Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

כשהייתי ילד, לא כל כך מזמן, אני הייתי זה שמשחק מחבואים עם אלי גולומב ושלוימי טרבלו בין האיקסים מברזל שהחזיקו את הפארענצ'עס [1]בקרלין.

כשהייתי ילד, לא כל כך מזמן, אני הייתי זה שמשחק מחבואים עם אלי גולומב ושלוימי טרבלו בין האיקסים מברזל שהחזיקו את הפארענצ'עס [1]בקרלין.
אלי ושלוימי נהגו גם לטפס על האיקסים האלה,
אני לא הייתי אמיץ עד כדי כך, הסתפקתי בלהתחבא ביניהם.
עד שבאו למצוא ולתפוס אותי הייתי בוהה בנעלי הסירה הרבות שקיפצו להן בעליזות. ראיתי רק רגליים ונעליים וחלק תחתון מהקפטן [2] הזהוב כחול של הקרלינר'ס. החברים של אבא. ממקום המחבוא שלי גם ראיתי את החסידים עומדים בטור ארוך ארוך עם כוס חד פעמי ריקה מלוכלכת בטיפה'לע יין בתור ל'לחיים'. משה דז'לובסקי עמד מצד אחד וכיוון את התנועה. גיכער גיכער (מהר מהר) זירז את החסידים הזריזים ממילא. בקרלין הכל זריז.

מהצד השני עמד יוחנן אייזנבאך (בקרלין יוחנן זה שם ברירת מחדל. שמו של הרבי זכרוינו לברוכע) וגם עשה עם הידיים גיכער גיכער. שנאתי מאד את הגיכער גיכער הזה שהיה בניגוד לעיניו המחייכות של הרבי ברבע השניה שהסתכל עליך ב'לחיים'.
מפעם לפעם היה משתרר שקט. מחלקים פשטידה או ארבעס. לפעמים ניגון מרגיע ושקט. מה יפית, מגן אבות ויה רבון עלם. שורות שורות של רגליים סדורות וקצת צפופות התנענעו בקצב המנגינה.

מפעם לפעם, בהפסקות שבין משחק המחבואים יצאתי וראיתי את ה"עוילם" בפניהם ולא רק ברגליהם. הם עמדו בסדר מופתי על הפארענצ'עס בדממה. כשמישהו החל 'זמר' בהוראת הרבי זיהו כולם את השיר תוך שלש שניות והצטרפו בקול רעש גדול ואחיד.
מנהג יש להם לקרלינער'ס. כשהם שרים הם מחזיקים ביד סידור או חוברת זמירות שמודפס על כריכתו "נוסח בית אהרן וישראל – לפי מנהגי רבויה"ק מקרלין סטולין זיע"א"[3] אך הם אינם מסתכלים בסידור הזה. הם מסתפקים בלתחוב אצבע כסימניה, לסגור את הסידור על האצבע ולהצמיד אותו כך ללחי הימנית שלהם. את היד השניה, הפנויה, הם מניחים על אוזן שמאל וכך הם שרים ברוגע ובצעקה לפי העניין והמנהג.
ניסיתי כבר אז להבין את פשר התנועה הזו ולא הבנתי. אבל מאד נהניתי לעשות כך. לסגור קצת את הסידור על האצבע, להצמיד ללחי ימין או לכתף, לשים יד שנייה על האוזן, ולשיר. זה הרגיש לי כמו הגדולים.

מיד אחרי קה ריבון התחילו החסידים בניגון שמחה ורקדו על הפארענצ'עס. הפעם הגיע תורי להיות זה שמחפש את המחבוא של שלוימי. פחדתי לעמוד מתחת לפארענצ'עס כשכל האבות רוקדים. הרעש והתנודה על המתכת נתנו הרגשה שעוד רגע הכל קורס על ראשי. נתתי לשלוימי להתייבש שם במחבואו עד שהשיר הסתיים והפארענצעס התרוקנו מרוקדיהם. זה לא פייר יטען שלוימי עד עצם היום הזה ובצדק.
באמצע שיר הריקוד היה הרבי מחליט שזה מספיק וקם ממקומו בהפתעה. חלק מהאברכים הצדיקים היה נשאר על הפארענצ'עס וממשיך לרקוד לקצב מנגינה קרלינאית שאין לה תחילה או סוף ומסתובבת בשבלונה עם עצמה. החלק השני היה ממהר לרדת ולרדוף אחרי הרבי היוצא עם עשרות בניו וחתניו. 'הרגע הם ראו אותו במשך שעה וחצי, מה יש לרדוף אחריו' היה אבא מתלונן באזני החברים שלו כשהם רכונים על שפת אמת ומתרגשים מדיוקים בדבריו.
קרלין. פס הקול של ילדותי. פס הזעקה של ילדותי. אתמול בכניסת החג שמעתי את הבשורה המצמררת. פחדי הילדותיים מלפני שני עשורים התממשו במלואם למרבה חרדתי. הפארענצ'ע קרסה.
בבת אחת הוצפתי בצלילים וריחות, מראות וחוויות. דקות מלאות תום ילדותי הותקפו בברזלים עפים, אנשים צונחים, מראות זוועה, מסוקים מחלצים ותמונות קשות של אנשים מוכרים, אנשים שצבטו את לחיי בילדות עומדים כעת ומלווים אלונקות, עטופים בטלית מרושלת סטייל קרלין ולא צועקים. תמונת נער חמד אצילי עם שם מוכר רודף את מחשבתי. הייתי אמור להיות שם. אכן הייתי שם בלב רועד עם השטריימלך והסופר'ס[4] שנערמו בצד זועקים בשקט נוראי מחריש אזניים. שקט מקפיא דם שכבש את זעקות ההתלהבות. זה עלול היה להיות השטריימל שלי שם מיותם על שריד שלא קרס. פירורי נוסטלגיה נצבעו בצבעים עזים של אסון. הילד שבי התערער וממאן להתנחם.

‼הפוסט נכתב על ידי משה שפירר, כותב עורך ויוצר ירושלמי על ציר גאולה-נחלאות

‼צילום: על פי סעיף 27א

=====

הערות מערכת 0202

[1]פרנצ'עס – טריבונות צרות לעמידה שנבנות בחסידיות כדי לספק מקום לקהל הרב.

[2]מעיל ארוך מבד משי בצבע זהוב שחור שאותו נוהגים ללבוש יהודים בני הישוב הישן וכן חסידי קרלין בשבתות וחגים.

[3] ראשי תיבות של: רבותינו הקדושים מקרלין סטולין. מקור השם הוא על שמם של: ר' אהרן הגדול מקרלין שהלחין וחיבר את השיר המפורסם "קה אכסוף. נכדו שנקרא גם כן ר' אהרן חיבר ספר שנקרא "בית אהרן" ספר היסוד של חסידות קרלין ובנו של הבית אהרן שנקרא ר' ישראל הינוקא. הנוסח מורכב מכתבי בית אהרן ובנו ר' ישראל.

[4]סוג שונה קצת של שטריימל

#אסוןקרלין #טריבונות #פרנצעס

@img td:`https://scontent-iad3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.6435-0/p180x540/187314539_4365636953454979_5688769981567998404_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=1-3&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=lAXceW4ikH4AX_m9gRH&_nc_ht=scontent-iad3-2.xx&tp=6&oh=36ed85120075127a0f981a5ccd4f2ade&oe=60C7B646`@


https://www.facebook.com/1262665537085485/posts/4365639126788095/