Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

0202 – מבט מירושלים החרדית

דרך אידישע פוסט [1]

*"קשורים בשרשראות של ברזל" | אלפי חרדים הפגינו בירושלים נגד הגיוס; כל העצורים שוחררו*

אלפי חרדים הפגינו אתמול (רביעי) בשעות אחר הצהריים במשך שעות בצומת הרחובות שרי ישראל ויפו בירושלים ולאחמ"כ בכניסה לעיר מתחת לגשר המיתרים (כיכר התורה), בעקבות מעצרו של בן העליה [2] 'יצחק אריה', שנעצר והוסגר לכלא הצבאי עקב התנגדותו לגיוס חרדים, וזאת ימים ספורים בלבד לפני יום האזכרה הראשון לפטירת אביו ע"ה שיחול בימי החנוכה הקרבים.

בן העליה [2] נעצר אתמול לפנות בוקר בעת שהיה בדרכו לישיבה, כאשר ירד מהרכבת בנתב"ג וחצה את הגדר בכדי למצוא נסיעת המשך לירושלים, התבקש ע"י שוטר להציג בפניו תעודת זהות, ולאחר שפרטיו הועלו במסוף המשטרתי התברר למשטרה כי הוא מוגדר במערכת כמי שמתנגד לגיוס חרדים ופועל ע"פ הוראת גדולי ישראל בסירובו מזה שנתיים וחצי להתייצב בלשכת הגיוס במסגרת חוק הגיוס הדורש מכסות ויעדים מקרב המגזר החרדי, ובשל כך הוא הוסגר לידי המשטר הצבאי, כאשר ברשויות הצבא שניתקו את היתום מאימו האלמנה מתכוונים להביאו כבר היום בבוקר בפני הערכאות השיפוטיות בצבא.

במגזר החרדי מעתירים בתפילה להצלתו של בן העליה הבחור החשוב יצחק מאיר בן חנה (אריה) מידי רודפי נפשו ולשחרורו המהיר מהכלא הצבאי.

בעקבות המעצר הנפשע הורו מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א לרבני הועדה להצלת עולם התורה כי על ציבור היראים והחרדים לדבר ה' וכלל היהדות הנאמנה, לצאת במערכה אדירה נגד המעצר הנפשע, וכי יש להמשיך ביתר שאת וביתר עוז, את הוראתו הברורה של מרן ראש הישיבה הגאון הגדול רבי שמואל אויערבאך זיע"א, כי על כל מעצר בן ישיבה יש להרעיש עולם ומלואו ולצאת במחאה אדירה שתביא את זעקת היהדות הנאמנה ועולם התורה להסרת החרב המונפת על כלל בני הישיבות, לדרוש את כבודה של תורה ולתבוע את עלבונה מיד הקמים עליה להשפילה ולחלל כבודה, במעצר לומדיה, מכבדיה ואוהביה – בני הישיבה שנאסרו בידי שלטונות הצבא, בעוון רצונם ללמוד תורה בטהרתה.

בין אלפי המפגינים נראו ישישים ואנשי שיבה לצד נערים ובני תשחורת, מרביצי תורה לצד תלמידי ישיבות, אברכים הספונים בהיכלי הכוללים יחד עם יהודים יראים העסוקים בפרנסתם, שהגיעו למחות נגד העוול הנורא במאסרו בכלא הצבאי של בן הישיבה מוסר הנפש, ועל המשך רדיפת הדת של השלטון שמטרתו בגזירת גיוס בני הישיבות לשנות את אופיו ואת מהותו של הציבור החרדי ולבוללו בחיים החילוניים בארץ.

המוני המפגינים הכריזו כי היהדות החרדית לא תירתע גם מאיום של מאסרים ממושכים, ותמשיך שלא לשתף כל פעולה עם גזירת גיוס בני הישיבות; אלפי מוסרי הנפש לא יתייצבו בלשכות הגיוס עד לביטול מחולט של גזירת השמד והחזרת מעמד 'תורתו אומנותו' לכלל בני הישיבות כבעבר, ללא כל התניה של עמידה ביעדים או מכסות כלשהן.

ההפגנה שהחלה בשעה 16:30 התנהלה בדרכי שלום וללא אלימות, כאשר המפגינים הרבים מקדשים שם שמים. המפגינים ישבו על הכביש, רקדו, שרו ונשאו פרקי תפילה. וכתוצאה מההפגנה אף נחסמו לתנועה צירי תנועה מרכזיים כשהנוסעים הופנו לנסיעה בדרכים חלופיות. במקרים חריגים אפשרו המפגינים לרכבים לחצות את ההפגנה, וכדוגמת רכב שהסיע כלה לנישואיה.

יוזמה מעניינת, נרשמה בין המפגינים כשקבוצה מכובדת של מפגינים קשרו את עצמם אחד לשני באמצעות שרשראות של ברזל כהזדהות עם אסיר עולם התורה האסור בכלא הצבאי, חלק אזקו עצמם בידיהם, וחלק ברגליהם, אחד המפגינים שאזק עצמו באמצעות שרשרת ארוכה ביחד עם מפגינים נוספים סיפר כי זה נעשה בצורה פשוטה: "כל אחד הקיף את הרגל שלו עם השרשרת, וסגר את זה במנעול"

המשטרה הישראלית הידועה בשנאתה העזה למגזר החרדי שומרי התורה והמצוות, הגיעה למקום, והתנהלה באלימות וברוטאליות קשה תוך הפעלת אמצעים אלימים לפינוי המפגינים כולל פלוגות יס"מ, פרשים ומכת"זית בואש, זאת למרות שההפגנה שאינה דורשת רישיון מהמשטרה, התנהלה ללא אלימות.

למרות ההתנהלות הברוטאלית בפינוי המוחים ועל אף המעצרים ההמוניים שנערכו במקום, המשיך קול המחאה להדהד מפי ההמונים. גם השימוש במי ה'בואש' לא הועיל וכוחות המשטרה עמדו חסרי אונים מול ההמונים שהמשיכו בהפגנה עד שהגיעה הקריאה מטעם הרבנים על סיום ההפגנה הנוכחית.

במהלך ההפגנה נעצרו 29 מפגינים מתוכם בני עליה רבים המוגדרים במשטרה כסרבני גיוס, וכן מספר בני עליה שכבר ישבו בעבר בכלא הצבאי, אולם לאחר שהתברר למשטרה כי המעצרים אינם חוקיים כל המפגינים החרדים שוחררו.

בעקבות האלימות המשטרתית, לפחות 2 מפגינים פונו לבית החולים, אחד שקיבל זעזוע מוח בעקבות פגיעה ישירה של המכת"זית, ומפגין נוסף שנתפס על ידי בריוני המשטרה והושלך בעוצמה על הריצפה.

לכתבה המלאה; https://bit.ly/2TW0V5F

=====

הערות מערכת 0202:

[1]אידישע פוסט – אתר האינטרנט המזוהה עם הפלג הירושלמי.
הפלג הירושלמי: כינויה של קבוצת מיעוט בציבור החרדי-ליטאי, הונהגה ע"י הרב שמואל אוירבך ז"ל. אנשי הפלג מתבדלים מהזרם הליטאי המרכזי בהתנגדותם לכל שיתוף פעולה עם רשויות הצבא, גם לא לשם קבלת פטור משירות.
משתתפי ההפגנה הנוכחית הם הפלג הירושלמי.
[2]בן עליה – כינוי מכבד לבחור השוקד על תלמודו.

#הפלג_הירושלמי #הפגנה #עריק

https://www.facebook.com/1262665537085485/posts/2247427841942578