Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

ביום ראשון בערב, נר שמיני של חנוכה, ערכנו פאנל מרתק ב בית אליאנס בו דנו בשאלת היחס של החרדים לצבא, ללימודים אקדמיים ולמדינה בכלל.

ביום ראשון בערב, נר שמיני של חנוכה, ערכנו פאנל מרתק ב בית אליאנס בו דנו בשאלת היחס של החרדים לצבא, ללימודים אקדמיים ולמדינה בכלל.

בפאנל ישבו יואליס קרויס, אב ל – 18 ממאה שערים אשר משויך לנטורי קרתא ומתנגד לכל שיתוף פעולה עם הצבא והמדינה ודוב פוברסקי, אב ל – 5, אחיינו של ראש ישיבת פונוביז', סא"ל במילואים ששירת כרב צבאי בחיל האוויר ותומך בהשתלבות החרדים בכל מוסדות המדינה. את הפאנל הנחה בחן העיתונאי דב אייכלר, אשר משדר ברדיו כאן מורשת.

בפאנל דנו בשלל האתגרים שעומדים בפני הציבור החרדי. התמודדות כלכלית, התגייסות לצבא, יחס ללימודיים אקדמיים, הפגנות הרכבת בבר אילן ועוד.

הנושא המרכזי שעמד בערב זה היה נושא גיוס החרדים לצבא. יואליש קרויס הציג את העמדה לפיה על החרדים אסור בכל מצב להתגייס לצבא של מדינה יהודית כופרת שאינה הולכת בדרך התורה "אין לנו בעיה עם צבא של מדינה אחרת. אם הגיוס יהיה תחת ארצות הברית ולא ישראל אנחנו הראשונים שנרוץ להתגייס. יש לנו בעיה עם לשרת תחת שלטון יהודי כופר" אומר קרויס

מנגד דוב פוברסקי טען שדווקא אנו כחרדים צריכים להיכנס לתוך מוסדות המדינה היהודית הלא מאמינה ולהשפיע על אופייה של המדינה. "אם אני אראה עיר הנידחת בלי מזוזה אני אשים מזוזה אחת על דלת בשביל שלא יחריבו את העיר, אם מישהו כמו קרויס יראה עיר הנידחת שיש שם מזוזה אחת הוא יוריד אותה בשביל שיוכלו להחריב את העיר [*]. אין ויכוח שמלכתחילה רצו לבטל את הדת, בו גוריון חשב שעוד מעט כל הדתיים ייעלמו, המגמה הייתה לא לשמר תורה אלא לחסל אותה. אבל אנחנו בציבור החרדי חושבים שלמרות מה שהם חשבו אנחנו לא ניתן לזה לקרות אלא ניכנס לבפנים ונשפיע שישראל תהיה מדינה ששומרת על הדת. נכון שיש כאלו שעדיין רוצים להרוס את הדת אבל בפועל מדינת ישראל היא "הכולל" [**] הגדול ביותר. אבא שלי אמר לי לך לצבא ותעשה חיל.

נושא משמעותי נוסף שעלה היה היחס ללימודים אקדמיים והיכולת לפרנס משפחה גדולה ללא מקצוע מסודר. קרויס טען שאין בעיה להסתדר וזה הכל עניין של סדרי עדיפויות "אנחנו מסתדרים, מי שלא סופר כמה כסף יש לו חי בסדר. בגדים חדשים כמעט ולא קונים, אוכל קונים הכי בזול, הכל בסדר, אנחנו מסתדרים. מי שלא משלם לקופת חולים לא חולה בדרך כלל (צוחק) אם יש גרעון בקופת חולים המדינה הולכת ועושה שנור בשביל להציל אותה, אנחנו מקבלים את הכסף ישר אלינו, חוסכים את הסיבוב הזה דרך המדינה.

מנגד פוברסקי התייחס לכך שאין שום סיבה שאדם שלא לומד תורה לא ייצא ללמוד ויוכל להתפרנס בכבוד "מי שלומד שישב וילמד אבל לא כולם מסוגלים. בחברה שלנו מי שלא לומד זה פסול, לא רוצים להתחתן איתו. אבל זה לא הגיוני, בארצות הברית שאין צבא יוצאים כולם לעבוד אבל פה אף אחד לא רוצה להשתדך איתו, זה אבסורד. ברור שהמדינה עדיין רוצה לחלן אותנו והם מעדיפים שאנחנו נהיה כמוהם, בדיוק כמו שאנחנו רוצים שהם יהיו כמונו, אבל אפשר ללמוד הרבה דברים שהם ניטרליים שאין שם בעיה של תכנים פסולים, כשסטודנטים לומדים משפטים אין שם אלמנט של רצון לחלן, רק רוצים להוציא אנשי מקצוע.

בסיום הפאנל נפתח לדיון שם המשתתפים הפנו שאלות ודנו בנושאים רבים שמעסיקים את סדר היום הציבורי בחברה החרדית.

◀מערכת 0202

=====

הערות מערכת

[*] עיר הנידחת זו עיר שכל יושביה עובדים עבודה זרה ועל פי ההלכה צריך להחריב את העיר אלא אם כן נמצא שם דלת אחת עם מזוזה וזה מציל את כל העיר כולה.

[**] מרכז לימודים ישיבתי בו לומדים אברכים אחרי הנישואין. הכוונה שהמדינה משלמת סכום כסף מסוים לכאלו שלומדים תורה אחר נישואיהם.

#פאנל #זאת_חנוכה

@img td:`https://scontent-iad3-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/s720x720/263638878_4991874074164594_6139550550914670925_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-5&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=7Gs5CObKStQAX9QNwng&_nc_ht=scontent-iad3-1.xx&edm=AKK4YLsEAAAA&oh=f0f9384d956bbbcab845239d3ce594f7&oe=61B365E4`@


https://www.facebook.com/1262665537085485/posts/4991886414163360/