Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

0202 – מבט מירושלים החרדית

דרך חדשות כיכר השבת

העתירה נדחתה: ועד הישיבות [1] ניצח את הקנאים [2] בביהמ"ש
בג"צ דחה את עתירת הקנאים נגד "ועד הישיבות" וקבע כי הוא הגוף היחיד שמוסמך לטפל בהסדרת מעמדם של בני הישיבות מול שלטונות צה"ל • הגר"ח [3] אמש: 'ברי לי שהעניין יסתיים בלא כלום'.

'ועד הישיבות' בראשותם של מרנן ורבנן גדולי ישראל הינו הגוף היחיד והמוסמך לטפל מול משרד הביטחון בהסדרת מעמדם של בני הישיבות ובהנפקת אישורי דחייה ללומדי התורה, כך הכריע הבוקר (רביעי) בית המשפט העליון בעתירה שהגישו ארגונים המזוהים עם הקנאים נגד ועד הישיבות.

אותם קנאים עתרו לבג"צ באמצעות עו"ד נדב גדליהו, בבקשה לקעקע את ההסדר הקיים במדינה מאז הקמתה כפי שהוסכם בפגישתם ההיסטורית של מרן ה'חזון איש' עם ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון, ולקרוא תיגר על סמכותו של ועד הישיבות וחברי הנשיאות שבראשו, על היותו הגורם המאשר את מתן דיחויים של בני הישיבות ולאשר לכל ישיבה החפצה בכך, להתנהל באופן עצמאי מול משרד הביטחון.

העתירה שהוגשה לפני כחצי שנה, גרמה לדאגה רבה בקרב גדולי ישראל ו'כאב ראש' לנציגות החרדית בכנסת, לאחר שאם העתירה הייתה מתקבל הרי שהייתה נוצרת אנרכיה בנושא הסדרת מעמדם של בני הישיבות, כאשר במקביל היו מזיקים בכך לכל אפשרות חקיקה בנושא הסדרת מעמדם של בני הישיבות, כאשר אין גורם ברור היכול לדבר בשם לומדי התורה וכל מוסד חינוכי יהפוך אדון לעצמו.

בהוראת גדולי ישראל ולאחר ייעוץ משפטי ממושך הוחלט להשאיר את העניין בדממה ללא שיח תקשורתי, תוך כדי בירור עמדת משרד הביטחון וגיבוש תשובה משפטית מושכלת. במקביל, התנערו כלל הגופים הרבניים מהעותרים, כולל חוגים קנאיים שונים שהבינו את טיבה של המזימה המסוכנת שמטרתה לנגח את עולם התורה כולו.

מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי, נשיא הוועד ראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין, כ"ק מרן האדמו"ר מגור ונשיא המועצת ראש הישיבה חכם שלום כהן, היו מעורבים לכל אורך הדרך במהלכים השונים, כשהם מברכים ומעתירים כי לא יאונה ללומדי התורה כל רע וכל כלי שיוצר עליהם לא יצלח.

שופטי בג"צ דחו את העתירה על הסף, כשהם משתמשים בביטויים קשים אודות יומרנותם של העותרים לעתור נגד גופים וותיקים וממוסדים אלו העושים את המלאכה בנאמנות וללא משוא פנים, כשאין כל טיעון סביר והגיוני לקריאת תיגר על המצב הקיים.

בדבריהם, הצביעו השופטים על סתירות גלויות בעתירה, ועמדו על כוונת העתירה ומניעיה, כשהם נוזפים בעותרים בהעמדת פנים אודות טהרת כוונתם שהינה ליצור אנרכיה ותו לא. בגין כך הושתו על העותרים גם הוצאות משפט.

עם פרסום הניצחון המככריע, מעדכנים ראשי 'ועד הישיבות' כמו גם חברי סיעות יהדות התורה וש"ס, את חברי מועצות גדולי וחכמי התורה, על העננה הכבדה שהוסרה.

לכתבה המלאה: http://www.kikar.co.il/270729.html

===============
הערות מערכת 0202:

[1] ועד הישיבות הוא גוף ארגוני המאגד את הישיבות במדינת ישראל. הוועד נוסד ב-1924 בפולין ובשנת 1941 הוקם מחדש בארץ ישראל.
[2] קנאים הוא כינוי לקבוצת נטורי קרתא, נְטוּרֵי קַרְתָּא (מארמית: 'שומרי העיר') קבוצה חרדית קטנה המוכרת בהתנגדותה החריפה למדינת ישראל ולציונות. הכינוי במקורו היה שייך לקבוצה קיצונית שפעלה בירושלים ובערים נוספות בישראל במאה הראשונה לספירה.
[3] הרב שמריהו יוסף חיים קַנִּיֶּבְסְקִי (נולד ב- 8.1.1928) הוא ממנהיגיו הרוחניים הבולטים של הציבור החרדי-ליטאי, פוסק הלכה ומחבר ספרים רבים במגוון מקצועות תורניים. רבים משחרים לפתחו כדי להתברך.

https://www.facebook.com/1262665537085485/posts/1888304864521546