Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

#דמויותירושלמיות

#דמויותירושלמיות

כאשר אנחנו מדברים על מקום, עיר עם אופי או שכונה קטנה שניצבת לה אי שם בפרבר מרוחק, אנחנו לא מדברים רק על האבנים והרחובות שמאכלסים את אותו מקום, אנחנו מדברים על האווירה והפסיפס הייחודי של המקום. על הריחות, הצבעים, הנופים, הסלנג המקומי ובעיקר על האנשים המיוחדים שבלעדיהם המקום לא היה אותו דבר, שבלעדיהם המקום היה סתם עוד שורה של בניינים.

הכירו את פינתנו דמויות ירושלמיות, פינה בה נקבל הצצה אל האנשים המיוחדים, הדמויות הססגוניות, העוצמתיות, הקנאיות, הפסיפס האנושי המיוחד שאפיין ומאפיין את ירושלים ועושה אותה לעיר ירושלים, העיר שאנחנו כל כך אוהבים.

=====

מנהיג נטורי קרתא – ר' עמרם בלוי.

אם אנחנו מנסים לדמיין בעיני רוחנו את ירושלים של קום המדינה, ירושלים של התעצבות הציונות והמדינה, אי אפשר לדמיין אותה ללא הדמות האגדית של מנהיגה הבלתי מעורער של הקבוצה הקיצונית "נטורי קרתא" [*] – ר' עמרם בלוי.

ר' עמרם נולד בשנת 1900 בירושלים שהייתה תחת האימפריה העות'מאנית, להורים שהיו שייכים לקהילת ה'פרושים' בירושלים. קבוצה של תלמידי הגאון מווילנה [**] שעלו לארץ בתחילת המאה ה-19.

הפעילות הציבורית של ר' עמרם החלה כאשר היה בתחילת שנות ה-20 שלו. באותו הזמן קמה בירושלים קבוצה חרדית בשם "העדה החרדית" [***] והוא החל לפעול בתוך הקבוצה הזו. הוא קיבל לידו את העריכה של הביטאון שלהם "קול ישראל" עיתון שייצג את העמדה המתנגדת לציונות, שהחלה לצבור תמיכה אט אט בארץ ובעולם.
בלוי היה תוקף בקביעות כל מי שהתקרב לעמדות ציוניות ובין השאר היה מתנגד חריף לרב הראשי של ירושלים דאז הרב אברהם יצחק הכהן קוק שהביע דעות שתמכו בציונות ובהקמת מדינת ישראל.

לאחר קום המדינה החל ר' עמרם להתפרסם בעקבות הפגנות סוערות שהיה מארגן כנגד חילולי שבת, ניתוחי מתים, נורמות של צניעות בירושלים, בין השאר מאבק עיקש נגד פתיחתה של בריכה מעורבת בירושלים ועוד מאבקים רבים, הוא נעצר פעמים רבות על ידי המשטרה ואף ישב במאסר.

חלק ממאבקו היה נגד ההשתלבות של הציבור החרדי במרקם הישראלי ובמיוחד נגד השתתפות בבחירות לכנסת ישראל והשתלבות של נציגים חרדים בתוך הכנסת.

בשנת 1963, כאשר היה כבן 45, נפטרה אשתו הראשונה הינדה. לאחר תקופה קצרה הוצע לר' עמרם להתחתן עם אישה צעירה, גיורת, בשם רות בן דוד, מי שהייתה מעורבת עמוקות בהחבאתו של הילד יוסל'ה שוכמכר, פרשה שהסעירה את מדינת ישראל בשנותיה הראשונות. ר' עמרם קיבל את ההצעה והחליט להתחתן עם רות.

סיפור הנישואין של ר' עמרם עם רות עורר סערה ציבורית בקרב 'העדה החרדית' ו'נטורי קרתא'. הם, ובניו מהנישואין הקודמים שלו, לא ראו בעין טובה את הקשר הנרקם והתנגדו אליו מכיוון שראשית רות הייתה צעירה ממנו בשנים רבות ובעיקר מכיוון שרות הייתה גיורת, קתולית לשעבר. רבני העדה החרדית סברו שלא ראוי למנהיג במעמדו לשאת גיורת ואסרו עליו להינשא אליה. לאחר שלא נענה לפסיקתם, הטילו עליו חרם. בעקבות כך נאלץ ר' עמרם בלוי להעתיק את מגוריו לבני ברק, משם חזר רק כעבור שמונה שנים.

כל מי שהכיר את עמרם בלוי, או פגש אותו אפילו לזמן קצר, לא יכל להישאר אדיש כלפיו. הוא אמנם לא היה איש הלכה גדול, למדן, או תלמיד חכם במיוחד, אך הוא היה אדם בעל אידאולוגיה נחרצת, תקיף ונחוש אך עם זאת איש עם אישיות ססגונית ומורכבת בעל רגישות ומאור פנים שאפיינו את דמותו המיוחדת.

📸בתמונה: ר' עמרם בלוי.

קרדיט: nkusa. https://bit.ly/3L3oMty

======

הערות

[*] נְטוּרֵי קַרְתָּא (מארמית: 'שומרי העיר') – קבוצה חרדית קטנה המוכרת בהתנגדותה החריפה למדינת ישראל ולציונות. רוב הקבוצה גרה בשכונת מאה שערים.

[**] הגאון רבי אליהו מווילנה. אחד מגדולי ישראל המפורסמים ביותר.נודע בחריפותו הרבה ובהתנגדותו העזה לתנועת החסידות.

[***] העדה החרדית – קבוצה חרדית המתייחדת בהתנגדותה לציונות ולשיתוף פעולה עם מדינת ישראל ומוסדותיה.
העדה מורכבת ממספר קהילות וחסידויות, רבות מהן מאזור שכונת מאה שערים והסביבה.

@img td:`https://scontent-iad3-2.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/280179772_5489729367712393_3396189015006653514_n.png?_nc_cat=108&ccb=1-6&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=xck0s5fPIh0AX8oeMQC&_nc_ht=scontent-iad3-2.xx&edm=AKK4YLsEAAAA&oh=00_AT-GuSdiIhzJjhDvYSFJgjJDJi1bwljPun70o80u084lvA&oe=627FEF02`@


https://www.facebook.com/1262665537085485/posts/5489737751044888/