Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

0202 – מבט מירושלים החרדית

דרך חדשות בחדרי חרדים

הפלג [1] נטש את "גזירת הבנים" – והפקיר בשטח מאות בחורים מסובכים פלילית
גזר דין מהחמורים ביותר הושת בסוף השבוע שעבר על עוד שנים מעריקי הפלג, והשתיקה הרועמת בפלג רק מתעצמת • נותר רק לרחם על מאות הבחורים שלא התייצבו ומצויים במעמד חוקי בעייתי, ועכשיו גם נותרו ללא תמיכת הפלג.

מזה כשלושה וחצי חודשים יושבים מיטב בחורי הפלג בכלא הצבאי בגין עריקות. ביום חמישי האחרון נגזר דינו של אסיר הפלג יונה ארנטרוי ל 90 (!!) יום בכלא – ימי מאסר ארוכים מאד. בהתאם לעקומת הנטישה של הפלג את "גזירת גיוס הבנים", לראשונה מאז הוקם הפלג, "הוועדה להצלת עולם התורה" של הפלג – לא הוציאה ולו הודעה אחת בנושא.

כפי שסוקר בהרחבה ב'בחדרי חרדים', בעת מתן גזרי דין לאסירי הפלג בעבר, יצאו בפלג לימי זעם, וקיימו הפגנות סוערות ברחבי הארץ.

בתחילת גל המעצרים האחרון הפלג יצאו בפלג לכמה "ימי זעם"כפי שאלו הוגדרו על ידם. ההפגנות הללו הוסיפו עשרות רבות של עצורים חדשים, ולאחר הפסקה של חודש, לאחר מתן גזרי דין קשים על בחורי הפלג, שבשיאם היה גזר דין של 90 ימי מאסר על 2 מהעריקים, יצא הפלג לעוד שלושה ימי הפגנות שהביאו למעצר של עוד כמעט כ 20 עריקים חדשים, שגם עליהם נגזרו עונשי מאסר כבדים של עד כ 60 ימי מאסר.

כפי שסוקר ב'בחדרי', בעת מתן גזרי הדין בפעם הקודמת, החלה בהדרגה נטישת המערכה. בעיתון הפלס נכתב אז כי חברי הוועדה יעלו להתייעצות בבית הגר"ש אוירבך על המשך צעדי מחאה אופרטייבים. כזכור, מאז לא שמע הציבור על אף צעד מחאה.

נשוב ליום שישי האחרון, יום לאחר גזרי הדין הקשה בו נגזר על אסיר הפלג מאסר של שלושה חודשים תמימים. עיתון הפלס דיווח על גזר הדין, בכותרת קטנה בשער העיתון, תוך הפניה לכתבה שבה נכתב על 'זעם' בציבור החרדי וקריאה כללית ולא מחייבת למחאות בארץ ובחו"ל על שלל הגזירות.

כפי שכבר נכתב ב'בחדרי', נראה כי הפלג מתחיל להתפכח מטעות אי ההתייצבות שהסבה לו ולאנשיו נזקים קשים. נראה כי הבינו כי מדובר במלחמה חסרת תועלת, מלחמה שאיננה מובילה לתוצאות הרצויות ואף גורמת לנזקים רוחניים ונפשיים קשים לאסירים שהוכוונו להגיע אל הכלא הצבאי – כפי שנחשף בעדויותיהם ועדויות ההורים בבית הדין הצבא.

ההתפכחות לכשעצמה – גם אם באיחור טראגי – היא מבורכת, אולם בעוד הפלג נוטש את "גזירת גיוס הבנים", הוא מותיר מאחוריו מאות בחורים עריקים שנשמעו לצו הפלג ולא התייצבו ואיבדו את מעמדם כבני ישיבה והפכו לעריקים על כל המשתמע. חיים בחשש תמידי שהמשטרה תבוא לביתם ותעצור אותם ואפילו חוששים מכל מפגש אקראי עם שוטר שיזהה אותם ויעצור אותם בגין עריקות.

מה יענו אפוא מובילי הפלג לבחורים הצעירים אותם שלחו להיהפך לעריקים תוך הבטחות סרק על כי במידה ויעצרו הם 'יבעירו את המדינה' בעבורם? כיצד יביטו בעיני הבחורים האומללים שנהפכו לעריקים פליליים, שמבינים עכשיו בשלב מאוחר וטראגי שאף אחד לא מפחד לעצור אותם וגם אם הם יעצרו, אף אחד לא יוכל לדאוג לשחרר אותם אלא מקסימום לשלוח ממתקים לכלא, ועו"ד שינסה לקצר את העונש בהליכים משפטיים בלבד(!)?

ובמעבר חד לגזירת גיוס הבנות החדשה, האם זהו העתיד שמכינים בפלג לבנות הסמינרים? האם הזעקות המזוייפות יובילו שוב לאנרכיה, לבחורות סמינר מתגוללות ברחוב ולמלוי כלא נווה תרצה בבחורות ואין פוצה פה ומצפצף?

לכתבה: https://goo.gl/eHCWmh

=============
הערת מערכת 0202:

[1] הפלג הירושלמי – כינויה של קבוצת מיעוט בציבור החרדי-ליטאי, בהנהגתו של הרב שמואל אוירבך הירושלמי. אנשי הפלג מתבדלים מהזרם הליטאי המרכזי באידאולוגיה קיצונית ובפרט בהתנגדותם לכל שיתוף פעולה עם רשויות הצבא, גם לא לשם קבלת פטור משירות. מאבקם של אנשי הפלג בגיוס חרדים מתבטא בהפגנות סוערות בכל רחבי הארץ.

https://www.facebook.com/1262665537085485/posts/1829544357064264