Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

0202 – מבט מירושלים החרדית

דרך אקטואליק – Actualic

על החרדים לזעוק – תחי מדינת פלסטין מאת: דב הלברטל – טור דעה

*זה מה שהיה הרב שך[1] אומר. אין ברירה. דווקא על היהדות החרדית מצווה להשמיע את קולה, דעת תורה, נגד האווירה העכורה השוררת כאן, שמאמינה בכוחה ועוצם ידה לנצח. תודעה הולכת ומתגברת הטוענת שאין לתת לערבים כלום, כי נמשיך לשלוט עליהם לעולם. אז דווקא על החרדים להשמיע את קולם. להשמיע את קולה של ההלכה והתבונה. של מסורת ישראל*

אני לא מדבר על סאטמר, נטורי קרתא או העדה החרדית[2]. לשיטתם, צריך לחסל פוליטית את מדינת ישראל, ולהקים מדינה פלסטינית בין הים לירדן. בחזונם של חרדים אלה, הערבי אבו מאזן יהיה ראש הממשלה של העם יהודי. אליו נישא, החרדים, את עינינו ותפילותינו. להבנתם, שלטונם של הערבים עלינו הוא גאולה נשגבה, מחיי הגלות תחת שלטון היהודים.

אני מדבר על הרב שך. ניתן בהחלט להניח, שהוא היה מצדד במדינה פלסטינית, לא בין הים לירדן, אלא ביהודה ושומרון. כי הערך העליון, מלבד לימוד התורה, הוא פיקוח נפש. כי הרב שך טען שההתנחלויות הן מרידה באומות. ומרידה באומות, לא תחזיק מעמד לאורך שנים. לא פעם אמר הרב שך, שאנחנו מדינה קטנה התלויה בחסדי המעצמות, ואל לנו לחיות בתחושה של כוחי ועוצם ידי.

ולמה מדינה פלסטינית? לא מתוך אהבת ערבים, אלא מתוך אהבת יהודים נפרזה. מתוך הבנה שאם רוצים לשמר עצמאות יהודית, גם אם בגלות בין יהודים, אין ברירה אחרת. מה היה הרב שך אומר? שניהול מתמשך של הסכסוך, מביא עלינו שפיכות דמים. אין יום שעובר בלי פיגוע כזה או אחר ביהודה ושומרון. ניהול מתמשך של הסכסוך, יוביל לסיפוח מעשי של השטחים ולכניסתם אלינו של עוד מיליוני ערבים.

מה עוד היה אומר הרב שך? עד מתי אנחנו חושבים שתמשיך סבלנותם של האומות כלפינו? כמה זמן ייקח עד שהערבים יפקחו עיניהם, ויבינו שכדאי להם לוותר על מדינה פלסטינית, ולדרוש שנספח אותם למדינת ישראל? ואז הם יהיו רוב. ואז דווקא החזון של סאטמר יתגשם, כי ברבות הזמן, באמצעות טרור וריבוי דמוגרפי, הערבים ישתלטו על המדינה.

אין ברירה. דווקא על היהדות החרדית מצווה להשמיע את קולה, דעת תורה, נגד האווירה העכורה השוררת כאן, שמאמינה בכוחה ועוצם ידה לנצח. תודעה הולכת ומתגברת הטוענת שאין לתת לערבים כלום, כי נמשיך לשלוט עליהם לעולם. אז דווקא על החרדים להשמיע את קולם. להשמיע את קולה של ההלכה והתבונה. של מסורת ישראל.

להשמיע את הקול היודע שמעמדנו רעוע, וקיומנו כמדינה בכלל לא מובטח. את הקול הזועק שעלינו להיפרד מהערבים. להקים גדרות גבוהים בינינו ובינם. למנוע מבעוד מועד את התהליך שסופו מדינה דו לאומית עם רוב ערבי. ואז יהיה מרחץ של שפיכות דמים. ואז יהיו נישואי תערובת. ואז ידכאו ויהרגו מתוך נקמה עמוקה ורגשי השפלה את היהודים בארצם.

למען הקיום היהודי על כל רבדיו, למען קיום עצמאי של יהודים בארצם ומתוך אהבה נפרזה לכל יהודי ולעמו, דווקא על החרדים לזעוק – תחי מדינת פלסטין!

https://bit.ly/2LHqW5g
=====

הערות מערכת 0202:

[1] הרב אלעזר מנחם מן שך (13.1.1898-2.11.2001) מכונה גם "האבי עזרי" על שם ספרו, היה ראש ישיבת פוניבז' בבני ברק ונשיא מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל ולאחר מכן של דגל התורה. משנות השבעים הנהיג את הציבור החרדי-הליטאי, אשר ראה בו את "גדול הדור".
[2] העדה החרדית – קבוצה בתוך הציבור החרדי בישראל, המתייחדת בהתנגדותה לציונות ולשיתוף פעולה עם מדינת ישראל ומוסדותיה. מבחינה רעיונית, אנשיה מחשיבים עצמם כממשיכי דרכם של בני היישוב הישן בקיום אורח חיים מתבדל וסגור. היא הגוף העיקרי העומד מאחורי ההפגנות נגד חילולי שבת בירושלים ונגד חילול קברים. העדה מורכבת ממספר קהילות וחסידויות, רבות מהן מאיזור שכונת מאה שערים והסביבה.
נטורי קרתא – קבוצה חרדית קטנה המוכרת בהתנגדותה החריפה למדינת ישראל ולציונות. הקבוצה קרובה מאוד בהשקפתה לעדה החרדית, אך נבדלת ממנה ונחשבת קיצונית ממנה.
חסידות סאטמר – חצר חסידית שהוקמה על ידי הרב יואל טייטלבוים ב-1905, בעיר סאטמר שבטרנסילבניה. לאחר מלחמת העולם השנייה עבר מרכזה לוויליאמסבורג שבניו יורק, שם הפכה לאחת הגדולות בעולם.
החסידות מתאפיינת בקנאות ובהתנגדות אידאולוגית לציונות ולמדינת ישראל.

https://www.facebook.com/1262665537085485/posts/2297078743644154