Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

*זכרונות מפסח במאה שערים*

*זכרונות מפסח במאה שערים*

כשאני מנסה לשחזר לעצמי מה זה אוירת חול המועד בפסח בילדותי, ילד חרדי בשכונת מאה שערים בירושלים, שוב עולה בראשי תמונתו של סבא ז"ל, שבעוד כשבועיים ימלאו ארבע שנים לפטירתו, וחסרונו מורגש אצלי בכל יום מחדש.

חול המועד אינו שבת אף אינו חול. האימא החרדית יודעת להתאים את החולצה והמכנס המיוחד לימים אלו. לא לבן של שבת וחג, אבל לא כהה וצבעוני כמו בחול, משהו באמצע.
אז היום מתחיל לא לפני 11.00, אז סיימו את התפילה עם הרבי בבית המדרש הגדול (תולדות אהרן). וכמובן יש את סעודת החג, לא סעודה שבתית ולא של חול, אולי טעים יותר, כי לחול המועד הייו שמורים מתכונים מיוחדים, לינג, שניצל ופירה, גריוון, בלינצ'ס ממולאים בכבד, אייער עקאלע וכן הלאה, חיכינו לכך כל השנה.

פסח זה זמן לטיולים, גם אביב פורח בחוץ, אין מגבלות של סוכה, אין מגבלה לחזור, כי בשונה מחול המועד סוכות, התפילה מסתיימת הרבה יותר מוקדם ואין תכנית של שמחת בית השואבה בערב, אז אפשר לטייל.

שלושה סוגי טיולים היה לנו: 1. הטיול המשפחתי לגן החיות. היו עולים על האוטובוס קו 12 ברח' שטרואס, האימא שילמה, כי רק היא יודעת לדבר עברית עם הנהג… וכולם מקבלים מידיה את השוברים הארוכים. תמיד חוזרים משם עם שברון לב, מחליטים שיותר לא נוסעים לשם בפסח… מראות החמץ, פרוסות לחם, פיתות, וופלים, אצל החיות שבגן, או אצל מבקרים כאלו ואחרים, הייתה שוברת את הלב התמים, הרגש היהודי המפותח, וגם השברירית כל כך.

היו עוד שני טיולי חג, עליהם אתעכב קצת בתיאור: 2. הנסיעה עם "רבי אורי בלויא", כמסורת שהנהיגו "פרחי תורה ויראה" (צעירי אגודת ישראל – בימי המנדט הבריטי) והתנהל ע"י רבי מאיר כהן ורבי עמרם בלוי (האדום) מייסד נטורי קרתא.

זה היה טיול מקורי ביותר, היינו נוסעים לשכונת קטמון לקיים את מצות "קבלת פני רבו ברגל", ה"ה מרן הגאב"ד פוסק הדור רבי יצחק יעקב ווייס ה"מנחת יצחק", שהיה שוהה בימי הפסח אצל נכדו הרב עקיבא סופר, בנו של הרבי מערלוי. "אפרים וברמן" האגדי היה מביא רכב עם רמקולים והשמיע שירי חג מסורתיים, והגאב"ד שכ"כ אהבנו והערצנו היה עומד במרפסת ומברך את הילדים, שנים היינו עם דגלים מיוחדים, וכמה שנים היה גם מקבל את הילדים ומושיט לנו יד לשלום, והגבאים היו מחלקים לנו אגוזים ושקדים.

אח"כ היו נוסעים לקיים את מצות "עליה לרגל" ולצפות על אדמת הר הבית מהמצפה של ארמון הנציב. דקלמנו פסוקים ותפילות על בנין בית המקדש במהרה בימינו אמן. והיו ישעי' אורי ודוד בלויא שרים בקול ניחר: מלך רחמן רחם עלינו, טוב ומטיב הידרש לנו…
היינו ממשיכים ל"ברכת האילנות", מאחורי ישיבת איתרי על גבעת המטוס. שם חילקו שסק ואפרסקים, אבל אנחנו לא לקחנו, אלו פירות שאצלנו בבית היו אסורים בפסח, והיינו מחכים לל"ג בעומר או שבועות לברך עליהם "שהחיינו".

זה היה טיול החג הנפלא שלנו, עם הניחוח העתיק יומין שלו, שירי "פרחי" ניחוחיים מהמלחין הצדיק רבי מאיר כהן: וואו, רבי מאיר אומר, כל העולם וכו'…

3. עוד טיול היה לנו בחו"ל המועד פסח. טיול מטעם חברת "זמירות שבת" ו"חברת תהלים", שהיינו מתקבצים בצהרי יום השבת לאמירת תהלים, לימוד פרקי משניות מסכת אבות, תפילת מנחה ושיחות חיזוק וסיפורי צדיקים. ואח"כ נטלנו ידיים עם הציבור ויושבים בשולחנות לשיר את הזמירות הארוכות לסעודה שלישית. בכל שבת היינו מקבלים ממתקים, ובכל חודש הגרלות ומתנות, ופעם בשנה חול המועד פסח – טיול מהנה.

מי שניהל את החברות הללו היה המקובל החסיד רבי אשר אנשיל ברוין בחינניות המיוחדת שלו הצרוב בזיכרוננו לעד.

מי שלקח על עצמו את ניהול החברה ונשיאה בעול היה הגבאי הראשי של בית הכנסת הרה"ח ר' אהרן בלום. הוא היה ידיד ומעריץ גדול של סבי, מורי ורבי רבי הרב ד"ר שלמה פפנהיים ע"ה.

זה היה הטיול שנצרב לי בזיכרון, ולמרות שכבר עברו ממנו ארבעים שנה אני יכול לשחזר אותו מטר מטר בדיוק רב.
אני לא אלאה את הקוראים לפרטי פרטים, אך כן אציין כמה ראשי פרקים.

כבר ביציאה מרחבת שומרי אמונים קיבלנו תיאור על רכישת קריית שומרי אמונים, על "שטח ההפקר" בשנים שבין מלחמת העצמאות ועד למלחמת ששת הימים, על רכישת השטח עליה הקימו את "מוסדות תולדות אהרן" ומכאן לשכונות הצפון, על רכישת המקום עליו הקים את "קרית בנות" בשלהי שכונת מטסדורף, על המאבק המתנהל בירושלים מול מציאות הרחבת השכונות החרדיות, על שכונת רמות, על ניסיון טדי קולק להקים את האצטדיון בשועפט, ובסופו של דבר זה ירד ומקימים שם שכונה חרדית (לימים רמת שלמה).

הוא סיפר את סיפורה של 'ליפתא' המזוהה עם הישוב המקראי 'מי נפתוח' ; את סיפורה. של 'מוצא', מקום לקיחת הערבות למקדש.

זו אם כן התחלה של רישום קצר על חג הפסח בימי נעורי אשר בשכונת מאה שערים.
אגוטן מועד, מועדים לשמחה, א פרייליכען כשר'ן פסח.

◀הכותב הוא Shmuel Pappenheim, איש חינוך תקשורת וחברה, גר כיום בישוב בצפון.
גדל בשכונת מאה שערים והשתייך לחסידות תולדות אהרן, שימש כעורך "העדה" עיתון בד"ץ העדה החרדית.
בשנים האחרונות היה רב מורה ומחנך בקהילה היהודית במוסקבה, ואח"כ במדינת סקסוניה בגרמניה.

📸בתמונה: שמואל פפנהיים כותב הפוסט ל0202

@img td:`https://scontent-lga3-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/278545296_5426243417394322_2089995641109723131_n.png?stp=dst-png_s720x720&_nc_cat=102&ccb=1-5&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=AHBxTFsb528AX_G8O_m&_nc_ht=scontent-lga3-1.xx&edm=AKK4YLsEAAAA&oh=00_AT_l2EWepuBaVITkYiX6n6WgZuSuxwBkKFtReC6u5wTf-g&oe=62628C88`@


https://www.facebook.com/1262665537085485/posts/5426245150727482/