Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

0202 – מבט מירושלים החרדית

דרך JDN – אתר החדשות של היהדות החרדית

אלפי הורים ומחנכים השתתפו בועידת "חיים של תורה" בראשות גדולי התורה והמשפיעים [1]

בארגון "חיים של תורה" שיזם את אירוע הענק, מסכמים בסיפוק את הועידה שהעניקה בסיעתא דשמיא [בעזרת השם] כלים מעשיים להמוני מחנכים והורים, מכל החוגים והעדות.

אלפי אנשי חינוך והורים מכל רחבי הארץ, נטלו חלק בשבוע האחרון בועידה השנתית של 'חיים של תורה', הפועל במשך כל השנה להכשרת רמי"ם [2] פרטיים בהיכלי הישיבות. לאור התכנית העשירה שפורסמה מבעוד מועד, הגיע קהל גדול מהצפוי שגדש את אולמי תמיר ומבואותיו. כמסורת השנים, גם כאן – מחנכים רבים לא יתחילו את זמן הקיץ ללא הועידה של 'חיים של תורה' המעניקה מידי שנה כלים מעשיים ועדכניים למחנכי דורנו, השואפים לראות את תלמידיהם מתעלים בתורה וביראת שמים.

הועידה השנה היתה ועידה פורצת דרך, נקודת מפנה היסטורית. כל הדוברים בועידה זו כיוונו לדור הצאצאים והתלמידים של תשע"ח שנמצא ב"ה [ברוך השם] בעלייה מתמדת – במטרה לתת כלים נאותים שיסייעו להתקדם הלאה בכיוון של 'עשה טוב'. המנחה הרב אהרן יהודה פרלשטיין, מנהל ת"ת [3] מחזיקי הדת דחסידי בעלזא בבני ברק ומנהל תכניות ההכשרה ב'חיים של תורה', קיבל את פני האלפים שהקדימו לבוא בשעות הצהריים המוקדמות והסביר את מטרות הועידה.

את המושב הראשון פתח המרצה הנודע הרב ישראל גולדווסר, בליווי מצגת מיוחדת, שהעניק הרצאה מאלפת בחיבור האישיות שניתן לפתח בין הורים לילדים, ושמשמש ככלי הצלחה יעיל בבניית החינוך לעולמי עד. הרב גולדווסר הציג דמויות מתקופת השואה שבזכות חיבור האישיות העמוק בינן לבין הוריהם נשארו ביהדות וחינכו דור שלם שהשתקם מעפרות.

המושב המרכזי – אליו היו נשואות עיניהם של אלפי המשתתפים – היה בהשתתפותם של גדולי התורה והמשפיעים. ראשית דיבר מגיד-השיעור של כלל ישראל, הרה"ג [הרב הגאון] רבי מנשה ישראל רייזמן שליט"א [שיזכה לחיים טובים וארוכים], שבפיו מפיק המרגליות ריתק את הקהל והמחיש עד כמה יסודית וקריטית המצוה של 'והגדת לבנך' [4] ביום יום.

ראש ישיבת חברון הגאון רבי דוד כהן שליט"א, הסביר בנאומו המהדהד עד כמה נחוץ להחדיר מתיקות התורה בקרב הנוער בכדי שיישארו קשורים לתורה. בשיחתו המאלפת העניק מספר עצות ודרכים לגרות את יצר הסקרנות של הבחורים מתוך נבכי סוגיות הגמרא, בכדי לחברם לדבריהם הקדושים של התנאים והאמוראים, ולהצליח בס"ד [בסיעתא דשמיא – בעזרת השם] בהחדרת החשק ללימוד בקרב בחורי הישיבות וצעירי הצאן.

שיחה מתוקה מדבש העניק המשפיע הרה"צ רבי אלימלך בידרמן שליט"א, בחשיבות הדוגמה האישית הנחרטת בקרב הצעירים יותר מאלף דרשות מוסר, והביא על כך סיפורי הוד מגדולי הדורות שהמעשים שראו נחקק בלבם הרבה יותר ממעשים ששמעו.

לאחר תפילת מנחה וכיבוד עשיר שהוגש לקהל הרחב. פתח את המושב השלישי יו"ר 'חיים של תורה' הרה"ג רבי פנחס וינד שליט"א, שהעלה על נס את החיבור הרגשי שדווקא בדורנו ניתן להשתמש בו הרבה יותר מאשר בעבר, והוא כלי חשוב ביותר לחבר את החניך אל הרוחניות ואל תכני התורה והמצוות ולחולל מהפך חיובי בנפשו.

את הועידה חתמה הרצאתו המאלפת של גדול המטפלים בנושא הסמכות, הרב שלמה בלפר, שבס"ד זוכה להציג הצלחות מדהימות בנושא הסמכות הן בין הורים לילדיהם והן בין מחנכים לתלמידיהם. הוא הציג את הדרך לבניית סמכות הורית חיובית שיכולה לשפר פלאים את האווירה בבית ובכיתה.

בעיצומה של הועידה אף נשמעו ברכת תודה לפורסי החסות על הועידה, אגף החינוך החרידי בעיריית ירושלים. המשתתפים כולם הודו מקרב לב למארגני הועידה על הערב המוצלח שאכן חולל נקודת מפנה בתורת החינוך.

לכתבה: http://www.jdn.co.il/gallery/984617

=========
הערות מערכת 0202:
[1] משפיע – מדריך רוחני בישיבות חסידייות.
[2] ר"מ – ראש מתיבתא, מעביר שיעורים בישיבות.
[3] ת"ת – תלמוד תורה, המקבילה החרדית לבית ספר יסודי.
[4] 'והגדת לבנך' – מתוך הפסוק 'וְהִגַּדְתָּ לְבִנְךָ בַּיּוֹם הַהוּא לֵאמֹר בַּעֲבוּר זֶה עָשָׂה יְהוָה לִי בְּצֵאתִי מִמִּצְרָיִם.' המתייחס לחובה של אדם להעביר לבניו את סיפור יציאת מצרים, אך משמש כביטוי לחובת החינוך לקיום מצוות התורה באופן כללי.

https://www.facebook.com/1262665537085485/posts/1933110226707676