Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

0202 – מבט מירושלים החרדית

זוהי קריאה נרגשת לחברותי החרדיות, האמהות ,העובדות, הרווקות,
הנשואות ,הסטודנטיות, הסמינריסטיות, הגננות , רואות החשבון וכל מה שבינהן.

תפסיקו, פשוט תפסיקו לנסות לרצות "אותם", כי זה לעולם לא יצליח.
אלה שרוצים אתכן עם משכורת מספיק גבוהה כדי לפרנס משפחה שלמה, אבל לא רוצים שהיא תהיה מדי גבוהה, כדי שלא תרגישו מדי טוב עם היכולת שלכן להיות עצמאיות ולפרנס.

אלה שרוצים אתכן מובילות ומגדלות משפחות לתפארת, אבל חלילה שלא תלמדנה מקצוע שממנו מתפרנסים בכבוד.

ואם תרצו לרכוש מקצוע שיאפשר לכן לתמוך בבעל שילמד בלי שילדיכן יגדלו בחרפת רעב- זה לא יגיע בלי מחיר. כי עכשיו כבר אסור לחברים לבוא לחתונה של אותו אחד שמתחתן "כופרת אקדמיה" לא עלינו.
כי ה"קמח" שמחזיק את "התורה" אמור לצמוח לכן מעצמו בין האצבעות.
גם אתן כבר התבלבלתן כמוני, ושואלות איך אנחנו אמורות לעשות את זה?

לפי ההצהרות של אותם רבנים וראשי ישיבות שעלו אתמול בתזמון מושלם (מצורפות למטה) יש כמה אפשרויות נבחרות:

א. יש להורים שלכם או להורים של בן הזוג מספיק כסף כדי לתמוך בכם כלכלית. אז אולי פשוט תתחתנו עם משפחה עשירה, בן הזוג פחות משנה, העיקר שלומד בישיבה\קפסולה משובחת.

ב. תמצאו עבודה כמורה או כגננת באיזו עמותה , ללא תנאים נורמטיביים שמגיעים לפי חוק, ולפעמים עם עושק אמיתי וחוזים לא חוקיים. תגיעו הביתה בערך עם הילדים, להתחיל את המשרה השניה שלכן, עם תחושה צודקת שאתן עובדות קשה מדי ומוערכות פחות מדי. (מה לעשות, פשוט יש הרבה כמובן שמשוועות לפירורי משרת הוראה)

ג. תהיו מוכרות בחנויות בשכר מינימום במשך שנים. אל תתקדמו לשום משרה אחרת, אל תלמדו כלום. אם חלילה תצטרכו להשתמש בתנאים הסוציאלים שלכן בגלל שמירת הריון או מחלה- לא יהיה לכן כאלה.

ד. תתגלגלו מגמ"ח לגמ"ח במשך שנים כדי להרגיע את הבנקאי ואת המינוס. תחיו עם דאגה כלכלית שתלך ותעלה עם השנים וצרכי הילדים הבסיסיים שאי אפשר לוותר עליהם.

במצבים אלו אותם רבנים יהיו מאושרים… הם הצליחו לשמור אתכן בדיוק במשבצת שהם חושבים שנכון עבורכן: עובדות ומפרנסות, צנועות וקטנות, לא מעיזות להעביר ביקורת על הנהגה שלא מיטיבה עם הקהילה שלה. לא פנויות לחשוב אם בכלל יש הגיון בדרישות האינסופיות ומה הסיבה והתכלית שלהן.

אבל אם חלילה יהיו גירושין בגלל חובות עתק, או ילדים יעזבו את המסגרות ואת הבית בגלל לחץ כלכלי ומשפחתי שיערער דברים מבפנים. אם אתן תתמוטטנה נפשית, פיזית או גם וגם. הם עדין יכולים להיות רגועים-זה כבר אחריותכן ואשמתכן שלא התמודדתן נכון עם המצב.

חברות, אתן לא סופרוומניות מתוכנתות להביא כסף וילדים לעולם בצורה מסוימת לפי מה שאחרים מחליטים לכם. אתן לא אמורות לרצות אנשים שמסתכלים על אשה ככלי עזר טכני ורובוט שאפשר לכוון לפי דרישה. זה לא אנושי, זה לא יהודי וגם אם יש כותרות כאלה בעיתונים ובאתרים החרדים, עדין אתן יכולות לבחור לומר בפה מלא :"עד כאן, נמאס לנו"

◀️דרך Fay Sukenik:
https://bit.ly/2FHcUBD

=====

הערת מערכת 0202:
פייני סוקניק היא אקטביסטית חרדית ירושלמית ודוברת בסיורים ובפאנלים של עמותת 0202.

#תעסוקה #רבנים #אקדמיה #חתונה

https://www.facebook.com/1262665537085485/posts/3577389388946410/