Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

0202 – מבט מירושלים החרדית

דרך חדשות כיכר השבת

מאחורי הקלעים של הפארסה.
ב'אגודת ישראל' טוענים: "מתווה הפשרה הוא הישג גדול"
יממה רבת תהפוכות עברה על 'אגודת ישראל' שנעה בין התנגדות ל'מתווה שקד-אטיאס' וההתקפלות וההסכמה למתווה החוק של ח"כ בן צור, אך בסיעה החסידית מתעקשים כי "מדובר בהישג"

יממה קריטית ומשמעותית במיוחד עברה אתמול (ראשון) על המפלגות החרדיות בצל משבר חוק הגיוס [1] ולאור דרישת הנציגים החרדים להעביר את החוק המתוקן עוד במהלך מושב החורף.

לאחר הפגישה של ראשי המפלגות שלשום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו היה נדמה כי למרות הצהרתו שאינו חפץ בבחירות עדיין הוא איננו מטפל במשבר שנוצר במלוא הרצינות הדרושה.

בשעות הצהריים אתמול נפגשו חברי הוועדה סגן השר מאיר פרוש, ח"כ אורי מקלב, אריאל אטיאס ועו"ד יצחק מירון בלשכתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בנסיון לשפר את מתווה שקד-אטיאס על מנת להציגו בפני גדולי האדמו"רים, חברי מועצת גדולי התורה של 'אגודת ישראל', בנסיון לקבל את אישורם לחוק.

ח"כ אורי מקלב הציע בדיון המשותף מתווה לפיו החוק (המכונה 'חוק בן צור') יאושר כעת במושב החורף בקריאה טרומית תוך הבנות מול הקואליציה להמשיך ולקדמו במקביל להבנות בממשלה. במהלך כל הערב נעשו ניסיונות לאפשר את המתווה עם ראשי הקואליציה ובמקביל לאשרו גם במועצת גדולי התורה של אגודת ישראל מה שצלח בסופו של דבר.

ב'אגודת ישראל' הבהירו כי הם מוכנים לרדת מהעץ של הדרישה להעברת החוק בשלוש קריאות ולהסתפק בקריאה טרומית אולם דרשו שינויים מסויימים בגוף המתווה.

נתניהו אכן הבין שהפעם האולטימטום אמיתי ומיהר לזמן את סגן השר ליצמן לפגישה בלשכתו.

גורמים פוליטיים חרדיים אומרים ל"כיכר השבת" כי רק אז נפל לביבי האסימון שהחרדים נוטשים אותו והולכים לבחירות.

במקביל, באותו שלב, נפגש מזכיר המועצת הרב שטרן עם עו"ד מירון והוחלט להגיש את חוק בן צור לאישור האדמו"רים.

מדובר בעצם במתווה שקד עם שיפורים שהציעו סגן השר פרוש וח"כ מקלב לפיו לא יבוטל החוק באם החרדים לא יעמדו ביעדים.

לדברי גורם ב'אגודת ישראל', ההבדל בין מתווה שקד לחוק שהושג הינו שבמתווה שקד הוצע לכתוב במפורש שאם לא עומדים ביעדים ב-2021 – תוך שנה החוק בטל וחוק שירות ביטחון חל על כולם.

לעומת זאת בחוק בן צור, אם לא עמדו ביעדים בשנת 2021, הממשלה דנה מה לעשות בנידון ואת ההחלטה שלה מעבירים לוועדת חוץ ובטחון, אם הוועדה תאשר את החלטת הממשלה, שר הביטחון יחזור ויתן דיחוי, ואם הוועדה לא תאשר, מעבירים את החלטת הממשלה לדיון בכנסת. אם הכנסת תאשר את החלטת הממשלה, מה טוב, ואם לא, החוק בתוקף עד שהכנסת תחוקק חוק חדש".

ב'אגודת ישראל' דוחים את הטענות כי מדובר בפארסה ובזיגזג, או כמו שהגדירו גורמים פוליטיים "קפיצה מהעץ", ואומרים כי "מדובר בהישג גדול של ביטול הסנקציות הפליליות ואין זה דבר של מה שבכך וזהו ההישג המשמעותי".

בסביבת ראש הממשלה מעריכים הבוקר בזהירות כי ניתן להצליח להימנע מבחירות. "הכל כרגע נמצא במגרש של ליברמן וצריך לראות אם גם הוא ידע לרדת מהעץ. נקווה שנצלח אותו", הם אומרים.

לכתבה: http://www.kikar.co.il/270387.html

==============
הערת מערכת 0202:

בג"ץ חוק הגיוס, הוא פסק דין העוסק בחוקיותם של תיקונים לחוק שירות ביטחון התשמ"ו, המסדירים את סוגיית גיוסם לצה"ל של תלמידי ישיבה ש"תורתם אומנותם".
תיקון 19 לחוק הוצע בשנת 2014, לפיו זמני ההמתנה עד קבלת הפטור ישתנו, על כך התווסף פרק ג1 המגדיר את שילוב בוגרי הישיבות ומוסדות החינוך החרדיים אל תוך חוק הגיוס. ע"פ ההסכמים הקואליציוניים עם המפלגות החרדיות, הוכנס בנובמבר 2015 תיקון 21 לחוק, בין היתר הוא מאריך בכמה שנים את תקופת ההסתגלות ודוחה את האפשרות להטלת סנקציות פליליות על תלמידי ישיבות עד 2023, אז יוכל להחליט זאת שר הביטחון אם לא יתמלאו יעדי הגיוס.
ב-12.9.2017 נפסל ברוב של שמונה מתוך תשעה שופטים הסדר חוק הגיוס. בדו"ח הפסילה נכתב כי בטלות הפרק תיכנס לתוקף כעבור שנה ממתן פסק הדין, זמן המאפשר לכנסת לחוקק חוק גיוס מתוקן ומתאים יותר למצב הקיים.

https://www.facebook.com/1262665537085485/posts/1885507041467995