Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

0202 – מבט מירושלים החרדית

דרך חדשות בחדרי חרדים

לאור האסונות שפוקדים לאחרונה את בית שמש, 'יתד נאמן' [1] יוצא במתקפה חריפה כנגד הסיקריקים [2] שזלזלו וממשיכים לזלזל בכבודו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל [הגאון רבי אהרון יהודה לייב] שטיינמן זצ"ל [זכר צדיק לברכה]: "כאשר בעל לשון פותח את סוגרי פיו, זה נובע בעיקר ממחלת נפש עמוקה"

בעיתון 'יתד נאמן' יוצאים הבוקר (שלישי) במאמר מערכת חריף כנגד הסיקריקים והקיצונים בבית שמש לאחר עצרת החיזוק שנערכה במוצאי שבת במעמד אלפים מתושבי העיר.

במאמר נכתב "במשך תקופה ארוכה בקעו משולי בית שמש השתלחויות בוטות וגסות פה ורוח, נגד הנהגתם של מרנן ורבנן גדולי ישראל, והדממה המשיכה לזעוק. לא נשמע קול מחאה, לא התבצעו פעולות השתקה. מילים יכולות לבנות, דיבורים יכולים לזרוע הרס, ולא תמיד זה ניכר בטווח מידי. לעיתים זה פועל כמו פצצת זמן מתקתקת וזה קורה רק כחלוף זמן. לא חרבה ירושלים אלא על שביזו בה ת"ח [תלמידי חכמים], אמר מרן שר התורה שליט"א [שיבדל לחיים טובים וארוכים]. מוות וחיים ביד הלשון. ואז, בהשתתפות ראשי ישיבות, אדמו"רים ורבנים, נאספה בית שמש בהמוניה לעצרת "עגלה ערופה" [3], להתחזק ולמחות: "ידינו לא שפכה את דם הנקיים הזה"".

ביתד מבהירים למי הכוונה: "זה לא קרה בתוככי הקהל הקדוש של בית שמש התורנית, אלא בשולי השוליים של המחנה, כשגידולי פרא זניחים פערו את פיהם חדשים לבקרים והרעילו את שומעי ליקחם. אמירות כאלה מלמדות על אופי. צבעם של המים הניתזים מבעד לצנרת הפה, מצביע על מצבו הנפשי והרוחני של האדם. מים עכורים מגיעים ממעיין תודעתי מעופש. מים זכים באים מנפש זכה. אדם ששומר על סטריליות נפשית, גם לשונו חפה מחיידקי רוח. כאשר בעל לשון פותח את סוגרי פיו, זה נובע בעיקר ממחלת נפש עמוקה".

לסיום נכתב כי "שכינה שורה על גדולי הדור, יש להם רוח הקודש. אך היום נהיתה תופעה שכל נער בן י"ג מלמד את גדולי הדור, כאילו אינם יודעים מה לעשות וכביכול לא יודעים מהי תורה. ואם האבא מדבר על זה בביתו, הוא משחק באש, נורא ואיום. לפני 15 שנה מתו אנשים צעירים באחת משכונות ירושלים. באו לשאול את רבנו מרן הגרי"ש [גאון רבי יוסף שלום] אלישיב זצוק"ל [זכר צדיק וקדוש לברכה], למה מתים שם? והוא השיב – משום שמבזים שם תלמידי חכמים". הדברים הנוראים, כמו דבריהם המטלטלים של שאר הדוברים, נצרבו כבמכוות אש בלבבות השומעים והדם מהדהד בכל רחבי הארץ".

לכתבה: https://goo.gl/pXyeL3

===========
הערות מערכת 0202:

[1] יתד נאמן הוא יומון חרדי-ליטאי המזוהה עם מפלגת דגל התורה והוא העיתון בעל שיעור החשיפה הגבוה ביותר במגזר החרדי בימי חול.
בסוף מאי 2012, בעל השליטה בעיתון, שמעון גליק פיטר את הדומיננטי מבין עורכי העיתון, נתן גרוסמן.
ביולי 2012, הקים נתן גרוסמן ושותף נוסף בגיבויו של הרב אוירבך את העיתון "הפלס".
בעקבות כך התגברה המחלוקת בציבור הליטאי בין אנשי הרב שטינמן זצ"ל ואנשי הרב שמואל אוירבך שליט"א.
[2] "סיקריקים" הינו כינוי נפוץ בציבור החרדי לקבוצה אנטי ציונית שחבריה משתייכים בעיקר ל"נטורי קרתא" בשכונת מאה שערים בירושלים ובעיר בית שמש, ומתנגדים בדרך כלל אף להנהגה החרדית אותה הם רואים כפשרנית ולא נאמנה למסורת היהודית והחרדית. הכינוי ניתן להם על מנת לציין את הדרכים האלימות בהן הם נוקטים.
[3] בהלכה היהודית, מצוות עֶגְלָה עֲרוּפָה הוא טקס כפרה על רצח שבו לא נודע מיהו הרוצח. הטקס כולל עריפת עגלה בנחל בעיר הקרובה ביותר למקום הימצאו של הנרצח, וסמיכת ידי הזקנים של אותה העיר על העגלה, תוך הצהרה על חפותם.

https://www.facebook.com/1262665537085485/posts/1838496716169028