Points of Views
From Jerusalem
Points of Views
המשך Continue
רוצים לדעת מי אנחנו?

0202 – מבט מירושלים החרדית

*** לקט בנושא ישיבת חברון ***

דרך חדשות כיכר השבת

'חברון' מקשיחה תנאים: 2 בחורים סולקו בגלל רישיון נהיגה

ראשי ישיבת חברון (גבעת מרדכי) [1] החליטו לאחרונה על החמרת הענישה בגין לימוד והוצאת רישיון נהיגה – כך נודע ל"כיכר השבת".

ראשי הישיבה הנחשבת, בראשם הגאון רבי דוד כהן, נועצו השבוע ביניהם בעקבות מידע שהגיע על כך ששניים מטובי הלומדים סיימו לימודי נהיגה וקיבלו רישיון.

מבין ראשי הישיבה היו מי שסברו כי יש להרחיק את הבחורים לצמיתות, אולם מאידך היו מי שסברו כי יש להענישם בעונש אחר. אתמול, הכריע ראש הישיבה הגר"ד [הגאון רבי דוד] כהן, חבר מועצת גדולי התורה [2], כי יש לסלק את הבחורים מהישיבה לצמיתות. היום קיבלו הבחורים בעלי הרשיונות את ההודעה על ההחלטה ועזבו את הישיבה.

יצויין, כי בעבר נחשבה ישיבת חברון לבעלת גישה פתוחה וליברלית יותר בנושאי הוצאת רישיונות וכדומה, אולם בשנים האחרונות השתנתה המגמה, זאת בהשראתו של ראש הישיבה הגר"ד כהן.

לפני כשלוש שנים, הוחתמו תלמידים שביקשו להתקבל לישיבה על מסמך בו הם מצהירים כי "ידוע לי כי קבלתי לישיבה היא על תנאי שאקבל על עצמי את כל תקנות וסדרי הישיבה ובכללם שכל זמן שאהיה בישיבה לא אוציא רישיון נהיגה ללא רשות מפורשת מראשי הישיבה"

לכתבה המלאה: https://goo.gl/mvFe9R

*******

דרך Mordehay Rieger

איני יכול לשתוק עוד. כמו רבים וטובים למדתי בישיבת חברון. יותר משהיתה ישיבה היא היתה בית יוצר. למדתי בישיבה שחינכה אותנו לגדלות. להיות גדולים ולחשוב בגדול. בישיבה קראו לזה "גדלות האדם". זו מהותה של תורת סלבודקה. ההבנה שאנו גדולים מהחיים. בני מלכים שלא אמורים להתעסק בדברים קטנים. נכון, לא כולם באמת הפנימו זאת אך זו היתה הרוח והמגמה השלטת.

אחד הדברים המקודשים ביותר בישיבה היה שימור המסורת. מסורת של 141 שנה. היו דברים שלנו הבחורים היו נראים כשטותיים וחסרי הגיון אך תמיד ידענו שענין שימור המסורת מתבטא בראש ובראשונה בדברים הקטנים. אלה שאדם ברחוב דש בעקביו.

עקרון מקודש נוסף בישיבה היה העובדה שלבחורים ישנו כח בלתי מבוטל בהנהגת הישיבה וצורתה. ראשי הישיבה ידעו תמיד שאם ברצונם לעשות מהלכים הרי שזה צריך להגיע אך ורק בשיתוף פעולה עם הבחורים. והיה והם יסכימו מוטב אבל אם לא הרי שזה לא יתבצע. חד וחלק.
אמנם כבר בזמני נראו ניצנים של שינוי מגמה אך עדיין לבחורים היה די כח בידיהם. לא תמיד זה היה מוצלח וחיובי אבל בסופו של דבר זה נתן לנו הבחורים כלים להבין ולחשוב כמו גדולים ולעניות דעתי זה גם היה אחד מהיתרונות הגדולים של הישיבה על פני ישיבות אחרות.

אחד מאבני הדרך הטרגיים בישיבה לטעמי הוא כניסתו של הרב חברוני [3] לצוות הישיבה. המהלך לווה במשך השנים בלא מעט התנגדות אקטיבית מה שעיכב ולו במעט את שליטתו. אך כיום לצערינו אנו נמצאים במצב שהוא השתלט סופית על הישיבה. משום מה הבחורים כיום כבר התעייפו ממאבקים ולא מגלים עוז ותעצומות כפי שגילו הבחורים בזמני. דגל לבן הונף על פתח הישיבה. לדיראון עולם.

בהקשר לזה אציין שבשנים האחרונות אנו עדים לשינוי בסגנון הבחורים הנכנסים לישיבה. רבים מניפים אצבע מאשימה לשינוי צביון הישיבה לעבר ר' דוד כהן אבל האמת היא שמדובר במהלך של הרב חברוני שמעונין בישיבה של יס-מנים. ישיבה שבחוריה יורידו את ראשם לכל גחמה, כשמטרתו בסופו של דבר זה אמירת 'שיעור כללי' [4] בביהמ"ד [בבית המדרש] והפיכתו ל'ראש ישיבת חברון' באופן רשמי. זו המטרה והכל כשר בדרך אליה.
שיתוה"פ בין ר' דוד לחברוני פנטסטי ומועיל לשני הצדדים – חברוני מחזק את הכנסת הקו הפרומרי של ר' דוד ור' דוד מצידו הפך לעושה דברו של חברוני ומגבה אותו לחלוטין בהשתלטותו על הישיבה.

כששמעתי בחודש אב האחרון שהישיבה מחתימה כל בחור שהתקבל אליה על טופס בו הוא מצהיר ומקבל ע"ע [על עצמו] בין השאר שלא יוציא רשיון פשוט נדהמתי. אמנם זה נוגד לכל רוח הישיבה אך עדיין תקווה היתה בי שזה לא באמת רציני ומה שאומרים באופן רשמי לא תמיד חייב להגיע לכלל ביצוע. קווה קוויתי אך לא נושעתי – היום כששמעתי שהעיפו לצמיתות שני בחורים רק בגלל רשיון נהיגה שעשו אפשר לומר ש"ישיבת חברון כנסת ישראל" מתה. חברון מאז אבל לא לתמיד.

מספרים שפעם שאלו את ראש הישיבה ר' אברהם פרבשטיין מדוע הישיבה לא מעירה לבחורים על אי אלו דברים מסויימים וענה רה"י [ראש הישיבה] שהישיבה היא מקום למבוגרים ובעולם אין נהוג להעיר למבוגרים.
ועוד מספרים שפעם שאלו את המשגיח [5] ר' מאיר חדש איך הוא נותן לכזו הפקרות שתהיה בישיבה שכל אחד עושה כטוב בעיניו והרי זה ממש כמו ג'ונגל. וענה להם ר' מאיר שמה לעשות אריות אבל גדלים רק בג'ונגל…
זה לא היה עידוד לאנרכיה. זה היה מתכון לחינוך ולגדילה עצמית. להבנה שאנו אחראיים על מעשינו לטוב ולמוטב.

המציאות כיום היא שראשי הישיבה הנוכחיים מתעסקים בזוטות. בקטנות מוחין. ההפך מהקו שהתוו רבותינו זצ"ל ובכך הם נותנים סטירה מצלצלת למפעלו של הסבא מסלבודקה ובוגדים במורשתו הכבירה.

מספרים שפעם פנו אל אברהם רביץ בתואר 'בוגר ישיבת חברון' ומיד הוא תיקן את הפונה שמישיבת חברון א"א להיות "בוגרים" מכיון שכולנו מרגישים שאנו עדיין בישיבה והישיבה מלווה אותנו בכל חיינו. והאמת שזה ממש לא קלישאה. החיבור שיש לנו הבוגרים לישיבה ולמורשתה הוא באמת יוצא דופן בעולם הישיבות וראוי לציון.

אך כיום אפשר לומר שנפל דבר בישראל. אני כבר לא באמת מרגיש חיבור לישיבה הנוכחית. זו לא ישיבת חברון שאני מכיר. זה לא הרוח והדרך שאותה קיבלנו מרבותינו ראשי הישיבה. זו ישיבה עם מושגים קטנים ובינוניים. ישיבה שמתנכרת למסורת ולקו שטיפחה כל השנים. ישיבה שמחנכת ל'קטנות האדם'.
אולי זה ישמע דרמטי אבל במונחים היסטוריים זה בודאי ייזכר כיום שראשי ישיבת חברון קברו את ישיבת חברון במו ידיהם. יהי זכרה ברוך.

לפוסט המלא: https://goo.gl/vuiHou

=====

הערות מערכת 0202:

[1] ישיבת חברון – ישיבת חברון "כנסת-ישראל" הממוקמת בגבעת מרדכי בירושלים היא אחת הישיבות הגדולות והחשובות בציבור החרדי-ליטאי. ראשית הישיבה בסלובודקה בליטא בסוף במאה ה-19. בשנות ה-20 של המאה הקודמת נפתח סניף של הישיבה ביישוב היהודי בחברון ומכאן שמה של הישיבה. לאחר ש-24 מתלמידי הישיבה נרצחו במאורעות תרפ"ט, עברה הישיבה לשכונת גאולה בירושלים ובהמשך לשכונת גבעת מרדכי. הישיבה נחשבת לאחת המובילות בציבור החרדי-ליטאי ושיטות החינוך והלימוד שלה משפיעות גם על ישיבות אחרות.
[2] מועצת גדולי התורה – המועצה הרבנית הרוחנית של דגל התורה. לדגל התורה הליטאית ולאגודת ישראל החסידית יש את "מועצת גדולי התורה" ולש"ס הספרדית יש את "מועצת חכמי התורה". המועצת היא הסמכות העליונה בהחלטות הנוגעות למפלגה ולמוסדותיה והרבנים העומדים בראשה הם מנהיגי הציבור.
[3] הרב יוסף חברוני – מראשי ישיבת חברון. בנו של יצחק חברוני שהיה מנהל ישיבת חברון ונכדו של הרב משה חברוני שהיה ראש הישיבה.
[4] שיעור כללי – שיעור הנמסר על ידי ראש הישיבה בבית המדרש לכל תלמידי הישיבה יחד, בדרך כלל פעם בשבוע.
[5] משגיח – המנהל הרוחני בישיבה. תפקידו לדאוג לתלמידי הישיבה ולהתנהגותם. אחראי לחנך את התלמידים מבחינה רוחנית וגם להעניש תלמידים שחרגו מההתנהגות המקובלת בישיבה.

https://www.facebook.com/1262665537085485/posts/1848326725186027