nc_cat=110&ccb=1-3&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=pMWi53HixEkAX94SZgz&_nc_ht=scontent-iad3-2.xx&oh=768163770ff3db0e1d10bd3dba13d240&oe=60F2DBF4`@


https://www.facebook.com/1262665537085485/posts/4531672230184783/