Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

0202 – מבט מירושלים החרדית

דרך חדשות בחדרי חרדים

הגר"ע אויערבך מפתיע: "אני מתחילה מתנגד לכל ההפגנות האלו"

רק בתחילת השבוע קיימה המועצת של 'הפלג', את ישיבתה הראשונה וכבר נראה כי ישנם סדקים וחילוקי דעות בין הרבנים המרכיבים אותה. בעוד הוועד להצלת עולם התורה קורא לצאת להפגין היום בהוראת המועצת, הרי שאחד הבכירים מתנגד

שבוע אחרי פטירת הגר"ש אויערבך זצ"ל [1] – 'הפלג' [2] נכנס לבעיה קשה. אחיו של הרב זצ"ל, הגאון רבי עזריאל, מי שנחשב לדמות תורנית בכירה מאוד, והצטרפותו למועצת 'גדולי עולם התורה' [3] של 'הפלג' היתה בהחלט מכה ל'דגל התורה' – שם ברקס, ועוצר את המאבק הכי חשוב ומייצג של "הפלג הירושלמי", מאבק שבשלו פרשה הקבוצה מהציבור הליטאי המרכזי – היציאה להפגנות. כך עולה מהקלטה שפורסמה ב'קו-החרדי'.

למרות ש'הוועד להצלת עולם התורה' שמנהל בפלג הירושלמי את המאבק בגיוס הודיע אתמול (רביעי) כי בהתייעצות עם הרבנים הוחלט לצאת להפגנה – מתברר כי עם הסמכות התורנית הכי גבוהה מבין חברי המועצה החדשה לא התייעצו, והוא למעשה מתנגד להפגנות וקורא לבחורים לא להשתתף בהן.

בשיחה שקיים איש צוות בישיבה עם הגאון רבי עזריאל אויערבך, רב שכונת בית -וגן, הוא נשמע אומר; "אני מתחילה מתנגד לכל ההפגנות האלו, אני לא חושב שזה טוב בשביל בחורים, בוודאי שאני לא הייתי באותה דעה של ר' שמואל שהוא האש בערה בקרבו."

הרב אויערבך נשמע אומר בהקלטה שהוא מסכים שיעשו הפגנות מול הכלא כפי שערכה בעבר ישיבת חדרה, שכזכור משגיח הישיבה הרב נוביק תקף בעבר את ההפגנות, ובמקום הפגנה ערכה ישיבת חדרה "סדר" לימוד מול חומות בית הכלא.

כמו כן, נשמע הגר"ע [הגאון רבי עזריאל] אויערבך מביע את חששו מהשחתת נפש הבחורים שנשלחים להתעמת עם שוטרים ברחובות, ואומר: "אני מתחילת הדרך לא הייתי בעד, אמרתי להם שאני מסכים שיעשו מול הבית כלא כמו שעשו ולמדו שם, היה שם משהו, אבל ברחובות? מתחיל התכתשות, אנחנו לא צריכים בחורים שיהיו לוחמים עם המשטרה…"

כזכור, אתמול דווח ב'בחדרי חרדים', כי במהלך ליל רביעי – כשעה לאחר חצות, תלמיד ישיבה בשם מאיר בורדיאנסקי שנסע עם רכב בכביש מצפה יריחו, עוכב על ידי שוטרים מתחנת מעלה אדומים כחלק מבדיקה שגרתית.

מבדיקת מספר תעודת הזהות שלו התברר כי הוא דרוש לחקירה לצה"ל והוא נעצר. בהמשך, שוטרי המשטרה הצבאית העבירו אותו לבית מעצר צבאי בבסיס ענתות. בורדיאנסקי, נכדו של משגיח ישיבת 'קול תורה' הגה"צ [הגאון הצדיק] רבי יצחק ירוחם בורדיאנסקי, המשתייך לפלג הירושלמי, מוגדר כמשתמט פרקליטותי לאחר שלא התייצב לצה"ל מאז אפריל 2016, כמעט כשנתיים.

כפי שדווח עוד ב'בחדרי חרדים', היום (חמישי) הוא יובא לבית הדין הצבאי ביפו, שם צפויים להגיש כנגדו כתב אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים. על פי הודעת הוועדה, בורדיאנסקי מסרב ללבוש מדי צה"ל וככל הנראה יועבר לאגף מבודד. בעקבות מעצרו, עסקני הפלג נכנסו למעונם של הרבנים שהורו להם "ממשיכים את דרכו של רבינו ראש הישיבה זצוק"ל שהורה 'להרעיש עולם ומלואו'". בעקבות הוראה זו, מחר בשעות הצהריים, תתקיים מחאה בירושלים.

בצעד חריג החליטו ב'עדה החרדית' להצטרף למחאה באופן רשמי, בין השעות 16:30 – 18:30 בעיר הבירה ירושלים. מהפרטים שהגיעו ל'בחדרי חרדים' עולה כי ההודעה של 'העדה החרדית' [4] שהתקבלה במושב בית דין מיוחד בנוכחות הגאב"ד הגרי"ט וייס [5] והראב"ד הגר"מ שטרנבוך [6] – מיועדת אך ורק לאברכים ולא לבחורים.

לכתבה המלאה: https://goo.gl/KLWRw8

=====

הערות מערכת 0202:

[1] הרב שמואל אוירבך – רב ליטאי ירושלמי, מנהיג זרם המיעוט הקיצוני בציבור הליטאי, "הפלג הירושלמי". הרב אוירבך נפטר בתחילת השבוע שעבר.
לפוסט קודם בנושא: https://goo.gl/CE6T7g
[2] הפלג הירושלמי – כינויה של קבוצת מיעוט בציבור החרדי-ליטאי, הונהגה ע"י הרב שמואל אוירבך. אנשי הפלג מתבדלים מהזרם הליטאי המרכזי באידאולוגיה קיצונית ובפרט בהתנגדותם לכל שיתוף פעולה עם רשויות הצבא, גם לא לשם קבלת פטור משירות. מאבקם של אנשי הפלג בגיוס חרדים מתבטא בהפגנות סוערות בכל רחבי הארץ.
[3] מועצת גדולי התורה – המועצה הרבנית הרוחנית במפלגות החרדיות. לדגל התורה הליטאית ולאגודת ישראל החסידית יש את "מועצת גדולי התורה" ולש"ס הספרדית יש את "מועצת חכמי התורה". המועצת היא הסמכות העליונה בהחלטות הנוגעות למפלגה ולמוסדותיה והרבנים העומדים בראשה הם מנהיגי הציבור. בעקבות פטירת הרב אוירבך הוקמה מועצת רבנים גם לפלג הירושלמי.
לפוסט קודם בנושא: https://goo.gl/AQh3yS
[4] העדה החרדית – קבוצה בתוך הציבור החרדי בישראל, המתייחדת בהתנגדותה לציונות ולשיתוף פעולה עם מדינת ישראל ומוסדותיה. מבחינה רעיונית, אנשיה מחשיבים עצמם כממשיכי דרכם של בני היישוב הישן בקיום אורח חיים מתבדל וסגור. היא הגוף העיקרי העומד מאחורי ההפגנות נגד חילולי שבת בירושלים ונגד חילול קברים. העדה מורכבת ממספר קהילות וחסידויות, רבות מהן מאיזור שכונת מאה שערים והסביבה.
[5] הגאב"ד הגרי"ט וייס – גאון אב בית דין הגאון רבי יצחק טוביה וייס, מנהיג העדה החרדית.
[6] הראב"ד הגר"מ שטרנבוך – ראש אבות בתי דין הגאון רבי משה שטרנבוך, ממנהיגי העדה החרדית.

https://www.facebook.com/1262665537085485/posts/1880753458610020