Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

0202 – מבט מירושלים החרדית

דרך אידישע פוסט [1]

*הקלטה מזעזעת: החייל שנרצח בפיגוע בגבעת אסף מעיד בשיחה לפני חודשיים: "גוייסתי לצבא בכפייה בעקבות חוק הגיוס האחרון, כבר שנה אני מנסה להשיג פטור". הי"ד*

ההקלטה הדרמטית שנחשפה לראשונה ב'קו ההגנה' הוקלטה ע"י אחד העסקנים החשובים לקראת חג הסוכות האחרון. יוסי כהן הי"ד בכלא הצבאי לאחר שנסע לאומן לראש השנה ללא רשות הצבא. העסקן מתקשר באופן שוטף לכלא הצבאי כדי לסייע לקורבנות השמד, אלו שנפלו ואלו שהצבא מנסה להכריחם להתגייס.

הוא שומע את הסיפור של יוסי כהן ומחזק אותו ושומע ממנו שהוא רוצה לעשות פטור ולצאת מהצבא, העסקן לוקח מיוסי כהן את מספר הטלפון האישי שלו והם מסכמים לעמוד בקשר מיד אחרי שחררו מהכלא לאחר חג הסוכות כדי לסייע לו לעשות פטור.

מחמת תקלה טכנית המספר נעלם לעסקן, ביום חמישי האחרון העסקן עבר על ההקלטות ושמע את השיחה עם יוסי ומצא את מספר הטלפן וביקש לברר מה מצבו, הוא התקשר ולא נענה, הוא לא ידע שבאותם רגעים יוסי כבר לא בין החיים, בשבת הוא ראה את מודעות האבל והתחיל לחשוד שמדובר באותו יוסי כהן. במוצ"ש הוא ניסה לחייג שוב ומי שענה לטלפון היה אחיו של יוסי שאמר לו: יוסי כבר לא פה, הוא נרצח ע"י מחבלים.

לפניכם ההקלטה של הבחור יוסי כהן מתוך הכלא הצבאי חודש תשרי תשע"ט עם אחד העסקנים החשובים שמחזקו ומנסה להציל אותו, והראיון עם העסקן החשוב שמגולל בקולו את הפרשיה הטרגית, שמסירה את המסך על החלל הרוחני מתוך אלפים רבים של חללי גזירת השמד הנוראה.

בשיחה, שנחשפה לראשונה בקו ההגנה מספר יוסף כהן כי גויס בכפייה לאחר שמעמד בן הישיבה שלו בוטל כשהחליף מקום לימודים ובעקבות כך הוא נכלא למשך כחודש. בנוסף, בעת שירותו הצבאי יצא לאומן שבאוקראינה, כדי להשתטח על ציונו של רבי נחמן מברסלב זי"ע בראש השנה כנהוג בחסידות ברסלב, וכאשר חזר ארצה, הוא נשפט על כך שיצא מהארץ ונכלא בשנית.

במהלך השיחה שואל את הפעיל החרדי את יוסף כהן: "אם יבוא אליהו הנביא ויוציא אותך באמצע החג, מביא לך 'פטור', אתה תקבל את זה בשמחה?".

יוסף כהן: "כן כן, שום דבר לא ישבור אותי, הייתי באומן".

יוסף הי"ד מוסיף ומספר כי הוא נעצר בעת שחזר לארץ."קצת קשוחים פה בענייני הדת, אולי תוכל לעזור לי פה בעניין", יוסף מציין את מספר הטלפון האישי שלו ואת כתובתו ואת כתובתו הקודמת בעיר בית שמש. בהמשך השיחה שיתף יוסף כי מעמד בן הישיבה שלו בוטל מאחר ועבר מישיבה בביתר לישיבה בכפר זיתים.

הפעיל החרדי: "בקיצור הלכת בכפייה לצבא", ויוסף משיב: "כן". בשיחה, מאשר יוסף כי הוגדר עריק וישב בכלא חודש ולאחר מכן התגייס, לאחר שלא הצליח לקבל פטור בבקו"ם.

"בעוד עשרה ימים אשתחרר מהכלא, בנתיים אני בהתחזקות באמונה. מחזק את כולם, אני משתחרר יום אחרי שמחת תורה", סיפר יוסף כהן.

הפעיל החרדי הציע שיוסף יתקשר אליו אחרי השחרור, אך יוסף מבקש: "אשמח אפילו להתקשר אליך מחר. כל ההשפלות שעוברים פה, זה גם כפרת עוונות. מי יכול עלי? אני לא מתרשם פה מאף אחד".

לכתבה; https://bit.ly/2A3V7yX

=====

הערות מערכת 0202:

[1]אידישע פוסט – אתר האינטרנט המזוהה עם הפלג הירושלמי.
הפלג הירושלמי: כינויה של קבוצה בציבור החרדי-ליטאי, הונהגה ע"י הרב שמואל אוירבאך ז"ל. אנשי הפלג מתבדלים מהזרם הליטאי המרכזי בהתנגדותם לכל שיתוף פעולה עם רשויות הצבא, גם לשם קבלת פטור משירות.

#הפלג_הירושלמי #יוסף_כהן #עריק

https://www.facebook.com/1262665537085485/posts/2277333035618725